Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

NTM-centralen i Södra Österbotten har gett kontaktmyndighetens uppdaterade motiverade slutsats om MKB-beskrivningen för Keliber Oy:s litiumkemifabrik (Mellersta Österbotten)

Dela
Miljökonsekvenserna av litiumkemifabriken som Keliber Oy planerar på storindustriområdet i Karleby har bedömts i ett förfarande vid miljökonsekvensbedömning (MKB-förfarande) under åren 2018–2020. Efter att MKB-beskrivningen blev färdig och den motiverade slutsatsen om den har getts har det gjorts ändringar i projektet, varför den projektansvarige har uppdaterat den tidigare miljökonsekvensbedömningen med avsikt på de förändrade konsekvenserna.

Efter ändringarna behandlas spillvattnet från processen i kemifabrikens egna vattenreningsverk, varifrån vattnet leds vidare till Karleby stads avloppsreningsverk. Analcimsanden som bildas som biflöde i processen slammas upp i havsvattnet som används som kylvatten och slammet transporteras i stället för dumpertransport via en överföringsledning för att sedan användas i konstruktionerna vid utfyllningen av Karleby hamn.

Keliber Oy har 31.3.2021 skickat en uppdaterad miljökonsekvensbeskrivning till NTM-centralen i Södra Österbotten, som är som kontaktmyndighet i MKB-förfarandet. I hörandet om bedömningsbeskrivningen lämnades sammanlagt 10 utlåtanden och expertkommentarer till NTM-centralen. Inga åsikter har lämnats in.

NTM-centralen anser att ytvattenkonsekvenserna på grund av återvinning av analcimsanden i byggandet av hamnkonstruktionerna kan vara mer betydande än det som framförs i konsekvensbeskrivningen och av sådan typ att dessa konsekvenser bör utredas innan analcimsanden återvinns i hamnkonstruktionen i större skala.

På basis av bedömningen underskrider litiumhalterna i spillvattnet tydligt de värden som fastställts vara skadliga för organismer, men NTM-centralen anser att litiumutsläppet som leds ut i havet med spillvattnet dock är anmärkningsvärt stort. I hanteringen av spillvattnet ska bästa tillgängliga teknik användas och i planeringen ska man också utreda vilka möjligheter det finns att ta tillvara litium.

Att analcimsanden slammas upp och överförs från litiumkemifabriken till hamnen via en rörledning innebär att analcimsanden inte behöver transporteras med dumprar, vilket minskar trafikkonsekvenserna mellan fabriken och hamnen såsom även damm-, partikel- och CO2 utsläppen från dumpertransporterna.

Bedömningsbeskrivningen och NTM-centralens uppdaterade motiverade slutsats finns i sin helhet på adress www.miljo.fi/karlebylitiumkemifabrikMKB .

Nyckelord

Kontakter

Enhetschef Päivi Kentala, tfn 0295 027 828

Länkar

Om

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten
Päätoimipaikka Seinäjoki: Alvar Aallon katu 8, PL 156
Vaasa: Wolffintie 35 | Kokkola: Pitkänsillankatu 15

0295 027 500http://www.ely-keskus.fi/etela-pohjanmaa

Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus on monialainen, alueellinen toimija. Haluamme edistää alueemme elinvoimaa, kestävää kasvua ja hyvää tulevaisuutta sekä hyvinvointia ja sisäistä turvallisuutta. Hoidamme elinkeinoihin, ympäristöön ja liikenteeseen liittyviä tehtäviä asiakkaidemme eli ihmisten, yritysten ja yhteisöjen hyväksi. Teemme työtämme Etelä-Pohjanmaan lisäksi Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilla ympäristö- ja liikenneasioissa.

ELY-keskusten valtakunnallisia tiedotteita voit lukea täältä: ELY-keskukset

NTM-centralen i Södra Österbotten är en branschövergripande, regional aktör. Vi vill främja livskraft, hållbar tillväxt, en god framtid samt välstånd och intern säkerhet i regionen. Vi sköter uppgifter i anslutning till näringslivet, miljön och trafiken för våra kunders, dvs. människors, företags och sammanslutningars bästa. Vi är verksamma utöver i Södra Österbotten även i Österbotten och Mellersta Österbotten i fråga om miljö- och trafikfrågor.

NTM-centralernas riksomfattande pressmeddelanden kan du läsa här: NTM-centralerna

Följ Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus | NTM-centralen i Södra Österbotten

MKB-förfarandena har etablerats som en del av den livliga projektverksamheten i de österbottniska landskapen på NTM-centralen i Södra Österbottens område (landskapen i Österbotten)2.7.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande

I Södra Österbotten, Mellersta Österbotten och Österbotten har antalet projekt i anslutning till förfaranden vid miljökonsekvensbedömning fortsatt att vara ovanligt stort. Investeringar i grön omställning har fört med sig många nya projekt och idag har det stora antalet MKB-förfaranden blivit en etablerad del av områdets projektgrund. I sin helhet handlar det om cirka 60 MKB-förfaranden i olika skeden, av vilka största delen är projekt inom grön omställning.

YVA-menettelyt ovat vakiintuneet osaksi vilkasta hanketoimintaa Pohjalaismaakunnissa Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen alueella (Pohjalaismaakunnat)2.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Etelä-Pohjanmaalla, Keski-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla ympäristövaikutusten arviointimenettelyihin liittyvien hankkeiden määrä on pysynyt poikkeuksellisen korkeana. Vihreän siirtymän investoinnit ovat tuoneet mukanaan paljon uusia hankkeita, ja nykyisin laaja YVA-menettelyjen määrä on muodostunut vakiintuneeksi osaksi alueen hankekantaa. Kokonaisuudessaan puhutaan noin 60:stä eri vaiheessa olevasta YVA-menettelystä, joista suurin osa on vihreän siirtymän hankkeita.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye