Nuorten arkeen hyviä hetkiä Hope ry:n kautta – SSO tukee toimintaa
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n hyväntekeväisyyskampanjan avulla tuetaan paikallista lasten ja nuorten syrjäytymistä ehkäisevää työtä. Yhteistyössä asiakasomistajien kanssa etsittiin paikallista, lasten ja nuorten hyvinvointia edistävää tukikohdetta. Asiakasomistajien ehdottamien kohteiden joukosta valittiin tukikohteeksi Hope Lohja, jonka toimintaa SSO tukee 1000 euron lahjoituksella. Tempaus oli yksi muiden joukossa, sillä SSO tekee vuosittain vahvasti työtä paikallisten toimijoiden kanssa tehdäkseen missionsa mukaisesti kotiseudusta yhdessä paikallisten ihmisten kanssa parempaa paikkaa elää.

Viime kevään rajoitustoimenpiteiden vuoksi monen koululaisen arki muuttui ja myös lasten sosiaaliset kontaktit vähenivät lisäten lasten ja nuorten syrjäytymistä. ”Halusimme SSO:ssa kantaa kortemme kekoon lasten ja nuorten syrjäytymistä ehkäisevän työn tukemiseksi myös tällä tavoin. Järjestimme lähinnä sosiaalisessa mediassa näkyvän pienimuotoisen kampanjan lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukemiseksi. Otimme asiakasomistajat mukaan ja pyysimme heitä ehdottamaan paikallista toimijaa, joka tekee työtä lasten ja nuorten hyvinvoinnin saralla ja jonka toimintaa SSO voisi tukea lahjoituksella. Ehdotuksia tuli useita ja tukikohteeksi valikoitui Hope ry Lohja. Lahjoitamme paikalliselle hyväntekijälle 1000 euron tukisumman toiminnan tukemiseksi”, kertoo asiakkuus- ja viestintäpäällikkö Anu Karppinen.
”Olimme erittäin ilahtuneita siitä, että meidät HOPE Lohja oli ehdotettu tukikohteeksi, iloitsee Hope Lohjan tiiminvetäjä Marju Ojanperä. Jo tämä ehdokkuus oli osoitus siitä, että vapaaehtoistyötämme arvostetaan ja olimme siitä erittäin otettuja. Isot kiitos kaikille meitä ehdottaneille. Olemme erittäin kiitollisia siitä, että tulimme valituksi hyväntekeväisyyskohteeksi muiden ehdokkaiden joukosta”, kiittelee Ojanperä
”HOPE Lohjan teemana on tänä vuonna `Luovuus ja lukeminen`. Koronavirusepidemian vuoksi lapset ja nuoret ovat aiempaa enemmän viettäneet aikaa kotona. Jo ennen epidemiaa olemme saaneet asiakasperheiltämme vaateapupyyntöjen ohessa yhteydenottoja, joissa pyydetään lapsille askartelu- tai kuvataidetarvikkeita, juuri tiettyjä kirjoja, erilaisia opiskeluvälineitä tai lukemisen opetteluun liittyvää materiaalia. Vuoden 2021 aikana haluamme auttaa asiakasperheidemme huoltajia saamaan lapsilleen kotiin viihdyttäviä ja kehittäviä tarvikkeita, jotka vastaisivat juuri kunkin lapsen ja/tai nuoren yksilöllisiä tarpeita. Tavoitteenamme on antaa jokaiselle vaateapua kauttamme saavalle 6-17-vuotiaalle lapselle (ikätason mukaisesti) lahjakortti kirjakauppaan näitä hankintoja varten, joko yksin tai huoltajan kanssa tehden ja pienemmille yli 3-5-vuotiaille "puuhapussi", konkreettisten tarvikkeiden muodossa. Tulemme käyttämään lahjoituksen lahjakorttien, sekä näiden muiden tarvikkeiden hankintaan”, kertoo Ojanperä.
Yhteyshenkilöt
Anu Karppinenasiakkuus- ja viestintäpäällikkö
Puh:+358447705365anu.karppinen@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Asiakkaiden tuotetoiveet esiin: Uusi palvelu helpottaa tuotetoiveiden esittämistä S-market-myymälöihin SSO:n alueella18.2.2021 14:28:54 EET | Tiedote
S-marketeissa on aina voinut esittää tuotetoiveita myymälässä, mutta nyt toiveiden esittäminen tehdään entistäkin helpommaksi uudella Sinuntoive-palvelulla. Sinuntoive on osa uudistuvien S-markettien tavoitetta tarjota entistäkin paremmin paikallisesti osuvia valikoimia kunkin myymälän asiakkaiden tarpeisiin.
Toimialojen välinen yhteistyö siivitti ennusteita parempaan tulokseen15.2.2021 14:00:00 EET | Tiedote
Poikkeuksellinen vuosi päättyi lopulta ennakoitua parempaan tulokseen. Menneen vuoden aikana Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n toiminnan keskiöön nousivat ihmisten turvallisuus ja hyvinvointi, ruokahuollon varmuus sekä uusien toimintamallien ketterä kehittäminen ja innovointi. Menestyksekäs yhteistyö eri liiketoimintojen välillä siivitti tuloksen hyvälle tasolle.
Laitoimme paremmaksi: S-market Kemiö ja Tupuri uudistuivat asiakastoiveiden mukaisesti27.1.2021 11:27:09 EET | Uutinen
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO uudistaa tänä vuonna jopa seitsemän S-marketia. Uudistusten myötä ilmeistä tulee raikkaampia ja valikoimista yhä paikallisempia. 28. tammikuuta uudistuksia päästään juhlistamaan Kemiössä ja Salon Tupurissa.
SSO tarjoaa kesätyötä 300 nuorelle - Tavoitteena tarjota yhtä monta positiivista työkokemusta22.1.2021 09:45:15 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO työllistää kesällä 2021 noin 300 nuorta. Kaksi kolmannesta SSO:n kesäpesteistä on yli 18-vuotiaille ja tämän lisäksi tarjolla on noin sata S-Kesis-paikkaa 15-17-vuotiaille, joissa nuoret tutustuvat työelämään vähintään parin viikon mittaisella jaksolla. Haku kesätöihin on käynnissä nyt. S-ryhmä on tänäkin vuonna yksi Vastuullinen kesäduuni -kampanjan pääyhteistyökumppaneista.
SSO:n Prismat palvelevat pian ympäri vuorokauden18.1.2021 12:01:37 EET | Tiedote
SSO:n kolmeen Prismaan haetaan kevään aikana useita uusia työntekijöitä, kun maaliskuun puolivälistä alkaen Prismat toteuttavat asiakkaiden arkea helpottavan uudistuksen: Halikon, Lohjan ja Nummelan Prismat aloittavat ympärivuorokautisen aukioloajan
SSO keskittyy ruokaravintoloihin – Rikala Night Club lopettaa toimintansa5.1.2021 12:07:14 EET | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on viime vuosien aikana uudistanut asiakastoiveita tarkasti kuunnellen kaikki ruokaravintolansa: Salossa Rikala Bar & Grillin sekä Antonion, Lohjan, Halikon ja Nummelan Prismakeskusten ravintolamaailmat sekä Lohjalla täysin uusina palvelevat ravintola Antonio sekä Toasti. SSO:n ravintolaperhe palvelee aamuvarhaisesta iltamyöhään ja kokonaisuus on suunniteltu siten, että ravintoloista on mahdollista löytää syötävää niin aamiaiselle, lounaalle, päivälliselle kuin iltamyöhäisellekin. ”Uudistettu ravintolaperhe on saanut paljon hyvää palautetta hyvistä mauista sekä viihtyisistä sisustuksistaan. Saadun palautteen perusteella päädyimme keskittymään jatkossakin ennen kaikkea hyviin makuihin ja leppoisaan viihtymiseen. Samalla päätimme luopua ainoasta yökerhostamme, Salon Rikala Night Clubin toiminnasta”, kertoo SSO:n asiakkuuspäällikkö Elina Pakkanen. Rikala Nicht Clubia on pidetty pandemia-ajan suljettuna. ”Halusimme toimia vastuullisesti ja pidimme yökerhon kevää
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme