Suomeen saatiin 11 uutta HTT-tavarantarkastajaa
16.12.2019 12:48:16 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

HTT-tarkastajat ovat oman alansa puolueettomia asiantuntijoita, jotka annetun toimeksiannon perusteella arvioivat tavaroita ja työsuorituksia, ja antavat kohteen kunnosta, virheistä tai vahingoista tarkastuskertomuksen. Tarkastuskertomuksessa arvioidaan myös sitä, mistä ja milloin virhe tai vahinko on aiheutunut.
Tavarantarkastajat hyväksyy ja heidän toimintaansa valvoo Keskuskauppakamarin tavarantarkastajalautakunta. Lautakunta määrittää kullekin tarkastajalle sen erityisalan, jolla hän saa toimia. HTT-tarkastajat toimivat valvonnan alaisena, sekä tavarantarkastusta koskevaa ohjesääntöä noudattaen. Tarkastajan käyttäminen on erityisen suositeltavaa silloin, kun kaivataan ulkopuolisen ja objektiivisen asiantuntijan näkemystä helpottamaan riitatilanteen ratkaisemista. Toki tarkastajan voi tilata paikalle jo ennen riidan eskaloitumistakin.
"Tyypillisimpiä tavarantarkastuksen kohteita ovat virheet rakennustyössä, ajoneuvon käyvän arvon määrittäminen tai koneen tai laitteen korjauksen asianmukaisuus. Tavarantarkastajien joukosta löytyy kuitenkin asiantuntemusta myös esimerkiksi kankaiden, antiikkiesineiden tai muovituotteiden tarkastamiseen", kertoo tavarantarkastajalautakunnan sihteeri, lakimies Raisa Harju Keskuskauppakamarista.
"Haemme jälleen ensi keväänä uusia asiantuntijoita korkeatasoiseen tarkastajien joukkoomme", Harju vinkkaa.
Suomessa toimii noin 180 hyväksyttyä tavarantarkastajaa, joista enemmistö toimii rakennusalan tavarantarkastajina. Tavarantarkastajana toimiminen on tehokas tapa kehittää omaa asiantuntemustaan ja samalla tarjota ratkaisuja ongelmatilanteissa tuoden esiin tekniset faktat puolueettomalla tavalla.
Yksi uusista tarkastajista on sastamalalainen Niko Palonen, joka toimii yrittäjänä kiinteistökaupan kuntotarkastusten ja vanhojen rakennusten korjausneuvonnan parissa. Hän on profiloitunut tekemään tarkastuksia vanhoissa rakennuksissa, kuten rintamamiestaloissa ja sitä vanhemmissa hirsirakennuksissa. Palonen uskoo tuovansa vahvaa ammattitaitoa HTT-tarkastajien joukkoon.
"Näen tämän täysin puhtaasti hienona järjestelmänä, ja on kunnia päästä mukaan toimintaan. Tykkään ideasta, että puolueeton asiantuntija antaa näkemyksensä tilanteessa, jossa on erimielisyyksiä. Se on aina paras tapa selvittää riitatilanteet", Palonen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raisa HarjuLakimies
Puh:050 554 2683raisa.harju@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Keskuskauppakamari: Puolustusteollisuus tärkeä kasvuala Suomelle – Nato-kilpailutuskelpoisuuksista huolehdittava2.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari arvioi, että puolustusteollisuus nousee nopeasti Suomen talouden ja viennin kannalta keskeiseksi kasvualaksi muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan nyt on ratkaisevaa, että suomalaisyritykset varmistavat paikkansa Nato-hankinnoissa ja täyttävät sen kilpailutuskelpoisuudet.
Keskuskauppakamari: Hyvä kesätyöntekijöiden perehdytys maksaa itsensä takaisin – hyöty näkyy sekä nuorelle että yritykselle1.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäkuussa useille työpaikoille saapuu odotettu joukko uusia kesätyöntekijöitä. Kesätyö on monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Keskuskauppakamari korostaa, että onnistunut perehdytys tukee sekä työntekijöiden viihtyvyyttä että yritysten tuottavuutta.
Keskuskauppakamarin viestintäjohtajaksi Päivi Paulavaara29.5.2026 14:24:14 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin viestintäjohtajaksi on valittu YTM Päivi Paulavaara. Paulavaara siirtyy Keskuskauppakamariin S-ryhmän median Yhteishyvän vastaavan tuottajan roolista ja aloittaa Keskuskauppakamarissa 3.8.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Bruttokansantuote päihitti epäilijät29.5.2026 08:50:12 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan Tilastokeskuksen uusimmista tiedoista näkee, että Suomen bruttokansantuotteen alkuvuoden piinkova ennakollinen lukema piti pintansa. ”Ellei Lähi-idän kriisi eskaloidu pelättyä pahemmin, on pitkästä aikaa edessä kuluvaa vuotta koskevien suhdanne-ennusteiden korjaaminen ylöspäin”, arvioi Appelqvist.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme