Suomen suosituimpiin nuoriin vaikuttajiin lukeutuva Nelli Orell julkaisee toisen kirjansa kesäkuussa
28.4.2021 13:59:19 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Kesäkuun lopussa julkaistava Luova kirjani – Style it jatkaa siitä, mihin Nelli Orellin, 19, ensimmäinen kirja jäi. Tällä kertaa piirtämisohjeiden sijaan tilaa annetaan enemmän omalle mielikuvitukselle, kun kirjan erilaiset tehtävät kannustavat suunnittelemaan ja tekemään tehtäväharjoituksista omannäköisiä. Jo kirjan nimessä Orell kannustaa sen omistajaa stailaamaan oman maailmansa vaatteineen, kampauksineen, meikkeineen, lemmikkeineen ja välipaloineen omalla tyylillänsä.
Molempien kirjojen ytimessä on niiden sosiaalinen ulottuvuus: vaikka väritys- ja muita tehtäväkirjoja täytetään usein omissa oloissa, ovat Luovat kirjat luotuja tehtäväksi yhdessä sosiaalisen median eri kanavissa – jos kirjan omistaja niin itse haluaa.
Orellille kirjat ovat yhteisöllisiä projekteja hänen yli satatuhatpäisen seuraajajoukkonsa kanssa. Sen jäsenet taltioivat ja jakavat omia versioitaan kirjan tehtävien täyttämisestä sosiaalisessa mediassa, erityisesti TikTokissa ja Instagramissa.
”En ole törmännyt ainakaan Suomessa ennen samankaltaiseen kirjaan, joka on fyysisen olemuksensa lisäksi vahvasti toiminnallinen myös somessa", Orell kertoo.
Ensimmäiselle osalle oli luontevaa lähteä tekemään jatkoa, sillä seuraajien kommentit ja omat kokemukset synnyttivät uusia ideoita.
”Ei näitä asioita opeteta lukion yrittäjyyskursseilla”
Kirjan julkaisu osuu käännekohtaan Orellin elämässä, sillä hän on juuri suorittanut ylioppilaskirjoituksensa loppuun ja siirtyy nyt pitkän odotuksen jälkeen täyspäiväiseksi yrittäjäksi. 12-vuotiaasta asti tubettaneella Orellilla on ensimmäistä kertaa mahdollisuus keskittyä työhönsä ilman samanaikaisesti pyöriviä opintoja.
Omilla kasvoilla tehtävälle sosiaalisen median työlle on ominaista, että sitä ei tehdä toimistoaikoina, vaan työpäivä on käytännössä käynnissä aamusta iltaan. Youtube- ja Instagram Stories -videoita kuvataan pitkin päivää, välillä tehdään kaupallisia yhteistöitä ja päivitetään nettikauppaa. Ystävänsä kanssa perustamassaan nettikaupassa myydään Orellin suunnittelemia vaatteita, joihin hän on piirtänyt kuvat. Myös uudessa kirjassa pääsee suunnittelemaan omia vaatteita.
”Kuvaamaan ja editoimaankin olen opetellut itse. Ei näitä asioita opeteta lukion yrittäjyyskursseilla.”
Työn määrä on opettanut aiemmin kaikki langat käsissään pitävälle moniosaajalle, ettei muilta avun pyytäminen ja vastaanottaminen ole häpeällistä. Siksi Orell on esimerkiksi palkannut apua videoidensa editoimiseen. Toisaalta Orell itse ei koskaan ole epäröinyt auttaa omia koulukavereitaan ja ystäviään, kun he ovat suunnitelleet omia työkuvioitaan esimerkiksi sosiaalisen median tai vaatesuunnittelun parissa.
”Kun puhumme ystävieni kanssa työelämästä, kokemukseni ovat aika erilaisia kuin muilla. Mutta ei se ole aiheuttanut kateutta, ennemmin olemme vain pystyneet täydentämään toistemme osaamista.”
Nelli Orellin Luova kirjani – Style it julkaistaan kesäkuun lopussa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Mika Aaltola ja Henri Vanhanen uutuuskirjassaan: Miten puolustaa Suomea, kun vakaus väistyy ja säännöt murtuvat?24.3.2026 13:11:20 EET | Tiedote
Muuttuvassa ja epävarmassa maailmassa Suomen on turvattava asemansa, taloutensa ja koskemattomuutensa entistä taitavammin eteenpäin katsovalla politiikalla. Näin kiteyttävät Mika Aaltola ja Henri Vanhanen uutuuskirjassaan Etulinjassa – Suomen turvallisuus epäjärjestyksen maailmassa.
Anu Patrakan Sydänvaras-jännäri kuvaa, mihin kaikkeen luottamuksen särkyminen voi johtaa23.3.2026 14:19:52 EET | Tiedote
Nelson Monteiro -sarjan neljäs osa Sydänvaras kuljettaa lukijan Porton kapeilta kujilta Atlantin rannalle kesän ensimmäisten helteiden koetellessa tutkintaan uppoutuvia poliiseja. Kylmäävintä on ymmärtää, ettei keneenkään voi luottaa.
Rikoskirjallisuuden kärkinimet loistavat Otavan ja Liken huhtikuun jännäreissä23.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Fjell & Horst, Michallon, Lapena, Rosenfeldt, Hjorth & Thorsson ja Cornwell… Huhtikuussa päästään nauttimaan rikoskirjallisuuden kärkinimien timanttisista uutuuksista.
Fanni- ja Miu-sarjoista tuttujen tekijöiden uusi sarja alkaa: Nyt on opetellaan tunnetaitoja Junon kanssa!19.3.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Fanni Emotionsin Julia Pöyhönen ja Heidi Livingston ovat psykologi-kirjailijoita supersuosittujen lasten tunnetaitosarjojen takaa. Heidän uusi pienille koululaisille suunnattu Juno-sarjansa haluaa opettaa lapsille tunne- ja kaveritaitoja sekä innostaa lukemaan.
Kaksinkertainen August-voittaja Lina Wolff saapuu Helsinkiin toukokuussa18.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Kriitikoiden ja raatien ylistämä ruotsalaiskirjailija osallistuu Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaaleille. Hänen viimeisin romaaninsa, palkittu Ruumiit jotka hautasimme, ilmestyy suomeksi vierailun alla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



