Teollisuustuotanto jäämässä hieman odotetusta, rakennusalalla kolkuttelee kohta taantuma
26.11.2018 07:00:00 EET | Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos arvioi syyskuun ennusteessaan teollisuuden tuotoksen kasvavan tänä vuonna neljä prosenttia ja ensi vuonna 3,3 prosenttia.Teollisuustuotannon volyymi-indeksin mukaan koko teollisuuden tuotanto kasvoi kuluvan vuoden tammi-syyskuussa 3,6 prosenttia viimevuotisesta.
Sähkö- ja elektroniikkateollisuuden tuotanto kasvoi Suomessa tammi-syyskuussa kuusi prosenttia vuodentakaisesta, mikä oli jopa enemmän kuin Saksassa. Elektronisten ja optisten tuotteiden vienti Yhdysvaltoihin ja Saksaan on lisääntynyt tuntuvasti. Metallien jalostuksessa työn tuottavuus nousi viime vuonna peräti 42 prosenttia ja kohosi siten uusiin huippulukemiin, kun arvonlisäys kasvoi 45 prosenttia vuodentakaisesta.
Koneissa ja metallituotteissa kasvutahti ollut EU-maita kovempaa
Kone- ja metallituoteteollisuuden tilauskanta on kasvanut merkittävästi, mikä on lähinnä uusien laivatilausten ansiota. Suomessa koneiden ja laitteiden tuotanto oli kuluvan vuoden tammi-syyskuussa jo liki kuusi prosenttia korkeampi kuin vuonna 2008 vastaavana ajanjaksona. Vertailun vuoksi, Saksassa tuotantomäärä on nyt vuoden 2008 lukemissa. Myös metallituotteiden valmistuksen kasvuvauhti on Suomessa tänä vuonna ollut korkeampi kuin EU-maissa keskimäärin.
Tullitilastojen mukaan 66 prosenttia moottoriajoneuvoista (arvoltaan) vietiin tammi-elokuussa Saksaan. Valtaosa autoista päätyy lopulta Yhdysvaltoihin. Moottoriajoneuvojen viennin määrä lisääntyy tänä vuonna hieman vähemmän kuin aiemmin arvioitiin, koska vientimäärä putosi yllättäen voimakkaasti elokuussa.
Asuntotuotanto notkahtaa voimallisesti ensi vuonna
Syyskuussa Etla arvioi, että rakentamisen tuotos kasvaa tänä vuonna 4,1 prosenttia ja arvonlisäys 3,6 prosenttia. Rakentamista ennakoivat suhdanneindikaattorit kuten uudistalojen aloitukset ja lupahakemukset sekä suhdannekyselyt viittaavat kuitenkin rakennusalan ajautuvan taantumaan ensi vuonna.
- Arvioimme etenkin asuntotuotannon notkahtavan voimallisesti ensi vuonna. Samaan aikaan myös maa- ja vesirakentamisen kasvu on hidasta eli rakennusalalla kolkuttelee taantuma, toteaa tutkija Birgitta Berg-Andersson Etlasta.
Paperiteollisuudessa työn tuottavuus noussut
Paperiteollisuuden (mukaan lukien kartonki ja sellu) huomattavan arvonlisäyksen nousun myötä työn tuottavuus nousi viime vuonna noin 15 prosenttia. Lähivuosina tuottavuuden kasvu kuitenkin hidastuu. Puutuoteteollisuuden vienti Algeriaan on lisääntynyt voimakkaasti, kun tuontilisenssit poistuivat. Alan kannattavuus nouseekin lähivuosina hieman, kun yksikkötyökustannukset vähenevät ja tuotoksen hinta nousee.
Kemianteollisuuden uusien tilausten arvo on nousussa ja tuotannon odotetaan kääntyvän kasvuun ensi vuonna. Elintarviketeollisuuden vienti kehittyy tänä vuonna heikommin kuin kansainvälinen vientikysyntä, mutta ensi vuonna viennin odotetaan piristyvän. Alan kannattavuus pysyy kuitenkin verrattain heikkona.
Kaupan alan arvonlisäyksen kasvutahti hidastuu ensi vuonna vajaaseen kahteen prosenttiin. Myyntiä tukee kuluttajien ostovoiman kasvu, joka perustuu työllisyyden parantumiseen ja palkkojen nousuun. Majoitus- ja ravitsemistoiminnan kasvu on hidastumassa, mutta näkymät ovat suhteellisen hyvät. Huoneenkäyttöaste ja ulkomaisten matkailijoiden määrä ovat kääntyneet pieneen laskuun, samalla kun kapasiteetin eli huoneiden määrä on kasvanut.
Toimialakatsaus 2/2018 perustuu Etlan Suhdanne-vuosikirjassa julkaistuihin toimialaennusteisiin ja sisältää yksityiskohtaista tietoa seuraavilta toimialoilta: teknologiateollisuus, metsäteollisuus, kemian- ja elintarviketeollisuus, tevanake-teollisuus, rakentaminen sekä yksityinen palvelusektori.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markku LehmusEnnustepäällikkö
Puh:044-5498455markku.lehmus@etla.fiBirgitta Berg-AnderssonTutkija
Puh:044-465 0153birgitta.berg-andersson@etla.fiVille Kaitilatutkija
Puh:050-410 1012ville.kaitila@etla.fiTytti SulanderViestintäjohtaja, ETLA
Puh:040-505 1241tytti.sulander@etla.fiLiitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Suomi menettää kansainvälistä vientiasemaansa – Etla peräänkuuluttaa tuoteinnovaatioita ja kaupan esteiden purkua26.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talouskasvun vauhdittaminen vaatii politiikkatoimia, jotka tukevat tuoteinnovaatioita sekä yritysten pääsyä kansainvälisille markkinoille. Konkreettisia politiikkatoimia suositellaan kaksivuotisen, Business Finlandin rahoittaman tutkimushankkeen päättävässä loppumuistiossa. Kansainvälisen kaupan turbulenssit vaikuttavat suoraan suomalaisten teollisuusyritysten innovointihalukkuuteen, siksi innovointia tulisi tukea myös laskusuhdanteissa. Heikko tuoterakenne ja suorituskyky nakertavat jo Suomen markkinaosuutta maailmankaupassa.
Muistutuskutsu medialle: Mistä syntyy uusi kasvu? Tervetuloa Etlan seminaariin 26.5. klo 9.3025.5.2026 10:48:12 EEST | Kutsu
Miten suomalaiset toimialat ovat pystyneet sopeutumaan maailmankaupassa tapahtuviin muutoksiin muihin EU-maihin verrattuna? Miten ulkomaankaupassa ja ympäristösääntelyssä tapahtuvat muutokset vaikuttavat kotimaisten yritysten innovaatioihin? Mikä on kustannustehokkain tapa vähentää päästöjä Suomen teollisuudessa?
Kutsu medialle: Mistä syntyy uusi kasvu? Tervetuloa Etlan seminaariin 26.5. klo 9.3020.5.2026 10:05:00 EEST | Kutsu
Miten suomalaiset toimialat ovat pystyneet sopeutumaan maailmankaupassa tapahtuviin muutoksiin muihin EU-maihin verrattuna? Miten ulkomaankaupassa ja ympäristösääntelyssä tapahtuvat muutokset vaikuttavat kotimaisten yritysten innovaatioihin? Mikä on kustannustehokkain tapa vähentää päästöjä Suomen teollisuudessa?
Muistutuskutsu medialle: Yrityskauppojen ja yritysjärjestelyjen tuottavuusvaikutukset18.5.2026 14:15:00 EEST | Kutsu
Suomessa on jälleen rikottu ennätyksiä yrityskaupoissa, kun Kone osti TK Elevatorin. Etla on selvittänyt Business Finlandin rahoittamassa monivuotisessa FLOW-tutkimushankkeessa paitsi yrityskauppojen ja yritysjärjestelyjen tuottavuusvaikutuksia, myös yritysten markkinoille tulon ja markkinoilta poistumisen vaikutuksia tuottavuuteen. Lisäksi hankkeessa tutkitaan työvoiman liikkuvuuden ja aineettoman pääoman hallinnan vaikutuksia tuottavuuden dynamiikkaan. Tulokset tukevat tehokkaampaa teollisuus- ja innovaatiopolitiikkaa.
Mihin vielä tarvitaan Etlaa? Juhlavuoden erikoishaastattelussa Arto Nybergin vieraana on Aki Kangasharju18.5.2026 09:17:52 EEST | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos täyttää tänä vuonna 80 vuotta. Juhlavuosi huipentuu syyskuussa Finlandia-talossa järjestettävään seminaariin, jonka yhteydessä julkaistaan juhlakirja ”Suomi 2051”. Kirjassa eturivin taloustutkijat tarkastelevat Suomen talouden tilaa ja esittävät tutkimukseen pohjautuvat arviot siitä, miten Suomen talous saadaan kestävälle pohjalle vuoteen 2051 mennessä – ja millaisia yhteiskunnallisia valintoja se meiltä vaatii. Mihin vielä tarvitaan Etlaa, kysyy tänään julkaistussa erikoishaastattelussa toimittaja Arto Nyberg, kun haastateltavana on Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
