Poikkeuksellinen true crime -kirja perheestä, joka hallitsee göteborgilaislähiötä Ruotsin lakien ulkopuolella

”– Jos esimerkiksi kahden suvun kesken syntyy väärinymmärrys, menen väliin ja solmin rauhan ennen kuin ongelma paisuu ja yltyy verilöylyksi, Abu Nizar selitti.
Keskeytin hänet sanomalla, että minä olin varttunut Ruotsissa ja oppinut ajattelemaan, että tuollaisissa tilanteissa tarvittiin nimenomaan poliisia.”
Göteborgissa Angeredin lähiössä asuu 50 000 ihmistä. Siellä rikosten uhrit eivät uskalla kääntyä poliisin puoleen, sillä lähiötä hallitsee suku, joka pitää yllä omaa lakia ja järjestystä väkivaltaa kaihtamatta.
Toimittaja Johanna Bäckström Lerneby seurasi vuosikymmenen ajan rikosten uhreja, alueen poliisia ja rikollisperheen jäseniä. Kun hän pääsi perheen päämiehen puheille, tämä hurmasi myös kokeneen rikostoimittajan ja kertoi olevansa sovittelija ja rauhanrakentaja.
”Kotiin tultuani sätin itseäni, koska olin unohtanut kysyä niin monesta asiasta. -- En ollut koskaan aiemmin syönyt ramadan-illallista. En ollut myöskään aiemmin puhunut tällaisista suvuista tai klaaneista kenenkään niihin kuuluvan kanssa. Abu Nizar oli kutsunut minut ja kuvaajan kotiinsa ramadan-illalliselle, vaikka hänen poikansa olivat jyrkästi vastustaneet haastattelun antamista, ja olin ilahtunut siitä niin, että olin unohtanut esittää kriittisimmät kysymykset.”
Aftonbladetissa vuonna 2017 ilmestyneestä artikkelista alkunsa saanut Perhe oli viime vuoden myydyin tietokirja Ruotsissa. Se voitti Suuren Journalistipalkinnon ja oli ehdolla August-palkinnon saajaksi. Kirjasta on tulossa myös tv-sarja.
”Uroteko…Ainutlaatuista journalistista työtä…” – Dagens Nyheter
Johanna Bäckström Lerneby:
Perhe – Mafiosoja vai ruotsalaislähiön ongelmanratkaisijoita
304 sivua
alkuteos Familjen
suomentanut Markus Myllyoja
Ilmestyy äänikirjana 31.5., lukija Outi Vuoriranta
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina Pietilä
Tuottaja
pauliina.pietila@gummerus.fi
040 7792942
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uutuuden kansainvälinen ilmestymispäivä on tänään – Odotettu Tähtienvälinen (Gummerus) on luettavissa heti myös suomeksi3.6.2025 10:47:04 EEST | Tiedote
Evelyn Hugon seitsemän aviomiestä -hittiteoksesta tunnetun Taylor Jenkins Reidin uutuuskirja Tähtienvälinen ilmestyy tänään ympäri maailmaa, myös suomeksi. Menestyskirjailijan lumoavassa uutuudessa rakkaus ylittää astronomiset rajat. Tähtienvälinen on äänestetty kesän odotetuimmaksi kirjaksi Goodreadsissa.
Unohtumaton lukuromaani Missä maa murtuu on kevään kansainvälinen kirjatapaus23.5.2025 08:09:07 EEST | Tiedote
Clare Leslie Hallin vangitseva ja koskettava rakkaustarina Missä maa murtuu (Gummerus) on ollut poikkeuksellinen kirjasensaatio maailmalla. Sen julkaisuoikeudet myytiin yli 30 maahan jo käsikirjoitusvaiheessa, ja sitä on myyty englanniksi jo 430 000 kappaletta vain 2,5 kuukauden aikana. Romaani on ollut ilmestymispäivästään lähtien myydyimpien kirjojen listoilla mm. Yhdysvalloissa, Kanadassa, Saksassa, Hollannissa, Italiassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Sen elokuvaoikeudet on ostanut Reese Witherspoonin tuotantoyhtiö Hello Sunshine, joka myös vastasi Suon villi laulu -romaanin filmatisoinnista.
Niilo Seväsen Ikitalven polku Tähtifantasia-ehdokkaaksi – Romaanin jatko-osa ilmestyy 28.2.202621.5.2025 13:57:21 EEST | Tiedote
Niilo Seväsen eeppinen esikoisromaani Ikitalven polku (Gummerus) on valittu Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaaksi. Kiitetyn, keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentavan romaanin jatko-osa Ikitalven kuilu ilmestyy helmikuussa 2026 Kalevalan päivänä.
ENNAKKOTIEDOTE: Orkesterimaailmaan sijoittuva, hurmaava Sydänten sinfonia -sarja jatkuu – Terhi Kontion Hollantilainen serenadi (Gummerus) ilmestyy 16.6.20.5.2025 08:42:24 EEST | Tiedote
”Joka vuosi tuhannet ihmiset sadoissa konserteissa saivat nähdä, kun solisti ja kapellimestari laskeutuivat konserttilavan takana olevia portaita, punaista mattoa pitkin loistamaan tähtinä. Ninnin oli välillä vaikea uskoa, että hänellä oli oma paikkansa tuolla samaisella lavalla. Mutta aina kun hän nosti viulun olalleen, vain soitettavalla musiikilla oli merkitystä.”
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen elegantti rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja15.5.2025 14:39:43 EEST | Tiedote
Juha Itkonen on yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista. Palkitun ja kiitetyn tekijän uusin teos, intensiivinen ja intiimi romaani Huomenna kerron kaiken (Gummerus) ilmestyy kirjailijan 50-vuotissyntymäpäivänä. Elegantti ja latautunut rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja. Samalla se on kertomus vuosituhannen vaihteen Suomesta ja kirjojen ja kirjallisuuden merkityksestä. Romaani on arvosteluvapaa 5.6.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme