Suomen Yrittäjät tukee hallituksen tartuntatautipäivärahaan esittämää lakimuutosta – Se on tärkeä saada nopeasti voimaan

- Esitys on erinomainen. Erityisen tärkeänä pidämme sitä, että luotettavasti todetun positiivisen testituloksen jälkeen kuka tahansa lääkäri voi todistuksellaan mahdollistaa tartuntatautipäivärahan saannin. Tämä oli ehdotuksemme, toteaa valmistelussa mukana ollut Yrittäjien työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellsten.
Esitettyjen muutosten on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian, mutta niitä sovelletaan jo 1.1.2022 alkaen.
- On varmistettava, että lääkäri voi kirjoittaa tartuntapäivärahaan vaadittavan lausunnon myös sellaiselle henkilölle, joka on saanut positiivisen testituloksen alkuvuoden aikana ennen kuin tästä uudesta sääntelystä on ollut tietoa. Näin yksikään etuuteen oikeutettu ei jää sen ulkopuolelle, Hellsten sanoo.
Tartuntatautipäiväraha korvaa työstä poissaolon aiheuttaman ansionmenetyksen kokonaan.
- Jos työnantaja on maksanut työntekijälle poissaolon ajalta palkkaa, tartuntatautipäiväraha maksetaan silloin työnantajalle. Tällöin palkkakustannus ei jää myöskään yksittäisen työnantajan kannettavaksi, Hellsten kiittää.
Hellsten muistuttaa lisäksi, että yrittäjän tartuntatautipäiväraha määräytyy voimassa olevan YEL-työtulon mukaisesti.
– Yrittäjän kannattaa pitää huoli siitä, että YEL-työtulo on oikealla tasolla ja vastaa yrittäjän työpanoksen arvoa. Tällöin muutkin sosiaaliturvaetuudet kuin tartuntatautipäiväraha ovat oikealla tasolla suhteessa yrittäjän työtuloon, hän sanoo.
Suomen Yrittäjät on esittänyt myös, että sairauspäivärahan omavastuuaika lyhennettäisiin väliaikaisesti yhteen päivään. Näin kompensoitaisiin pandemiasta aiheutuvia sairauslomakustannuksia työnantajille.
- Jos työntekijä ei saa tartuntatautipäivärahaa, työnantaja ei saa mistään korvausta ensimmäisen kymmenen päivän palkkakustannuksista. Ei ole oikein, että kustannus kaatuu yksittäisen työnantajan kannettavaksi, Hellsten sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri Hellsténtyömarkkina-asioiden päällikkö
Puh:050 502 0111harri.hellsten@yrittajat.fiJanne Makkulatyömarkkinajohtaja
Puh:040 581 2472janne.makkula@yrittajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: ”Erittäin tärkeä ja odotettu uudistus” – Työryhmä esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin23.1.2026 13:10:00 EET | Tiedote
Valtiovarainministeriön työryhmä esittää, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi. – Esitys vastaa ongelmiin, joita pienet yritykset ovat kohdanneet. Toteutuessaan se poistaisi tilien avaamiseen, palveluiden rajoittamiseen ja tilien perusteettomiin sulkemisiin liittyviä haasteita, sanoo Suomen Yrittäjien johtava ekonomisti Petri Malinen.
Yrittäjien Pentikäinen: Trump peruutti – hyvä niin22.1.2026 06:51:59 EET | Tiedote
Ensiksi Trumpin ilmoitus on tietenkin hyvä asia myös yrityksille, koska se liennyttää kriisiä. Vaihtoehdot olivat paljon pahempia. Syventynyt epäluottamus Yhdysvaltoja kohtaan ei kuitenkaan häviä. Yllätyksiä ja käänteitä on luvassa vastakin. Siksi on tärkeä pitää pää kylmänä, varautua pahempaan ja etsiä vakaampia markkinoita muualta maailmasta, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kirjoittaa blogissaan.
Yrittäjien Pentikäinen: Trump murentaa Naton perustaa18.1.2026 09:06:53 EET | Tiedote
Yrittäjien kannattaa seurata tilannetta pää kylmänä luottaen, että Suomen johto yhdessä muiden Euroopan johtajien kanssa löytää jonkun ratkaisun. Silti kannattaa varautua myös pahempaan ja siihen, että tullit tulevat voimaan Trumpin uhkausten mukaisesti, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kirjoittaa blogissaan.
Yrittäjät: Merkittävä ratkaisu EU-tuomioistuimelta – julkisten kilpailutusten kiertämistä rajoitetaan15.1.2026 14:55:57 EET | Tiedote
Euroopan unionin tuomioistuin (EUT) antoi tänään ratkaisun hollantilaisten ennakkoratkaisupyyntöön hankintadirektiivin tulkinnasta. Ratkaisulla on merkittäviä vaikutuksia myös Suomeen. – Jatkossa kuntien inhouse-yhtiöt eivät voi kiertää hankintalakia siirtämällä markkinaehtoista toimintaa omistamilleen tytäryhtiöille. Nyt suunta on kohti avoimempia markkinoita, eikä hankintalakia kierretä erikoisjärjestelyillä, lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työsopimuslakiin isoja muutoksia – määräaikaisuuksiin ja lomautuksiin helpotuksia15.1.2026 13:55:41 EET | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen työsopimuslain uudistamisesta. Esityksessä ehdotetaan muutoksia määräaikaisiin työsopimuksiin, lomautusilmoitusajan lyhentämiseen sekä työnantajan takaisinottovelvollisuuteen. – Nyt Suomi tarvitsee kipeästi näitä kaivattuja uudistuksia. Määräaikaisten työsopimusten solmimisen helpottaminen on tärkeää tässä heikossa työllisyystilanteessa. Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on myös merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin, Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme