Pälvi Rantala: Keskustelua valvojien kanssa
12.12.2022 12:10:48 EET | Avain | Blogi

Kirjoitusprosessit ovat minulle aikaa, jolloin oma elämä tiivistyy tekstin ympärille. Valvojia kirjoitin korona-aikana, jolloin työhuoneesta tuli maailman keskipiste, ja lähes kaikki sosiaalinen elämä tapahtui tietokoneen ääressä.
Kun nyt ajattelen tuota aikaa, muistan yhtäältä kävelyt Kemijoen jäällä, jossa ei tarvinnut noudattaa turvarajoituksia, kun kilometrien säteellä ei näkynyt yhtään ihmistä. Toisaalta muistan työpöydän, jolta koneen lisäksi löytyi massiivisia pinoja kirjoja, muistiinpanoja, lippulappusia ja moneen kertaan alleviivailtuja ja tähtimerkkailtuja printattuja artikkeleja.
Valvojia kirjoittaessani en yllättäen ollut yksin: uppouduin juttelemaan, väittelemään, ideoimaan ja tunnelmoimaan lukuisten muiden unettomuutta kokeneiden ja siitä kirjoittaneiden, eri aikoina eläneiden ihmisten kanssa.
Max ja Marianne Weberin matkassa kulkeuduin 1900-luvun alkuun testailemaan, millä kaikilla keinoilla unettomuutta voisi hoitaa – kannattaisiko hakeutua kylpylään, kokeilla bromia tai kenties matkustaa lämpimämmille maille? Toisaalta Anton Tšehovin novelli vei minut Venäjälle, jossa lopen uupunut lapsenpiika Varjka koittaa pysytellä hereillä, vaikka isäntäväki vaatii hoitamaan tehtävän toisensa jälkeen.
Unettomuutta pohtiessa ei näköjään koskaan tiedä, kenen kanssa päätyy keskustelemaan – ja mistä aiheista. Sopisiko jutun juureksi vaikkapa valvottamalla kiduttaminen, tai perinnöllinen sairaus, joka estää nukkumasta? Tai ehkä sittenkin lempeämmät aiheet, kuten yöllisten kaupunkivaellusten tai luku- ja kirjoitushetkien nautinnollisuus.
Kirjoittaminen on aina keskustelua, ja tietokirjoittaminen on sitä moninkertaisesti. Vaikka kirjoittaminen tapahtuisi yksin, kirjoittaessa ei koskaan ole yksin: mukana ovat aina toiset tutkijat, ajattelijat, kirjoittajat, sekä omassa ajassamme että menneisyydessä.
Kun kirjoittaja tuo tämän keskustelun mukaan kirjaan, hän tekee palveluksen sekä toisille kirjoittajille että lukijalle. Toisten tekstien kunnioittaminen ja näkyväksi tekeminen on osa kirjoittamisen eettisyyttä, ja lukija taas voi löytää uusien lähteiden äärelle.
Nyt minun on kuitenkin aika kaivautua esiin omasta kirjoituskuplastani, ilmaantua takaisin maailmaan, jossa on eläviä, vilkkaasti ja ääneen keskustelevia ihmisiä, ja siirtyä seuraavien kirjojen pariin.
Pälvi Rantala
FT Pälvi Rantala on kirjoittanut kylähulluudesta, pohjoisen naisen historiasta, taiteen ja työelämän suhteesta sekä päiväunien nukkumisen kulttuurista. Rantala on tietokirjailija ja kirjoittajaohjaaja, joka esiintyy myös lavarunoilijana ja kirjoittaa runojen lisäksi proosaa monessa muodossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet
Avain, Suomen kirjastopalvelu Oy, viestintäjohtaja Vilja Kujanpää, vilja.kujanpaa@avain.net, puh. 040 755 3319
arvostelukappaleet: info@avain.net
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Avain on suomalainen kirjakustantamo, joka kustantaa laadukasta kotimaista kirjallisuutta. Kustantamo on palkittu Selkokeskuksen Seesam-palkinnolla tunnustuksena selkokirjallisuuden edistämisestä.
Avain on osa Suomen kirjastopalvelu Oy:tä ja Booky Groupia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avain
Kevään puhutteleva uutuus: Eero Ojanen pohtii, mitä on henki19.5.2026 08:35:13 EEST | Tiedote
Puhumme työpaikan hengestä, henkisestä kasvusta ja Pyhästä hengestä, mutta saammeko tästä näkymättömästä voimasta otetta? Eero Ojasen lämminhenkinen uutuusteos Henki tarjoaa hengen ravintoa pohtimalla henkeä ja sen erilaisia merkityksiä.
Tittamari Marttisen uusi cozycrime Brunssilla murhaajan kanssa sijoittuu ruokamaailmaan27.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Brunssilla murhaajan kanssa yhdistää herkullisen ruokamaailman ja murhamysteerin. Viikunapuu-ravintolan brunssi keskeytyy dramaattisesti, kun kutsuvieras kuolee. Ravintoloitsija Martina ja rikostutkija Sara selvittävät mysteeriä jännityksen kasvaessa.
Susanna Makaroff: Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää22.4.2026 09:15:00 EEST | Blogi
Susanna Makaroff kertoo Kustantamon kuulumisia -blogissa tuoreen esikoisromaaninsa kirjoittamiseen vaikuttaneesta henkilökohtaisesta historiasta. "Piiri pieni pyörii -kirjan kirjoittaminen oli lopulta henkilökohtainen terapiani homehelvettivuosien traumoista irti päästämiseen. Halusin opetella elämään ilman jatkuvaa huolta, pelkoa ja stressiä, hengittää kevyemmin, heittäytyä rohkeasti kiinnostaviin uusiin juttuihin, hullutellakin", Makaroff kirjoittaa.
Noitapoika Peeveli Pahkeinen suuntaa uusiin seikkailuihin!22.4.2026 08:08:00 EEST | Tiedote
Sirkka Knuutilan uudessa lastenkirjassa nuori noitapoika Peeveli löytää peikkovauvan ja alkaa selvittämään vauvan mysteeriä. Jännittävän ja hauskan teoksen kuvituksesta vastaa Olga Badulina.
Pirkko Soininen: tutkimusmatkalla taiteilijakodeissa30.3.2026 09:15:00 EEST | Blogi
"Mitä jälkiä meistä jää paikkoihin, joissa olemme joskus tehneet intohimoisesti taiteellista työtämme, rakastaneet, pettyneet, olleet onnellisia tai onnettomia? Ehkä jotain jää tai mitään ei jää. Tämä oli kysymys, johon lähdin etsimään vastausta, kun kaksi vuotta sitten aloin kiertää suomalaisia taiteilijakoteja, jotka on muutettu museoiksi", kirjoittaa kirjailija Pirkko Soininen Kustantamon kuulumisia -blogissa. Soinisen ensimmäinen tietokirja Siellä missä sydän on. Kylässä taiteilijakodeissa syntyi noilla retkillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


