Helsingin seudun kauppakamari

Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen

28.10.2020 09:52:09 EET | Helsingin seudun kauppakamari | Tiedote

Jaa
Talousrikoksen uhriksi voi joutua kuka tahansa. Kun näin käy, on nopea ja ammattimainen toiminta tärkeää. Kauppakamarin kirjauutuus Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen opastaa talousrikosten uhreja.
Kauppakamarin kirjauutuus Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen on ilmestynyt 26.10.2020.
Kauppakamarin kirjauutuus Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen on ilmestynyt 26.10.2020.

Kauppakamarin Talousrikosten ja tutkintapyynnön laatiminen -kirja auttaa yrityksiä ja yksityisiä ihmisiä talousrikosten selvittelyssä. Kun yritys, muu yhteisö tai yksityinen ihminen kohtaa talousrikoksen, korostuu, kuinka yksin ja vieraassa maailmassa uhrina tai muuna asianosaisena rikoksessa oleva joutuu toimimaan. Yhä useampi talousrikos tehdään verkossa ja verkon kautta rikoksia myös selvitetään. Mitä uhrin pitää tehdä ja mistä hän saa apua?

Tutkintapyyntö poliisille on taitolaji

Kirja ohjaa lukijaansa askel askeleelta aina oikeudenkäyntiin asti. Rikoksen selvittelyvaiheen ohjeistuksessa kirjailijan vahva tietoturvaosaaminen korostuu. Laadukkaan tutkintapyynnön avulla poliisin on helpompi toteuttaa perusteellinen esitutkinta. Esitutkinnan etenemiselle syyttäjälle asti on paremmat edellytykset, kun tapahtumien kulku on tutkintapyynnössä selostettu ymmärrettävästi ja johdonmukaisesti eikä viranomaisten rajallisia resursseja mene enää perustietojen hankkimiseen. Laadukas tutkintapyyntö edesauttaa esitutkintaa.

Tämä paljon ohjeita ja esimerkkejä sisältävä kirja hyödyttää sekä tutkintapyynnön laativaa yhteisöä että apuna toimivia lakimiehiä ja neuvonantajia kuin myös rikoksia tutkivia poliiseja. Kauppakamarin kirja Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen on ilmestynyt 26.10.2020.

Asiantunteva kirjoittaja

Kirjan kirjoittaja Juha-Matti Laurio on tietoturva-asiantuntija, tietokirjailija ja Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) Finland ry:n jäsen. Hänellä on laaja kokemus kyberturvallisuudesta ja riskienhallinnasta, ja hän on toiminut tietoturva-asiantuntijana puolustusvoimissa, oikeushallinnossa ja yritysmaailmassa sekä useissa yhdistyksissä.

Kirjasarjan toinen osa, Talousrikosten ennaltaehkäisy ja havaitseminen, ilmestyy marraskuussa 2020.

Arvostelukappaleet: kustannustoiminta@helsinki.chamber.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Katariina Suominen, myyntipäällikkö, Helsingin seudun kauppakamari
p. 09 2286 0259, katariina.suominen@helsinki.chamber.fi


Seija Ruohonen, tuottaja, Helsingin seudun kauppakamari
seija.ruohonen@chamber.fi



kustannustoiminta@helsinki.chamber.fi

Kuvat

Kauppakamarin kirjauutuus Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen on ilmestynyt 26.10.2020.
Kauppakamarin kirjauutuus Talousrikosten tutkinta ja tutkintapyynnön laatiminen on ilmestynyt 26.10.2020.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin seudun kauppakamari
Helsingin seudun kauppakamari
Kalevankatu 12
00100 Helsinki

http://helsinki.chamber.fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin seudun kauppakamari

Helsingin seudun kauppakamarin 56 ratkaisuehdotusta Uudenmaan talouden edistämiseksi10.6.2026 13:31:14 EEST | Tiedote

Uusimaa tuottaa noin 40 prosenttia koko maan bruttokansantuotteesta – kun Helsingin seutu kasvaa, kasvavat koko Suomen verotulot, työpaikat ja hyvinvointi. Helsingin seudun kauppakamarin hallitusohjelmatavoitteet kaudelle 2027–2031 kattavat osaavan työvoiman, kaavoituksen ja liikenteen, yritysten uudistumisen sekä EU-politiikan. Osaajat ovat kasvun edellytys: opiskelupaikkoja tulee kohdentaa Uudellemaalle sen osuuden mukaisesti, saatavuusharkintamalli on uudistettava. Valtion on hoidettava osuutensa Uudenmaan liikenneinvestoinneista. Kasvua yrityksille Viron veromallista ja Kanadan teknologian siirtokeskusmallista oppien. Suomen on osattava käyttää EU-rahoitusta ja kohdistettava sitä voimakkaammin Uudenmaan alueelle.

Asiakaskokemusasiantuntija opettaa: Näin pyydät asiakkailtasi oikein palautetta29.4.2026 13:18:17 EEST | Tiedote

”Asiakaspalautetta mitataan, analysoidaan ja raportoidaan enemmän kuin koskaan. Silti monessa organisaatiossa palautteen pohjalta tehdyt päätökset eivät johda parempaan asiakaskokemukseen ja samalla vastausprosentit laskevat”, sanoo asiakaskokemuksen strategisen kehittämisen asiantuntija Kari Korkiakoski. Korkiakosken uutuusteos Asiakaspalautteen voima – palautteen keräämisestä ymmärrykseen näyttää, miksi pelkkä data ei riitä ja miten palautteesta syntyy todellista ymmärrystä.

Suhdannepulssi: Helsingin seudun yritysten näkymät jatkuvat heikkoina – Kotimaisen kysynnän vaisuus painaa näkymiä eniten31.3.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Yritykset Helsingin seudulla arvioivat seuraavan kolmen kuukauden suhdannenäkymät yhä heikoiksi. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssista. Yritysten näkemykset liikevaihdosta, kannattavuudesta ja työllisyydestä ovat samalla tasolla kuin joulukuussa. Vastaajista 69 prosenttia katsoo, että eniten yrityksen näkymiä heikentää kotimainen kysyntä. Seuraavaksi eniten näkymiin vaikuttavat kansainvälisen politiikan ja turvallisuustilanteen epävarmuus (46 %) ja kustannustaso yleensä (36 %). ”Toimitusjohtajien vastauksissa näkyvät markkinan varovaisuus, asiakkaiden lykkäämät osto- ja investointipäätökset sekä asuntorakentamisen alakulo. Rakentaminen ja kuljetus- ja varastointitoimialat ovat edelleen haastavassa tilanteessa, mutta b2b-puolella näkyy varovaisia myönteisiä merkkejä. Tarjouskyselyitä on paikoin enemmän, ja teollisuudessa, liike-elämän palveluissa sekä informaatio- ja viestintäalalla näkymät ovat muuta kenttää toiveikkaampia”, sanoo Helsingin seudun kauppaka

Uudellamaalla on yhä liian vähän korkeakoulujen aloituspaikkoja24.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Hallitusohjelmaan kirjattiin vuonna 2023, että korkeakoulupaikkoja lisätään kasvukeskuksiin ja sinne, missä aloituspaikkojen määrä suhteessa nuoriin on alhainen. Hallitusohjelman kirjaukset ovat jääneet toimeenpanematta. ”Uusmaalaisten korkeakoulujen aloituspaikkojen vaje on kroonistunut. Vaikka Uudenmaan osuus koko maan BKT:sta on lähes 40 prosenttia ja työpaikoista 36 prosenttia, se ei näy korkeakoulujen resurssijaossa”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin johtava asiantuntija Riikka Vataja.

Kutsu medialle: Voiko Kanadan teknologiansiirtomalli vauhdittaa pk-yritysten kasvua Suomessa?19.3.2026 12:39:33 EET | Kutsu

Mitä opittavaa Kanadan menestyksekkäässä teknologiansiirtokeskusmallissa on Suomelle? Teknologian siirtokeskukset toimivat pienyritysten TKI-osastona. Niiden tehtävä on auttaa pieniä yrityksiä kasvamaan ja uudistamaan toimintaansa. Helsingin seudun kauppakamari kutsuu median kuulemaan From Skills to Applied Research Ecosystems -tutkimuksen tuloksia. Tutkimus tarkastelee Kanadan menestyksekästä teknologiansiirtokeskusmallia ja sen soveltamista Suomeen. EU-komissio on pyytänyt tutkimuksen käyttöönsä osana ammatillisen koulutuksen strategian uudistamista Euroopassa. Malliin pohjautuvia keskuksia on jo käynnistetty Suomessa. Teknologiansiirtokeskukset toimivat pk-yritysten TKI-kumppaneina, tarjoten nopean väylän uusien teknologioiden testaukseen, kehitykseen ja käyttöönottoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye