Nuorten ammattilaisten työidentiteetit ovat joustavia
28.1.2021 14:27:02 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

FL Kirsi-Marja Toivanen tutki väitöstyössään diskursiivisesti rakentuvaa työidentiteettiä havainnoimalla työpaikan vuorovaikutusta ja haastattelemalla kuutta kansainvälisissä yrityksissä toimivaa nuorta ammattilaista. Tulokset vahvistavat näkemystä nuorten työidentiteeteistä moniulotteisina, joustavina ja tilanteisina.
Nuoret työntekijät pyrkivät vastustamaan yleistäviä kategorioita kuten etniskielellistä identiteettiä, mutta toisaalta samaistuivat kansainväliseen hybridi-identiteettiin, johon voitiin liittää useita positiiviseksi koettuja piirteitä. Identiteettiä rakennettiin siis erottautumisen ja samaistumisen välillä.
Esihenkilöiden asemaa ei haastettu edes silloin, kun heidän koettiin toimivan rooliodotusten vastaisesti, kun taas vertaissuhteissa identiteeteistä neuvoteltiin monin tavoin. Kasvokkaisissa kohtaamisissa keskustelijat käyttivät toiseuttavaa tai samaistavaa huumoria, kömpelöitä kohteliaisuuksia tai sanatonta viestintää. Työpaikan vuorovaikutustilanteiden ulkopuolella eroa sukupuolittuneiden ammattiryhmien välillä tuotettiin suorasanaisesti.
Työidentiteetti- ja muutosdiskurssi näyttivät nuoret ammattilaiset aktiivisina toimijoina ja itsenäisinä omien, joskus epätavallisten urapolkujen rakentajina. Toisaalta muutostarinat heijastelivat ammatillisten kasvojen menettämisen pelkoa suhteessa perinteisiin nousujohteisiin uriin. Tutkimuksessa erottautui ‘jonglööri’, jolle rajat työn ja muun elämän välillä olivat läpäiseviä. Toisaalta ‘eristyneen työntekijän’ diskurssi tuotti selvärajaisimman eron yksityis- ja työelämän välille.
Tutkimus lisää ymmärrystä nuorten ammattilaisten työidentiteeteistä monimuotoisessa ja muuttuvassa työelämässä. Vuorovaikutuksen näkökulmasta milleniaalit eivät näytä muodostavan yhtenäistä työntekijäryhmää, vaan heidän työidentiteettinsä ja identiteettipositionsa muotoutuvat jatkuvasti työhön liittyvissä ja työn ulkopuolisissa vuorovaikutussuhteissa sekä laajemmissa organisatorisissa ja yhteiskunnallisissa diskursseissa. Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää kansainvälisten organisaatioiden sisäisen viestinnän ja liiketalouden alan viestintäopintojen kehittämisessä.
FL Kirsi-Marja Toivasen viestinnän väitöskirjan "Multiple Identities at Work – Discursive Construction of Work Identity of Young Business Professionals" tarkastustilaisuus on 6.2.2021 verkkovälitteisenä. Vastaväittäjänä apulaisprofessori Heidi Hirsto (Vaasan yliopisto) ja kustoksena professori Anu Sivunen (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on suomi.
Yleisö voi seurata tilaisuutta verkosta, osoite on https://r.jyu.fi/dissertation-toivanen-060221.
Kustoksen puhelinnumero, johon yleisö voi tilaisuuden lopussa esittää mahdolliset kysymyksensä, on +358 40 735 4279.
Julkaisutiedot Jyväskylä: University of Jyväskylä, 2021, 191 p. JYU Dissertations
ISSN 2489-9003; 352, ISBN 978-951-39-8520-2 (PDF)
http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-8520-2
Lisätietoa: Kirsi-Marja Toivanen, +358 44 2351 723, kirsi-marja.k.toivanen@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Mediakutsu: Taskukokoinen sydäniskuri tuo henkeä pelastavan teknologian arkeen – toimiva laite esitellään Jyväskylän yliopistossa26.10.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Taskukokoinen sydäniskuri voidaan ottaa käyttöön jo sydänkohtauksen oireiden ilmetessä. Jyväskylän yliopiston ja yhdysvaltalaisen USAMedical Electronix -yrityksen kehittämä laite analysoi sydämen rytmin ja antaa tarvittaessa hengen pelastavan sähköiskun automaattisesti. Esituotantosarjan laite esitellään Jyväskylän yliopistossa järjestettävässä mediatilaisuudessa 12. marraskuuta 2026.
Uusi professori Virpi-Liisa Kykyri tutkii, miten vuorovaikutus voi tukea hyvinvointia ja muutosta22.10.2026 08:46:28 EEST | Tiedote
Psykoterapian onnistumisessa ei ole kyse vain käytetyistä menetelmistä. Onnistumisen kannalta olennaista on myös se, mitä psykoterapeutin ja asiakkaan väillä tapahtuu. Jyväskylän yliopiston uusi psykologian professori Virpi-Liisa Kykyri tutkii, miten vuorovaikutus rakentuu terapiassa ja miten se voi tukea ihmisen hyvinvointia, osallisuutta sekä psykologista muutosta.
Tarve alanvaihtoon lähtee harvoin pelkästään työstä – taustalla usein halu sovittaa työ paremmin muuhun elämään21.10.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kasvatustieteiden maisteri Leena Ikonen tutkii väitöskirjassaan alanvaihtamista ja siihen johtavia syitä. Tutkimus osoittaa, että alanvaihto liittyy usein laajempiin muutoksiin elämässä, kuten hyvinvointiin, arvoihin tai elämäntilanteeseen. Samalla muuttuvat myös käsitykset työstä, omista tavoitteista ja hyvästä elämästä.
Raakut ja metsätalous kohtaavat kansallisessa raakkuseminaarissa Oulussa21.10.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Miten metsätalous ja uhanalaisen jokihelmisimpukan eli raakun suojelu voidaan sovittaa yhteen? Kansallinen raakkuseminaari kokoaa 29.10.2026 Ouluun tutkijoita, viranomaisia, metsätalouden toimijoita ja muita asiantuntijoita keskustelemaan ratkaisuista raakkukantojen turvaamiseksi. Mahdollista on osallistua myös etänä.
Uusi menetelmä ohjaa molekyylit tarkasti haluttuun muotoon19.10.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden menetelmän, jonka avulla synteettisiä molekyylejä voidaan ohjelmoida järjestäytymään itsestään tarkasti määritellyiksi kolmiulotteisiksi rakenteiksi. Tutkimus vie keinotekoisten molekyylien suunnittelua lähemmäksi luonnossa esiintyvää molekyylien hienopiirteistä järjestäytymistä ja voi tulevaisuudessa avata uusia mahdollisuuksia toiminnallisten materiaalien kehittämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
