Tavarantarkastaja kehottaa tarkkuuteen lahjaostoksilla – antiikkimarkkinoilla piilee riskejä
18.12.2021 09:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Komponenttipulan ja globaalien logistiikkaongelmien vuoksi moni on suunnannut joululahjaostoksille antiikkiliikkeisiin ja käytetyn tavaran kauppapaikoille. Käytetty design-esine on ympäristöteko ja monesti myös ainutlaatuinen ja mieleenpainuva lahja. Käytettyjä arvoesineitä ostaessa kannattaa kuitenkin olla tarkkana, sillä liikkeellä on myös huijareita, väärennöksiä sekä heikkolaatuisia esineitä.
”Käytettyjen tavaroiden ostaminen yleistyy ja huonokuntoisten esineiden kunnostaminen voi monesti olla yllättävänkin helppoa. Esimerkiksi tummuneen hopeakorun tai hieman rikkinäisen rottinkituolin korjaaminen käy käden käänteessä!”, sanoo taiteeseen, antiikkiin ja koruihin erikoistunut Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja Mari Wilenius.
Uudempi vanha nostaa suosiotaan
”Esimerkiksi 1980- ja 1990-lukujen kotimaiset keramiikka-astiat ja lasit ovat nostaneet suosiotaan erityisesti nuorten keskuudessa. Moni sisustaa nyt rohkeasti ja värikkäästi, mikä näkyy antiikkimarkkinoilla”, sanoo Wilenius.
Wileniuksen mukaan hyviä paikkoja käytettyjen löytöjen tekemiseen ovat alan erikoisliikkeiden lisäksi oman alueen tavarankierrätysryhmät sosiaalisessa mediassa, verkossa toimivat käytetyn tavaran kauppapaikat sekä tutut hyväntekeväisyysjärjestöjen kuten UFF:n, Pelastusarmeijan, Fidan ja Suomen Punaisen Ristin liikkeet.
Tarkkaavaisuutta arvoesineitä ostaessa
”Erityisen tarkkana kannattaa olla, jos tekee ostoksia yksityisillä kaupankäyntisivustoilla tai sosiaalisen median ryhmissä. Arvokkaiden esineiden kohdalla kaupat kannattaa tehdä kasvotusten ja siten, että myyjän henkilöllisyys on tiedossa, jos ongelmia ilmenee”, muistuttaa Wilenius.
Arvokkaiden design-esineiden, korujen ja taiteen ostamisessa kannattaa hyödyntää apuna ammattilaista, joka osaa arvioida tuotteen aitoutta, kuntoa ja arvoa.
”Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja voi puolueettomana osapuolena arvioida ostettavaa tuotetta parhaiten. Tavarantarkastajan puoleen voi myös kääntyä, jos epäilee ostaneensa väärennetyn tuotteen”, sanoo Keskuskauppakamarin lakimies Raisa Harju.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raisa HarjuLakimies
Puh:050 554 2683raisa.harju@chamber.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Keskuskauppakamari: Puolustusteollisuus tärkeä kasvuala Suomelle – Nato-kilpailutuskelpoisuuksista huolehdittava2.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari arvioi, että puolustusteollisuus nousee nopeasti Suomen talouden ja viennin kannalta keskeiseksi kasvualaksi muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan nyt on ratkaisevaa, että suomalaisyritykset varmistavat paikkansa Nato-hankinnoissa ja täyttävät sen kilpailutuskelpoisuudet.
Keskuskauppakamari: Hyvä kesätyöntekijöiden perehdytys maksaa itsensä takaisin – hyöty näkyy sekä nuorelle että yritykselle1.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäkuussa useille työpaikoille saapuu odotettu joukko uusia kesätyöntekijöitä. Kesätyö on monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Keskuskauppakamari korostaa, että onnistunut perehdytys tukee sekä työntekijöiden viihtyvyyttä että yritysten tuottavuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme