Gummerus

Poikkeuksellinen true crime -kirja perheestä, joka hallitsee göteborgilaislähiötä Ruotsin lakien ulkopuolella

30.5.2021 00:01:00 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Mitä tapahtuu, kun yhteiskunta ei voi tuomita rikoksen tekijää? Tutkivan toimittajan Johanna Bäckström Lernebyn Perhe – Mafiosoja vai ruotsalaislähiön ongelmanratkaisijoita on pysäyttävä tositarina epäoikeudenmukaisuudesta, rohkean toimittajan työstä ja rinnakkaisyhteiskunnasta, joka on päässyt syntymään pohjoismaisen hyvinvointivaltion sisään.

– Jos esimerkiksi kahden suvun kesken syntyy väärinymmärrys, menen väliin ja solmin rauhan ennen kuin ongelma paisuu ja yltyy verilöylyksi, Abu Nizar selitti.
Keskeytin hänet sanomalla, että minä olin varttunut Ruotsissa ja oppinut ajattelemaan, että tuollaisissa tilanteissa tarvittiin nimenomaan poliisia.”

Göteborgissa Angeredin lähiössä asuu 50 000 ihmistä. Siellä rikosten uhrit eivät uskalla kääntyä poliisin puoleen, sillä lähiötä hallitsee suku, joka pitää yllä omaa lakia ja järjestystä väkivaltaa kaihtamatta.

Toimittaja Johanna Bäckström Lerneby seurasi vuosikymmenen ajan rikosten uhreja, alueen poliisia ja rikollisperheen jäseniä. Kun hän pääsi perheen päämiehen puheille, tämä hurmasi myös kokeneen rikostoimittajan ja kertoi olevansa sovittelija ja rauhanrakentaja.

”Kotiin tultuani sätin itseäni, koska olin unohtanut kysyä niin monesta asiasta. -- En ollut koskaan aiemmin syönyt ramadan-illallista. En ollut myöskään aiemmin puhunut tällaisista suvuista tai klaaneista kenenkään niihin kuuluvan kanssa. Abu Nizar oli kutsunut minut ja kuvaajan kotiinsa ramadan-illalliselle, vaikka hänen poikansa olivat jyrkästi vastustaneet haastattelun antamista, ja olin ilahtunut siitä niin, että olin unohtanut esittää kriittisimmät kysymykset.”

Aftonbladetissa vuonna 2017 ilmestyneestä artikkelista alkunsa saanut Perhe oli viime vuoden myydyin tietokirja Ruotsissa. Se voitti Suuren Journalistipalkinnon ja oli ehdolla August-palkinnon saajaksi. Kirjasta on tulossa myös tv-sarja.

”Uroteko…Ainutlaatuista journalistista työtä…” – Dagens Nyheter

Johanna Bäckström Lerneby:
Perhe – Mafiosoja vai ruotsalaislähiön ongelmanratkaisijoita
304 sivua
alkuteos Familjen
suomentanut Markus Myllyoja
Ilmestyy äänikirjana 31.5., lukija Outi Vuoriranta


Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pauliina Pietilä
Tuottaja
pauliina.pietila@gummerus.fi
040 7792942

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Ukrainalaiskirjailijan maansa historiaa avaava romaani toimii johdantona nyt käytävälle sodalle18.3.2026 15:48:34 EET | Tiedote

Kiovassa asuvan Sofija Andruhovytšin suurromaani Amadoka (Gummerus) kertoo Ukrainan historiasta sadan vuoden ajalta aina Stalinin vainoista Krimin valtaukseen. Alkukielellä vuotta ennen Venäjän hyökkäyssodan alkua ilmestyneen menestysromaanin käännösoikeudet on myyty jo 16 maahan. Suomeksi yli 1000-sivuinen teos ilmestyy kolmessa osassa. Nyt julkaistavan Amadoka II: Uljana -niteen ovat suomentaneet Riku Toivola ja Eelis Kulojärvi.

ENNAKKOTIEDOTE: Anneli Kanto kertoo päiväkirjassaan kirjoittamisesta, vanhenemisesta, perhesuhteista, ystävyyksistä ja rakkaudesta13.3.2026 10:42:04 EET | Tiedote

Kirjailija Anneli Kanto kirjoittaa päiväkirjaa vuoden kierron verran kesästä 2024 kesään 2025. Sivuilla vuorottelevat arjen ilot ja surut, kirjailijantyön valot ja varjot. Kuinka paljon työvuosia seitsemänkymppisellä vielä on? Millaisia sukupolvikokemuksia suurten ikäluokkien ihmiset jakavat? Mitä ajatuksia maailmantilanne herättää? Uskaltaako varttuneella iällä rakastua? Entä jos sydän särkyy? Elämänlangalla (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 23.4.2026.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye