Sähköautojen latausverkosto kasvaa Keski-Suomessa − Keskimaa avaa kaksi uutta ABC-latausasemaa Jyväskylään

Osuuskauppa Keskimaa avaa kaksi uutta ABC-latausasemaa Jyväskylään: ABC Vaajakoskelle ja Prisma Keljon yhteyteen.
− Uudet latausasemat Jyväskylään tulevien valtakunnallisten pääväylien varrella ovat odotettu lisä sähköautojen latausasemien palveluverkostoomme. Myös odotukset asemien latauspisteiden määrästä sekä lataustehoista kasvavat sähköautoilun yleistyessä ja sähköautojen latauskyvyn kasvaessa. Tähän nopeaan kysynnän kasvuun ja sujuvuuden varmistamiseen vastaamme rakentamalla ensisijaisesti suurteholatausasemia. Suurtehoasemiemme dynaamisen kuormanjaon myötä lataustehot pysyvät korkeina myös silloin, kun asemalla on useampia lataajia samaan aikaan, Osuuskauppa Keskimaan ABC liikennekaupan toimialajohtaja Heikki Tervanen taustoittaa.
Prisma Keljon ABC-latausasemalla on suurteholatausmahdollisuus yhtäaikaisesti kuudelle autolle. Viisi CCS-pistoketta ja yksi CHAdeMO-pistoke jakavat dynaamisesti yhteensä 300 kW lataustehoa. Lisäksi asemalla on kaksi 22 kW peruslatauspistettä. ABC Vaajakosken latausasemalla on avaushetkellä yhteensä 250 kW lataustehoa, joka jaetaan dynaamisesti kuudelle autolle (5 x CCS + 1 kpl CHAdeMO). ABC Vaajakosken suurteholatausasema avataan torstaina 11.5.2023.
− ABC Vaajakosken latausaseman avajaisia vietetään perjantaina 12.5. Avajaisten myötä haluamme tarjota asiakkaillemme mahdollisuuden tutustua sähköautoiluun ja lataamiseen yhdessä yhteistyökumppaneidemme kanssa. Kumppanimme tuovat tapahtumaan täyssähköautoja koeajoon ja omat asiantuntijamme kertovat sähköautoilusta sekä lataamisesta, Heikki Tervanen kertoo ABC Vaajakosken avajaispäivän tapahtumasta.
Osuuskauppa Keskimaalla on yhteensä 11 ABC-latausasemaa Keski-Suomen alueella, joissa on yhteensä 30 teho- ja suurteholatauspistettä sekä 46 peruslatauspistettä.
− Jatkamme määrätietoisesti investointeja sähköautoilun latauspalveluihin laajentamalla ja tehostamalla olemassa olevia latausasemia sekä rakentamalla uusia ABC-latausasemia, Tervanen toteaa.
Osuuskauppa Keskimaan ABC-latausverkosto:
- ABC Joutsa: suurteholatausasema
- ABC Palokka: suurteholatausasema
- ABC Vaajakoski: suurteholatausasema
- ABC Viitasaari: suurteholatausasema
- Kauppakeskus Sokkari, Jyväskylä: peruslatausasema
- Prisma Keljo, Jyväskylä: suurteholatausasema
Prisma Palokka, Jyväskylä: suurteholatausasema - Prisma Seppälä, Jyväskylä: peruslatausasema
- Sokos Hotel Alexandra, Jyväskylä: peruslatausasema
- Sokos Hotel Paviljonki, Jyväskylä: peruslatausasema
- S-market Jämsä, Jämsä: suurteholatausasema
Valtakunnallisesti ABC-latausasemia on tällä hetkellä 230 kappaletta, ja niissä on latauspisteitä 1 350 autolle. Vuoden loppuun mennessä auton voi ladata yli 300 ABC-latausasemalla eri puolilla Suomea.
S-ryhmän ABC-latausasemia on Prisma-, S-market-, Sale- ja Alepa-myymälöiden sekä ABC-asemien ja Sokos Hotellien yhteydessä. Lähimmän ABC-latausaseman ja ajantasaisen verkoston voi tarkistaa ABC-mobiilista. Lisätietoa: https://www.abcasemat.fi/fi/abc-lataus/sahkoauton-lataus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaan, Heikki Tervanen, toimialajohtaja, 010 767 3064, heikki.tervanen@sok.fi
Osuuskauppa Keskimaa, Lauri Salo, palvelupäällikkö, 010 767 3292, lauri.salo@sok.fi
Kuvat


Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 733 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 137000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme noin 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Keskimaa rakentaa Multialle uuden Sale-myymälän1.6.2023 10:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa rakentaa Multialle uuden kiinteistön Sale-myymälää varten. Rakennusprojekti alkaa syksyllä 2023, ja sen on määrä valmistua keväällä 2024. Vanha myymälä palvelee Multialla uuden myymälän avautumiseen asti.
Keskimaa rakentaa uuden S-marketin Jyväskylän keskustan läheisyyteen1.6.2023 10:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa rakentaa uuden S-marketin Jyväskylään Voionmaankadulle. Rakennustyöt alkavat lokakuussa 2023 nykyisen kiinteistön purkamisella. Uuden S-marketin on määrä valmistua syksyllä 2024.
Laukaaseen avataan uusi autopesupalvelu heinäkuussa31.5.2023 09:45:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa rakentaa S-market Laukaan yhteyteen uuden autopesupalvelun. Keskimaan autopesuverkoston uusin toimipaikka ABC CarWash Laukaa sijoittuu S-marketin uuden laajennusosan viereen. ABC CarWash Laukaa avataan heinäkuun alussa.
Kukkakauppa Ilona avataan Prisma Palokan yhteyteen25.5.2023 12:55:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa avaa Prisma Palokan yhteyteen kukkakauppa Ilonan Jyväskylässä. Palokkaan avattava Ilona on kolmas Keskimaan Prismojen yhteydessä palveleva kukkakauppa. Kukkakauppa Ilonan avajaisia vietetään perjantaina 26.5.2023.
Kauppakeskus Sokkarille nuorten suosima kansainvälinen ketju Blue Tomato17.5.2023 13:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Sokkari vahvistaa asemaansa Jyväskylän keskustassa, kun lumilautailuun, skeittaukseen ja lasketteluun erikoistunut Blue Tomato avaa myymälän kauppakeskuksen 1. kerroksessa kesän lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme