Sähköautojen latausverkosto kasvaa Keski-Suomessa − Keskimaa avaa kaksi uutta ABC-latausasemaa Jyväskylään

Osuuskauppa Keskimaa avaa kaksi uutta ABC-latausasemaa Jyväskylään: ABC Vaajakoskelle ja Prisma Keljon yhteyteen.
− Uudet latausasemat Jyväskylään tulevien valtakunnallisten pääväylien varrella ovat odotettu lisä sähköautojen latausasemien palveluverkostoomme. Myös odotukset asemien latauspisteiden määrästä sekä lataustehoista kasvavat sähköautoilun yleistyessä ja sähköautojen latauskyvyn kasvaessa. Tähän nopeaan kysynnän kasvuun ja sujuvuuden varmistamiseen vastaamme rakentamalla ensisijaisesti suurteholatausasemia. Suurtehoasemiemme dynaamisen kuormanjaon myötä lataustehot pysyvät korkeina myös silloin, kun asemalla on useampia lataajia samaan aikaan, Osuuskauppa Keskimaan ABC liikennekaupan toimialajohtaja Heikki Tervanen taustoittaa.
Prisma Keljon ABC-latausasemalla on suurteholatausmahdollisuus yhtäaikaisesti kuudelle autolle. Viisi CCS-pistoketta ja yksi CHAdeMO-pistoke jakavat dynaamisesti yhteensä 300 kW lataustehoa. Lisäksi asemalla on kaksi 22 kW peruslatauspistettä. ABC Vaajakosken latausasemalla on avaushetkellä yhteensä 250 kW lataustehoa, joka jaetaan dynaamisesti kuudelle autolle (5 x CCS + 1 kpl CHAdeMO). ABC Vaajakosken suurteholatausasema avataan torstaina 11.5.2023.
− ABC Vaajakosken latausaseman avajaisia vietetään perjantaina 12.5. Avajaisten myötä haluamme tarjota asiakkaillemme mahdollisuuden tutustua sähköautoiluun ja lataamiseen yhdessä yhteistyökumppaneidemme kanssa. Kumppanimme tuovat tapahtumaan täyssähköautoja koeajoon ja omat asiantuntijamme kertovat sähköautoilusta sekä lataamisesta, Heikki Tervanen kertoo ABC Vaajakosken avajaispäivän tapahtumasta.
Osuuskauppa Keskimaalla on yhteensä 11 ABC-latausasemaa Keski-Suomen alueella, joissa on yhteensä 30 teho- ja suurteholatauspistettä sekä 46 peruslatauspistettä.
− Jatkamme määrätietoisesti investointeja sähköautoilun latauspalveluihin laajentamalla ja tehostamalla olemassa olevia latausasemia sekä rakentamalla uusia ABC-latausasemia, Tervanen toteaa.
Osuuskauppa Keskimaan ABC-latausverkosto:
- ABC Joutsa: suurteholatausasema
- ABC Palokka: suurteholatausasema
- ABC Vaajakoski: suurteholatausasema
- ABC Viitasaari: suurteholatausasema
- Kauppakeskus Sokkari, Jyväskylä: peruslatausasema
- Prisma Keljo, Jyväskylä: suurteholatausasema
Prisma Palokka, Jyväskylä: suurteholatausasema - Prisma Seppälä, Jyväskylä: peruslatausasema
- Sokos Hotel Alexandra, Jyväskylä: peruslatausasema
- Sokos Hotel Paviljonki, Jyväskylä: peruslatausasema
- S-market Jämsä, Jämsä: suurteholatausasema
Valtakunnallisesti ABC-latausasemia on tällä hetkellä 230 kappaletta, ja niissä on latauspisteitä 1 350 autolle. Vuoden loppuun mennessä auton voi ladata yli 300 ABC-latausasemalla eri puolilla Suomea.
S-ryhmän ABC-latausasemia on Prisma-, S-market-, Sale- ja Alepa-myymälöiden sekä ABC-asemien ja Sokos Hotellien yhteydessä. Lähimmän ABC-latausaseman ja ajantasaisen verkoston voi tarkistaa ABC-mobiilista. Lisätietoa: https://www.abcasemat.fi/fi/abc-lataus/sahkoauton-lataus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaan, Heikki Tervanen, toimialajohtaja, 010 767 3064, heikki.tervanen@sok.fi
Osuuskauppa Keskimaa, Lauri Salo, palvelupäällikkö, 010 767 3292, lauri.salo@sok.fi
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 733 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 137000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme noin 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Osuuskauppa Keskimaa maksaa asiakasomistajille historiallisen suuren, 16,9 miljoonan euron, ylijäämänpalautuksen8.5.2025 10:20:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan edustajisto päätti kevätkokouksessaan vuoden 2024 tuloksen perusteella maksettavasta ylijäämänpalautuksesta asiakasomistajille. Tänä vuonna ylijäämänpalautusta maksetaan asiakasomistajille 3 % heidän Osuuskauppa Keskimaasta tekemien ostojen määrästä, mikä vastaa yhteensä 16,9 miljoonaa euroa
Keski-Suomen suurimmat kakkukahvit Osuuskauppa Keskimaan 110-vuotisjuhlan kunniaksi6.5.2025 12:20:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa viettää tänä vuonna 110-vuotisjuhlavuottaan. Keskimaan toimipaikoissa järjestetään juhlavuoden kunniaksi Keski-Suomen suurimmat kakkukahvit keskiviikkona 7.5. klo 10–18. Juhlakahvitukseen on valmistettu yli 60 000 kakkupalaa Elosen leipomolla Jämsässä. Kakkukahvit tarjoillaan kaikissa Keskimaan Prismoissa, S-marketeissa, Saleissa ja Mestarin Herkussa.
Keskimaa parantaa ruoan pikakuljetuksia Jyväskylässä – yhteistyö Woltin kanssa alkaa, ruokarobotit muuttavat Tourulasta Kuokkalaan6.5.2025 09:25:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa aloittaa yhteistyön Woltin kanssa tehostaakseen ruoan pikakuljetuksia Jyväskylän alueella. Pikatoimitukset Woltin kautta hoidetaan Mestarin Herkusta, ja toimitusalue kattaa noin viiden kilometrin säteen Jyväskylän keskustasta. Samanaikaisesti kuljetusrobotit siirtyvät S-market Tourulasta S-market Kuokkalaan.
Osuuskauppa Keskimaan liikevaihto lähes edellisvuoden tasolla – tuloksessa jäätiin viime vuodesta28.4.2025 10:23:42 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan tammi-maaliskuun liikevaihto oli 173,9 miljoonaa euroa, jossa oli laskua viime vuoteen 0,5 prosenttia. Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä parhaiten pärjäsi päivittäistavarakauppa, jossa liikevaihto kasvoi hieman, vaikka pääsiäiskauppa sijoittui tänä vuonna huhtikuulle.
Prisma Keljon mittava uudistus alkaa – laajennusta, energiatehokkuutta ja parempaa asiakaskokemusta24.4.2025 09:52:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa aloittaa Prisma Keljossa mittavan myymäläuudistuksen. Uudistustyöt alkavat vuokralaistilojen muutoksilla toukokuussa ja myymälän osalta heinäkuussa. Myymäläuudistuksen on määrä valmistua joulukuun alkuun mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme