Professori Markku Juntille merkittävä IEEE Fellow -arvonimi
29.11.2019 10:23:58 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

-On suuria kunnia tulla valituksi IEEE:n Fellow-jäseneksi. Se on tiede- ja ammattiyhteisön tunnustus Oulun langattoman tekniikan tutkimukselle. Suuret kiitokset kuuluvat kaikille entisille ja nykyisille tohtoriopiskelijoilleni sekä tutkijatohtoreille ja muille tutkijoille, joiden kanssa olen saanut työskennellä, sekä CWC-tutkimusyksikölle kokonaisuudessaan. Oulun yliopiston kunniatohtori, professori Behnaam Aazhang Rice-yliopistosta, Houstonista, Teksasista ansaitsee erityiskiitokset. Hän toimi väitöskirjani ohjaajana ja myös teki esityksen Fellow-jäseneksi nimittämisestäni. Tunnustus motivoi CWC:tä ja 6G-lippulaivaa tulevaisuuden haasteisen ratkaisemiseen, Markku Juntti sanoo.
Markku Juntilla on yhteensä 443 vertaisarvioitua julkaisua kansainvälisissä lehdissä. Julkaisujen yhteenlaskettu siteerausmäärä 3947. Hänen tutkijaprofiilinsa löytyy täältä. Kyseinen arvonimi on neljäs Oulun yliopiston alumnille koskaan myönnetty. Sillä kunnioitetaan merkittäviä saavutuksia uralla. Suomeen arvonimiä on myönnetty alle 30.
Juntti aloitti Oulun yliopistossa vuonna 2000 viestintätekniikan professorina ja on toiminut tämän jälkeen siitä lähtien. Hän on tällä hetkellä myös Oulun yliopiston tietotekniikan ja sähkötekniikan tiedekunnan radiotekniikan tutkimusyksikön langattoman viestinnän keskuksen (CWC) johtaja. Näissä rooleissa tohtori Juntti on kuulunut asiantuntijaryhmään Oulun langattoman viestinnän tutkimuksen kasvattamiseksi maailman huipputasolle 1990-luvulta lähtien. Professori Juntin tutkimus on keskittynyt antenniteknologiaan ja siihen liittyvään signaalinkäsittelyyn 3G-, 4G- ja 5G-järjestelmien sovellusten kanssa. Nyt hän on mukana myös 6G-tutkimuksessa, joka on Oulussa maailman kärkeä sekin.
IEEE on maailman johtava teknologiakehittäjien yhdistys. Sillä on yli 400 000 jäsentä 160 maassa. Se julkaisee noin 30% maailman sähkö- ja elektroniikkatekniikan ja tietotekniikan kirjallisuudesta ja on kehittänyt yli 1300 teollisuusstandardia sekä on mukana vuosittain noin 1700 konferenssin järjestämisessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville WittenbergViestintäasiantuntija
tiedeviestintä: tieto- ja sähkötekniikka, 6G Flagship
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Uusi tutkimus auttaa kohdentamaan soiden ennallistamista tehokkaammin15.10.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Ojitettujen soiden ennallistaminen voi nostaa vedenpintaa huomattavasti laajemmalla alueella kuin aiemmin on arvioitu, osoittaa Oulun yliopiston uusi tutkimus. Tulokset osoittavat myös, että eri ennallistamismenetelmät vaikuttavat veden liikkumiseen eri tavoin. Tieto auttaa kohdentamaan ennallistamistoimia tehokkaammin ja maksimoimaan niiden hyödyt luonnolle ja ilmastolle.
Leukaluukuolio luustoon levinnyttä rintasyöpää sairastavilla: suomalaistutkimus korostaa suun terveyden merkitystä14.10.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Luun hajoamista estävät lääkkeet ovat tärkeä osa luustoon levinneen rintasyövän hoitoa. Niiden käyttöön voi kuitenkin liittyä leukaluukuolio, jossa leukaluun kudosta kuolee. Suomalaisessa rekisteritutkimuksessa leukaluukuolio todettiin pitkässä seurannassa 12,6 prosentilla denosumabia käyttäneistä potilaista.
Palvelut digitalisoituvat – selkokielisestä oppaasta apua digitaaliseen asiointiin13.10.2026 07:21:00 EEST | Tiedote
Palvelut siirtyvät yhä enemmän digitaalisiksi. Oulun yliopistossa on laadittu selkokielinen Digiopas madaltamaan kynnystä digitaalisten laitteiden ja palveluiden käyttöön.
Kansainvälinen tutkijaryhmä: Nivelrikon ehkäisyä ja hoitoa tehostettava maailmanlaajuisesti12.10.2026 13:57:52 EEST | Tiedote
Nivelrikkoa sairastavien määrä kasvaa maailmanlaajuisesti, mutta sairauden ehkäisyyn ja hoitoon ei kiinnitetä riittävästi huomiota. Australialaisen Curtinin yliopiston johtama kansainvälinen tutkijaryhmä esittää keinoja nivelrikon aiheuttaman sairaustaakan vähentämiseksi. Ryhmään kuuluu myös Oulun yliopiston professori Ali Mobasheri.
Avaruusaaltoja Maan suojakilven reunalla – Tutkijat selvittivät, missä suojakilpi on kovilla12.10.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tutkijoiden johtama uusi tutkimus auttaa selittämään yhtä avaruussään huonosti tunnetuista piirteistä. Tutkimus antaa uutta tietoa olosuhteista ja paikoista, joissa magneettikilven kovin aallokko syntyy ja aurinkotuuli pääsee tunkeutumaan läpi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

