Mystinen leikki ja arkinen rituaali – luova kirjoittaminen koetaan monin eri tavoin
18.11.2020 11:14:47 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

FM Emilia Karjula kokosi väitöstutkimusta varten kirjoittajaryhmän, jossa rituaalin ja leikin käsitteitä sovellettiin kirjoittamiseen erilaisten harjoitusten avulla. Tutkimusta varten Karjula myös haastatteli kirjoittajia ja työsti omaa kaunokirjallista tekstiään.
Tutkimuksessa ilmeni, että kirjoittamiseen liittyy hyvin intensiivisiä, merkityksellisiä, outojakin kokemuksia. Kirjoittaminen voidaan kokea sekä arjesta eroavana että arkeen lomittuvana.
– Kirjoittamista voi ajatella rituaalina, jossa matkustetaan hetkeksi kuin toiseen maailmaan. Kirjoittaessa arki unohtuu ja kuvittelu, leikittely, saa tilaa. Kirjoittamisen rituaalit voi ymmärtää myös tapoina, joilla kirjoittaja saattelee itsensä tekstin äärelle ja sieltä pois, Karjula kertoo.
Tutkimuksessa korostuvat tavat, joilla ei-inhimilliset toimijat, kuten tilat ja esineet, osallistuvat kirjoittamiseen. Esimerkiksi kirjoittajalle erityiset kynät ja muistikirjat syventävät kirjoittamisen kokemusta. Havainto voi auttaa kirjoittajia ja kirjoittamisen ohjaajia kiinnittämään tarkempaa huomiota kirjoittamisen konkreettisiin tilanteisiin.
Tutkimuksen tuloksia voidaan soveltaa luovien prosessien tukemiseen, kirjoittajakoulutuksen kehittämiseen ja erilaisten kirjoittajaryhmien ohjaamiseen. Tutkimuksen aikana ilmestyi myös Karjulan yhteistyössä kuvataiteilija Eero Merimaan kanssa toteuttama taiteilijakirja Museion Tarot (2017), joka sisältää kirjoitusharjoituksia.
Filosofian maisteri Emilia Karjulan kirjoittamisen väitöskirjan ”Sommitellut muusat. Rituaali ja leikki luovan kirjoittamisen prosesseissa ja kirjoittajaryhmän toimissa” tarkastustilaisuus pidetään 28. marraskuuta kello 12 alkaen. Vastaväittäjinä toimivat esitystaiteilija, taiteen tohtori Pilvi Porkola (Turun yliopisto) sekä vieraileva tutkija, FT Johanna Pentikäinen (Columbia University). Kustoksena toimii yliopistonlehtori, dosentti Risto Niemi-Pynttäri (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on suomi.
Linkki väitöstilaisuuteen:
https://r.jyu.fi/dissertation-karjula-281120
Kustoksen puhelinnumero väittelijälle esitettäviä kysymyksiä varten: 050 343 5837
Julkaisun tiedot
Väitöskirjan on julkaissut ntamo. Tutkimus on julkaistu myös digitaalisena rinnakkaisjulkaisuna. Teos ntamon sivuilla:
https://www.ntamo.net/product/948/emilia-karjula-sommitellut-muusat-2020
Taustatietoa
Emilia Karjula on kotoisin Kiikasta. Hän kirjoitti ylioppilaaksi Turun iltalukion etälukiosta ja opiskeli Turun yliopistossa pääaineenaan folkloristiikkaa. Karjula valmistui filosofian maisteriksi vuonna 2009. Hän on toiminut kirjoittamisen kentällä monissa rooleissa opettaen, tutkien ja kirjoittaen.
Lisätietoja
Emilia Karjula, 050 3441608, emi.karjula@gmail.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Keski-Suomessa kehitetty tekoälymalli mahdollistaa nykyistä tehokkaamman suolistosyöpänäytteiden analysoinnin20.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan tutkijat onnistuivat tekoälyn avulla nopeuttamaan suolistosyöpänäytteiden analysointia ja ennustamaan solujen DNA:n virheenkorjausmekanismin toimintaa. Tutkijoiden kehittämän tekoälymallin analyysi voi lyhentää diagnoosiaikoja, tuoda kustannussäästöjä ja parantaa analyysin tarkkuutta. Tutkimus tehtiin yhteistyössä Keski-Suomen hyvinvointialueen kanssa ja se on Euroopan unionin osarahoittama.
Marjatta ja Eino Kollin säätiö vauhdittaa harvinaisten maametallien kestävää tutkimusta Jyväskylässä19.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Marjatta ja Eino Kollin säätiö ja Jyväskylän yliopiston kemian laitos käynnistävät merkittävän, nelivuotisen tutkimusyhteistyön harvinaisten maametallien parissa. Säätiön rahoittamassa, arvoltaan 400.000 euron Edistykselliset teknologiat harvinaisten maametallien tuotannossa -hankkeessa kehitetään uusia, ympäristöystävällisiä tapoja harvinaisten maametallien talteenottoon ja niiden erottamiseen toisistaan.
Liikuntaharjoittelun vaikutukset vaihtelevat ikääntyneillä yksilöllisesti19.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus vahvistaa, että liikuntasuosituksien mukaisella harjoittelulla voi ehkäistä lihasvoiman ja –massan katoa vielä yli 70-vuotiaana. Harjoittelun vaikutukset ovat yksilöllisiä, mutta parhaat tulokset saadaan kuntosaliharjoittelulla. Myös henkilöt, joilla on monia sairauksia voivat saada harjoittelulla hyviä tuloksia.
Luonnonilmiöt vaikuttavat poliittiseen päätöksentekoon19.5.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
FM Atte Arffmanin ympäristöhistorian väitöskirja osoittaa, että luonnonilmiöt vaikuttavat merkittävästi poliittiseen päätöksentekoon. Luonnonilmiöt eivät ole vain politiikan kohteita, vaan ne voivat kiihdyttää, jarruttaa tai ylläpitää päätöksentekoprosesseja ja paljastaa aiempien ratkaisujen toimimattomuuden.
Jyväskylän yliopiston promootion juhlallisuudet näkyvät katukuvassa lauantaina18.5.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kahdennessatoista tiedekuntien yhteisessä promootiossa vihitään 80 maisteria ja 117 tohtoria. Lauantaina 23.5.2026 Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa toimitettavaan promootioaktiin osallistuu noin 500 henkilöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
