Samuli Knüpfer on nimitetty Kauppakorkeakoulun omistajuuden professoriksi
10.2.2022 09:00:00 EET | Aalto-yliopisto | Tiedote

Kauppatieteiden tohtori (KTT), professori Samuli Knüpfer on nimitetty omistajuuden professoriksi Aalto-yliopiston kauppakorkeakouluun. Hän aloittaa tehtävässään maaliskuussa.
Lahjoitusvaroin perustetun professuurin tavoitteena on liittää omistajuus kiinteäksi osaksi akateemista tutkimusta ja opetusta, vahvistaa suomalaista omistajuuden kulttuuria ja omistajaosaamista sekä tuottaa laadukasta tutkimustietoa yhteiskunnallisen keskustelun ja päätösten tueksi.
Knüpfer siirtyy Aalto-yliopistoon BI Norwegian Business Schoolista Oslosta, jossa hän on työskennellyt rahoituksen professorina. Ennen Oslon-vuosiaan hän toimi London Business Schoolissa sekä vieraili tutkijana University of Californiassa, Berkeleyssä ja Helsingin kauppakorkeakoulussa. Hän väitteli tohtoriksi Helsingin kauppakorkeakoulusta 29-vuotiaana vuonna 2007.
Urallaan Samuli Knüpfer on muun muassa opettanut tuhansia opiskelijoita, johtanut rahoituksen tohtoriohjelmaa, ohjannut lukuisia tohtorikoulutettavia sekä koordinoinut useiden tutkimusryhmien työtä. Hänen vertaisarvioituja ja usein palkittuja tutkimuksiaan on julkaistu kansainvälisen akateemisen kentän terävimpään kärkeen kuuluvissa lehdissä, kuten Journal of Finance, Journal of Financial Economics, Review of Financial Studies ja Management Science. The Economist, Wall Street Journal ja Financial Times ovat referoineet Samuli Knüpferin tutkimuksia sivuillaan.
Knüpfer on kysytty esiintyjä akateemisissa konferensseissa ja eri medioissa.
”Ainutlaatuinen hanke”
Knüpferin laajasti viitatussa ja monipuolisessa tutkimustoiminnassa korostuu kotitalouksien sijoitus- ja säästämispäätösten ymmärtäminen sekä niiden vaikutukset talouden toimintaan. Hän on myös tutkinut toimitusjohtajien ominaisuuksia ja niiden vaikutusta yritysten päätöksentekoon ja menestykseen. Useat Knüpferin tutkimuksista perustuvat ainutlaatuisiin aineistoihin Suomesta, Ruotsista ja Norjasta.
”On upeaa palata Suomeen opettamaan ja tekemään tutkimusta näin ainutlaatuisen hankkeen puitteissa. Lahjoitusprofessuuri osoittaa, että omistajuus kiinnostaa useita tahoja Suomessa. Omistajuus ja sen eri muotojen vaikutukset yrityksiin ja talouteen ovat lähellä sydäntäni. Odotan innolla paluuta Aalto-yliopistoon”, sanoo Knüpfer.
Omistajuuden professuuri sijoittuu rahoituksen laitokselle.
”Omistajuus ja siihen liittyvät kysymykset ovat hyvin relevantteja Kauppakorkeakoulun muillakin laitoksilla, mutta myös laajemmin Aalto-yliopistossa. Uuden professuurin myötä koulumme pystyy yhdistämään jo olemassa olevia voimia ja siten merkittävästi vahvistamaan omistajuuden keskittyvää opetusta, tutkimusta sekä niiden yhteiskunnallista vaikuttavuutta”, sanoo Kauppakorkeakoulun dekaani Timo Korkeamäki ja toivottaa Samulin erittäin lämpimästi tervetulleeksi Aalto-yliopistoon.
Yhteinen saavutus – suurkiitos laajalle lahjoittajajoukolle
Omistajuuden professuurin perustamista on tukenut tähän mennessä jo noin 100 lahjoittajaa, joiden joukossa on niin säätiöitä, yrityksiä kuin yksityishenkilöitäkin.
”Omistajuuden professuuri on ollut monella tapaa ainutlaatuinen hanke. Lahjoitusprofessuurien perustamista tukee yleensä vain muutama säätiö tai yritys, mutta tähän hankkeeseen saimme mukaan poikkeuksellisen laaja-alaisen joukon lahjoittajia, jotka edustavat eri omistamisen muotoja. Kiitän sydämeni pohjasta kaikkia, jotka ovat osallistuneet varainhankintaponnistukseemme”, sanoo Timo Korkeamäki.
Professuurihankkeen isä ja omistamisesta kirjan kirjoittanut Tero Luoma iloitsee omistajuuden professuurin toteutumisesta ja uudesta nimityksestä.
”On kunnia nähdä, miten idea toteutuu nyt pitkäaikaisena omistajuuden professuurina ensimmäisenä maailmassa. Tämä on merkittävä investointi omistajaosaamiseen seuraaville sukupolville. Haluan kiittää kaikkia hankeen tukijoita ja Aalto-yliopistoa erinomaisesta yhteistyöstä. Koko prosessi ja Samuli Knüpferin nimitys todistavat, että Aalto-yliopisto on paras koti tälle professuurille”, sanoo Luoma.
Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä kiittää lämpimästi Tero Luomaa, hankkeelle tukijoita koonnutta Lari Raitavuota sekä jokaista professuuria mahdollistamassa ollutta lahjoittajaa.
”On ilo ja kunnia saada olla perustamassa Suomen ensimmäistä omistajuuden professuuria Aalto-yliopistoon. Ilman teitä professuurihankkeen alullepanijoita ja lahjoittajia professuurin perustaminen ei olisi toteutunut. Yhdessä olemme saaneet aikaan jotain uutta ja ainutlaatuista. Lämpimät kiitokset kaikille”, Niemelä sanoo.
Omistajuuden professuuri on herättänyt paljon mielenkiintoa aina sen perustamisuutisesta lähtien.
”Olemme saaneet poikkeuksellisen paljon positiivista palautetta omistajuuden professuurista. Saaduista palautteista käy ilmi, että omistajuudesta kaivataan korkealaatuista ja riippumatonta tutkittua tietoa, alan opetuksen kehittämistä sekä lisää yhteiskunnallista keskustelua. Innolla lähdemmekin nyt omalta osaltamme toteuttamaan näitä asioita”, sanoo Timo Korkeamäki.
Koska omistajuus on koettu laajasti erittäin tärkeäksi asiaksi, se on päätetty pitää auki myös uusille lahjoituksille. Näillä uusilla lahjoituksilla tuetaan omistajuuden osaamisen kehittämistä edelleen.
Lisätietoa lahjoittamisesta ja lista omistajuuden professuurin lahjoittajista: https://www.aalto.fi/fi/kauppakorkeakoulu/omistajuuden-lahjoitusprofessuuri
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Dekaani Timo Korkeamäki, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu
timo.korkeamaki@aalto.fi
Helena Salminen, Aalto-yliopiston lahjoittajasuhteet
puh. 050 475 7108
helena.salminen@aalto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu 16 000 opiskelijaa ja 5 200 työntekijää, joista 446 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Elokuvataiteen väitös: Elokuvaohjaaja ei johda vain visiota – myös luova ryhmä tarvitsee johtamista17.9.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Aalto-yliopistossa tarkastettava Hanna Maylettin väitöstutkimus tunnistaa elokuvaohjaajan taiteellisessa johtajuudessa kaksi toisiinsa kietoutuvaa ulottuvuutta: teoksen sisällön sekä työryhmän sosiaalisten prosessien säätelyn. Vuorovaikutus, luottamus, valtasuhteet ja tunteet muovaavat sitä, miten yhteistyö ja luova toimijuus rakentuvat elokuvanteon prosessissa.
Robotti nopeuttaa energiavarastointiin sopivien materiaalien etsintää16.9.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
3D-tulostimesta muokattu robotti auttaa tutkijoita tuottamaan kokeellista dataa ja nopeuttaa uusien energiavarastointimateriaalien etsintää.
Kutsu: Miten Juhani Pallasmaa on vaikuttanut kansainväliseen arkkitehtuuriin? Huippuarkkitehdit kokoontuvat Pallasmaan 90-vuotisjuhlaseminaariin 25.9.4.9.2026 11:45:00 EEST | Kutsu
Miten Juhani Pallasmaan ajattelu arkkitehtuurista, aistimisesta ja ihmisen kokemuksesta elää tämän päivän arkkitehtuurissa? Pallasmaan 90-vuotisjuhlaseminaari tuo Aalto-yliopistoon joukon kansainvälisesti tunnettuja arkkitehteja ja Pallasmaan ajattelun jatkajia.
Kolme nousevaa Aalto-yliopiston tutkijaa sai EU:n kilpaillun rahoituksen3.9.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Dominik Baumann, Tero Mäkinen ja Owies Wani kehittävät tutkimushankkeissaan tekoälyagenttien kouluttamista vahvistusoppimisessa. materiaalivaurioiden fysiikan malleja ja elektrolyyttirakennetta energian varastointiin.
Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä: Tekoälyn ajassa yliopistokoulutus rakentaa kykyä oppia, ajatella kriittisesti ja tehdä yhteistyötä1.9.2026 15:10:59 EEST | Tiedote
Yliopistossa yhdistyvät ne asiat, joita yhteiskunta juuri nyt eniten tarvitsee: ymmärrys ympäröivästä maailmasta ja uusimmista teknologioista sekä inhimillinen kyky kyseenalaistaa, arvioida ja innovoida, sanoo rehtori Ilkka Niemelä. Aalto-yliopiston lukuvuoden avajaisia vietettiin tiistaina 1. syyskuuta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
