Silkkihansikkaat pois kielellisten ymmärrysongelmien ratkaisussa
13.4.2021 10:23:49 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Ahvenainen tutki soveltavan kielitieteen alaan kuuluvassa väitöksessään, miten vieraskielisessä keskustelussa toisen puhujan tai omien kielitaitokasvojen suojelu ilmeni vuorovaikutuksessa, ja miten se koettiin. Tulokset osoittivat, että puhujat suojelevat kasvojaan toisinaan yhteisesti ja ei-kielellisen viestinnän avulla. Osanottajien on silloin mahdollista käsitellä kielellisiä ongelmia sisältöongelmien tapaan.
– Käsillä selittäminen ja hapuilevakin puhe voi vaikuttaa myönteisemmin muiden käsityksen osallistujasta kielenkäyttäjänä kuin tilanteesta vetäytyminen, Ahvenainen sanoo.
Pelko huonoudesta eri lähteistä
Englantia lingua francana eli yhteisenä työkielenä käyttävät erikieliset korkeakouluopiskelijat kokivat kielen ja vuorovaikutuksen piirteiden merkityksen eri tavoin. Kun toiset pelkäsivät kasvojensa menetyksen uhkaa aiheuttaessaan ymmärtämisongelman, toisille pelkkä oman puheen altistaminen muiden arvostelulle oli uhka.
Herkkyys toisten imagonsuojelutarpeelle vaihtelee
Tutkimuksessa havaittiin myös, että osallistujilla oli erilainen herkkyys havaita muiden osallistujien kielenkäyttäjäimagon mahdollista haavoittuvuutta puhetilanteessa. Sen lisäksi toisen kielitaitokasvojen aktiivinen huomioon ottaminen, keskinäisten kielitaitoerojen tunnustaminen ja käyttäjän suosimat kasvotyöstrategiat vaihtelivat osallistujien välillä.
Ahvenaisen väitös on ensimmäinen tutkimus, jossa kasvoteoriaa käytetään laajamittaisesti viitekehyksenä tutkittaessa vieraskielisen vuorovaikutuksen osallistujien tuntemuksia liittyen haavoittuvaan kielenkäyttäjäkuvaan. Kasvoteoria mahdollistaa sekä kielenkäyttäjän oman että puhekumppanin oletettujen tuntemusten huomioon ottamisen, toisin kuin esimerkiksi usein käytetty viestintäahdistuksen viitekehys.
FL Tarmo Ahvenaisen soveltavan kielitieteen (Soveltavan kielentutkimuksen keskus) väitöskirjan "Language proficiency facework and perceptions of language proficiency face in L2 interaction" tarkastustilaisuus pidetään 17.4.2021 alkaen klo 12.00. Vastaväittäjänä professori Helen Spencer-Oatey (University of Warwick) ja kustoksena professori Tarja Nikula-Jäntti (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Yleisö voi seurata tilaisuutta verkosta, osoite on https://r.jyu.fi/dissertation-ahvenainen-170421. Kustoksen puhelinnumero, johon yleisö voi tilaisuuden lopussa esittää mahdolliset kysymyksensä, on 040 5565 877.
Julkaisu:
Teos on julkaistu sarjassa JYU dissertations numerona 358. 249s. ISBN:978-951-39-8553-0. ISSN: 2489-9003. Teos löytyy sähköisessä muodossa osoitteesta: https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/74679
Taustatietoja:
Tarmo Ahvenainen kirjoitti ylioppilaaksi Langinkosken lukiosta (Kotka) vuonna 1983, valmistui filosofian maisteriksi Helsingin yliopistosta 1991 pääaineenaan englantilainen filologia ja sivuaineena venäjän kieli ja kirjallisuus, ja filosofian lisensiaatiksi Jyväskylän yliopistosta 2005.
Ahvenaisen soveltavan kielentutkimuksen lisensiaatintutkielma käsitteli viestintästrategioita suullisessa englanti-lingua-francana vuorovaikutuksessa. Ahvenainen työskentelee kielten yliopettajana Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa Kotkassa ja toimii Ammattikorkeakoulujen valtakunnallisen kielten ja viestinnän opetuksen asiantuntijatiimin puheenjohtajana.
Lisätietoja:
Tarmo Ahvenainen, puh. 0443025611, tarmo.a.ahvenainen@gmail.com
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Data valjastetaan pelaajakehityksen tueksi: KalPa ja Jyväskylän yliopisto rakentavat uudenlaista pelaajapolkua3.9.2026 10:57:26 EEST | Tiedote
KalPa Hockey Oy:n ja Jyväskylän yliopiston JYU-Vuokatin yhteishankkeessa kehitetään datapohjaisia työkaluja, joiden avulla voidaan seurata nuorten jääkiekkoilijoiden kehitystä juniorivuosista aina ammattilaistasolle asti. Samalla pyritään ehkäisemään ylikuormitusta ja tunnistamaan lahjakkuuksia nykyistä yhdenvertaisemmin.
Jyväskylän yliopisto sai Nature Positive Universities -todennuksen ensimmäisten joukossa maailmassa3.9.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistolle on myönnetty kansainvälinen Nature Positive Universities –varmennus vuodelle 2026. Jyväskylän yliopisto on edelläkävijä, joka sai tunnustuksen onnistuneesta työstään luonnon monimuotoisuuden parantamiseksi ja luontopositiivisuuden edistämiseksi.
Rehtori Jari Ojala: Yliopistot kovien ulkoisten paineiden kourissa2.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston lukuvuoden 2026-2027 avajaiset 2.9.2026 Rehtori Jari Ojalan avajaispuhe (Vapaa julkaistavaksi 2.9. klo 14)
Kuinka paljon avohakkuita luonto kestää? Tutkimus määrittää boreaalisten metsälintujen ekologisen rajan2.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama tutkimus on ensimmäistä kertaa määrittänyt raja-arvon avohakkuiden ekologisesti kestävälle määrälle boreaalisissa metsissä. Tutkimuksen mukaan vanhojen metsien lintulajit tarvitsevat säilyäkseen joko pidemmän, noin 90 vuoden kiertoajan metsätaloudessa tai sen, että noin 20 prosenttia metsistä jätetään kokonaan avohakkuiden ulkopuolelle. Tulokset tarjoavat konkreettisen tavoitteen metsien ekologisesti kestävälle käytölle.
Susanna Huovinen on valittu Jyväskylän yliopiston vuoden alumniksi 20261.9.2026 18:00:00 EEST | Tiedote
Susanna Huovinen on valmistunut yhteiskuntatieteiden maisteriksi vuonna 1998 pääaineenaan yhteiskuntapolitiikka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

