Riihimäen vankilassa keskeytetään toiminta koronatilanteen takia
6.8.2021 16:07:37 EEST | Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten | Tiedote

Riihimäen vankilan toimintojen keskeytys on tarpeen laitosturvallisuuden ja terveysturvallisuuden takaamiseksi. Rajoitustoimilla vähennetään merkittävästi vankien keskinäisiä kontakteja laitoksen sisällä, kunnes seulontatestauksilla on selvitetty, kuinka moni henkilö on mahdollisesti saanut koronavirustartunnan.
Jatkotartunnan vuoksi on mahdollista, että koronaviruksen leviäminen on laajempaa, joten Riihimäen vankilassa järjestetään laaja seulontatestaus sekä vangeille että henkilöstölle.
Koko henkilöstö testataan mahdollisimman laajasti perjantaina 6.8. yhteistyössä kaupungin ja Mehiläisen kanssa. Massaseulonnalla saadaan tietoa laitoksen kokonaistilanteesta ja myös muut mahdolliset tartuntaketjut saadaan kiinni. Riihimäen vankien seulontakoronanäytteen otot järjestetään 9.-10. elokuuta ja toisen kerran 16.-17.8.
Kaikissa vankiloissa on tehty valmiussuunnitelmat koronaepidemian varalle.
Rikosseuraamuslaitoksen valmiusryhmä seuraa koronaviruksen tartuntatilannetta aktiivisesti. Tarvittaessa yksiköissä varaudutaan uusiin toimenpiteisiin. Tapaamisten ja poistumislupien rajoittaminen ja keskeyttäminen sekä toimintojen rajoitukset koskevat tällä hetkellä useita vankiloita eri puolilla Suomea.
Lisätietoja:
valmiuspäällikkö Anssi Vuosalmi
vaihde p. 029 56 8850
anssi.vuosalmi(at)om.fi
Riihimäen vankilan johtaja Susanna Schugk-Laulumaa
p. 029 568 1314
susanna.schugk-laulumaa(at)om.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Rikosseuraamuslaitos (RISE) - BrottspåföljdsmyndighetenOpastinsilta 12 C
00520 HELSINKI
029 56 88500http://www.rikosseuraamus.fi
Rikosseuraamuslaitos on oikeusministeriön alaisuudessa toimiva vankeusrangaistusten ja yhdyskuntaseuraamusten täytäntöönpanoviranomainen. Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena on omalta osaltaan ehkäistä uusintarikollisuutta ja lisätä yhteiskunnan turvallisuutta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Våldsbrott är det vanligaste primära brottet – statistisk årsbok 2025 publicerad5.5.2026 10:01:55 EEST | Pressmeddelande
Brottspåföljdsmyndighetens statistiska årsbok 2025 sammanställer uppgifter om primära brott hos dömda och personer som avtjänar samhällspåföljd, längder på straff samt trender som påverkat antalet personer som avtjänar påföljder.
Väkivaltarikos on vankien yleisin päärikos – tilastollinen vuosikirja 2025 on julkaistu5.5.2026 10:01:55 EEST | Tiedote
Rikosseuraamuslaitoksen vuoden 2025 tilastollinen vuosikirja kokoaa yhteen muun muassa vankien ja yhdyskuntaseuraamusta suorittavien päärikokset, rangaistusten pituudet ja seuraamuksia suorittavien määriin vaikuttaneet trendit.
Violent offences are the most common principal offence among prisoners – Statistical Yearbook 2025 published5.5.2026 10:01:55 EEST | Press release
The Statistical Yearbook 2025 of the Prison and Probation Service compiles data on, among other things, the principal offences, the lengths of sentences, and the trends affecting the number of persons serving prison sentences or community sanctions.
Organiserad brottslighets försök att infiltrera fängelser och påverka tjänstemän utgör en allvarlig säkerhetsrisk10.4.2026 15:33:26 EEST | Pressmeddelande
Det finns för närvarande ett rekordhögt antal, cirka 350 fångar i de finländska fängelserna som är kopplade till organiserad och nätverksbaserad brottslighet. Detta utgör en betydande risk för anstaltssäkerheten, myndighetsverksamheten och tilliten i samhället. Brottspåföljdsmyndigheten har intensifierat sitt arbete för att förebygga organiserad brottslighets påverkansförsök.
Järjestäytyneen rikollisuuden pyrkimys soluttautua vankiloihin ja vaikuttaa virkamiehiin on vakava turvallisuusriski10.4.2026 15:33:26 EEST | Tiedote
Suomen vankiloissa on tällä hetkellä ennätyksellisen paljon eli noin 350 järjestäytyneeseen ja verkostomaiseen rikollisuuteen kytkeytyvää vankia. Tämä on suuri riski vankilaturvallisuudelle, viranomaistoiminnalle ja yhteiskunnan luottamukselle. Rikosseuraamuslaitos on tehostanut toimintaansa järjestäytyneen rikollisuuden vaikuttamispyrkimysten ehkäisemiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
