Tehy, SuPer ja ERTO: Ylityö- ja vuoronvaihtokielto Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiöön
16.8.2022 12:00:00 EEST | Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer | Tiedote

Järjestöjen keskeinen tavoite neuvotteluissa on palkkausjärjestelmän uudistaminen, joka ottaisi palkkauksessa paremmin huomioon tehtävien vaativuuden sekä turvaisi nykyistä paremmin sen, että samasta työstä maksetaan samaa palkkaa. YTHS:n palkkataso on jäänyt jälkeen sekä kuntasektorista että yksityissektorista.
Lisäksi YTHS:n toiminta laajeni merkittävästi vuoden 2021 alusta, mutta henkilökunnan määrä ei ole kasvanut vastaavasti. Henkilöstön vaihtuvuus on suurta eikä säätiö pysty riittävästi kilpailemaan työvoimasta, mikä on lisännyt vakituisen henkilöstön kuormitusta entisestään.
Tehy, SuPer ja ERTO kuuluvat neuvottelujärjestö Sote ry:hyn.
Lisätietoja:
Tehyn juristi Mirja Kinnunen, p. 040 681 5308
SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola, p. 050 569 8710
ERTOn lakimies Sinikka Strömmer, p. 09 6132 3127
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerRatamestarinkatu 12
00520 HELSINKI
09 2727 910http://www.superliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPerin Inberg: Hallitus haluaa jälleen laskea vanhustenhoidon henkilöstömitoitusta13.3.2026 16:43:54 EET | Tiedote
SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg on pettynyt siihen, että ikääntyneiden hoitoa ei olla valmiita parantamaan, vaan päinvastoin sitä ollaan jälleen heikentämässä. Hallitus esittää, että teknologialla voidaan korvata välitöntä hoitotyötä ja näin laskea henkilöstömitoitusta. Inberg harmittelee, ettei vanhuspalvelulakia lähetetä uudestaan perustuslakivaliokunnan arvioon. Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta äänesti asiasta tänään.
Blogi: Määräaikaisuuksia lisäävä laki voi osua pahasti harhaan13.3.2026 08:32:33 EET | Blogi
Suomen hallitus esittää mahdollisuutta solmia määräaikaiset työsopimukset ilman perustetta vuoden ajaksi. Ajatus näyttää yksinkertaiselta. Tavoitteena on madaltaa rekrytoinnin kynnystä ja lisätä työllisyyttä. Todellisuudessa vaikutukset voivat kulkea aivan toiseen suuntaan, erityisesti nuorten naisten, perheen perustamista suunnittelevien ja naisvaltaisilla aloilla työskentelevien kohdalla.
SuPer: Sote ry on antanut suostumuksensa, että JHL voi liittyä yksityisen sosiaalipalvelualan sopimusratkaisuun6.3.2026 12:05:57 EET | Tiedote
SuPer osana Sote ry:tä (SuPer, Tehy ja Erto) on antanut suostumuksen JHL:lle liittyä yksityisen sosiaalipalvelualan sopimusratkaisuun. SuPer saavutti yhdessä muiden osapuolten kanssa neuvottelutuloksen ja sopimusratkaisun 27.2.2026.
SuPer: Sopimusratkaisu yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuksesta – palkkaratkaisu hyvä lähihoitajille27.2.2026 14:55:00 EET | Tiedote
Yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimusneuvotteluissa on saavutettu tänään neuvottelutulos ja sen myötä myös sopimusratkaisu. Sopimusratkaisun osapuolia ovat SuPer osana Sote ry:tä (SuPer, Tehy ja Erto) sekä Jyty, Pro, Talentia ja työnantajaliitto Hyvinvointiala Hali ry.
Kutsu: SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg 28.2. Suomussalmella27.2.2026 05:00:00 EET | Kutsu
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg osallistuu Kainuun superilaisten hyvinvointipäivään lauantaina 28. helmikuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
