Teollisuustuotanto jäämässä hieman odotetusta, rakennusalalla kolkuttelee kohta taantuma
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos arvioi syyskuun ennusteessaan teollisuuden tuotoksen kasvavan tänä vuonna neljä prosenttia ja ensi vuonna 3,3 prosenttia.Teollisuustuotannon volyymi-indeksin mukaan koko teollisuuden tuotanto kasvoi kuluvan vuoden tammi-syyskuussa 3,6 prosenttia viimevuotisesta.
Sähkö- ja elektroniikkateollisuuden tuotanto kasvoi Suomessa tammi-syyskuussa kuusi prosenttia vuodentakaisesta, mikä oli jopa enemmän kuin Saksassa. Elektronisten ja optisten tuotteiden vienti Yhdysvaltoihin ja Saksaan on lisääntynyt tuntuvasti. Metallien jalostuksessa työn tuottavuus nousi viime vuonna peräti 42 prosenttia ja kohosi siten uusiin huippulukemiin, kun arvonlisäys kasvoi 45 prosenttia vuodentakaisesta.
Koneissa ja metallituotteissa kasvutahti ollut EU-maita kovempaa
Kone- ja metallituoteteollisuuden tilauskanta on kasvanut merkittävästi, mikä on lähinnä uusien laivatilausten ansiota. Suomessa koneiden ja laitteiden tuotanto oli kuluvan vuoden tammi-syyskuussa jo liki kuusi prosenttia korkeampi kuin vuonna 2008 vastaavana ajanjaksona. Vertailun vuoksi, Saksassa tuotantomäärä on nyt vuoden 2008 lukemissa. Myös metallituotteiden valmistuksen kasvuvauhti on Suomessa tänä vuonna ollut korkeampi kuin EU-maissa keskimäärin.
Tullitilastojen mukaan 66 prosenttia moottoriajoneuvoista (arvoltaan) vietiin tammi-elokuussa Saksaan. Valtaosa autoista päätyy lopulta Yhdysvaltoihin. Moottoriajoneuvojen viennin määrä lisääntyy tänä vuonna hieman vähemmän kuin aiemmin arvioitiin, koska vientimäärä putosi yllättäen voimakkaasti elokuussa.
Asuntotuotanto notkahtaa voimallisesti ensi vuonna
Syyskuussa Etla arvioi, että rakentamisen tuotos kasvaa tänä vuonna 4,1 prosenttia ja arvonlisäys 3,6 prosenttia. Rakentamista ennakoivat suhdanneindikaattorit kuten uudistalojen aloitukset ja lupahakemukset sekä suhdannekyselyt viittaavat kuitenkin rakennusalan ajautuvan taantumaan ensi vuonna.
- Arvioimme etenkin asuntotuotannon notkahtavan voimallisesti ensi vuonna. Samaan aikaan myös maa- ja vesirakentamisen kasvu on hidasta eli rakennusalalla kolkuttelee taantuma, toteaa tutkija Birgitta Berg-Andersson Etlasta.
Paperiteollisuudessa työn tuottavuus noussut
Paperiteollisuuden (mukaan lukien kartonki ja sellu) huomattavan arvonlisäyksen nousun myötä työn tuottavuus nousi viime vuonna noin 15 prosenttia. Lähivuosina tuottavuuden kasvu kuitenkin hidastuu. Puutuoteteollisuuden vienti Algeriaan on lisääntynyt voimakkaasti, kun tuontilisenssit poistuivat. Alan kannattavuus nouseekin lähivuosina hieman, kun yksikkötyökustannukset vähenevät ja tuotoksen hinta nousee.
Kemianteollisuuden uusien tilausten arvo on nousussa ja tuotannon odotetaan kääntyvän kasvuun ensi vuonna. Elintarviketeollisuuden vienti kehittyy tänä vuonna heikommin kuin kansainvälinen vientikysyntä, mutta ensi vuonna viennin odotetaan piristyvän. Alan kannattavuus pysyy kuitenkin verrattain heikkona.
Kaupan alan arvonlisäyksen kasvutahti hidastuu ensi vuonna vajaaseen kahteen prosenttiin. Myyntiä tukee kuluttajien ostovoiman kasvu, joka perustuu työllisyyden parantumiseen ja palkkojen nousuun. Majoitus- ja ravitsemistoiminnan kasvu on hidastumassa, mutta näkymät ovat suhteellisen hyvät. Huoneenkäyttöaste ja ulkomaisten matkailijoiden määrä ovat kääntyneet pieneen laskuun, samalla kun kapasiteetin eli huoneiden määrä on kasvanut.
Toimialakatsaus 2/2018 perustuu Etlan Suhdanne-vuosikirjassa julkaistuihin toimialaennusteisiin ja sisältää yksityiskohtaista tietoa seuraavilta toimialoilta: teknologiateollisuus, metsäteollisuus, kemian- ja elintarviketeollisuus, tevanake-teollisuus, rakentaminen sekä yksityinen palvelusektori.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markku LehmusEnnustepäällikkö
Puh:044-5498455markku.lehmus@etla.fiBirgitta Berg-AnderssonTutkija
Puh:044-465 0153birgitta.berg-andersson@etla.fiVille Kaitilatutkija
Puh:050-410 1012ville.kaitila@etla.fiTytti SulanderViestintäjohtaja, ETLA
Puh:040-505 1241tytti.sulander@etla.fiLiitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Yhdysvaltojen tullit ja Kiinan Made in China -politiikka vaikeuttavat vientivetoista teollisuuspolitiikkaa – Suomen sulkeutuminen ei ole ratkaisu12.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Maailmantalouden muutokset haastavat Suomea jatkossa useasta suunnasta. Erityisesti Yhdysvaltojen ja Kiinan harjoittama kauppa- ja teollisuuspolitiikka vaikeuttaa Suomen ja koko EU:n vientivetoista politiikkaa. Rajojen sulkeminen ei kuitenkaan ole ratkaisu, vaan muutosten edessäkin Suomi tarvitsee vientiä ja tuontia. Suomen lisäksi monet muutkin maat etsivät ratkaisuja kansallisilla teollisuuspoliittisilla strategioilla, joissa on sekä yhtäläisyyksiä että eroavaisuuksia. Tuoreen Etla-tutkimuksen mukaan keskeistä on hajauttaa kriittisiä arvoketjuja ja säilyttää Suomen avoimuus.
Etla: Pääomasijoittajilla ylivoimaisesti positiivisin vaikutus yritysten pidemmän aikavälin kasvuun – sote-ala kovimpien kasvualojen kärjessä10.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työllisyyden ja tuottavuuden kasvu Suomessa keskittyy erityisesti pääomasijoittajien omistamiin yrityksiin, selviää tuoreesta Etla-tutkimuksesta. Pääomasijoittajilla on muihin omistajaryhmiin verrattuna niin henkilötyövuosina kuin kasvuprosentteina massiivinen vaikutus kohdeyritystensä pitkäaikaiseen kasvuun. Myös ulkomaalaisomistus edistää kasvukehitystä, mutta pääomasijoitteisuutta maltillisemmin. Kotimaisuudella ei havaittu vaikutusta työllisyyden tai tuottavuuden kasvuun. Kasvukärjessä on sote-ala.
Muistutuskutsu medialle: Millaiset yritykset Suomessa kasvavat?7.11.2025 09:55:00 EET | Kutsu
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla on selvittänyt yritysten rahoitusedellytyksiä ja kasvun mahdollisuuksia Suomessa yhdessä Työn ja talouden tutkimus Laboren kanssa. Kaksivuotinen tutkimushanke on Arvopaperimarkkinoiden edistämissäätiön rahoittama. Keväällä 2025 julkaistuissa ensimmäisissä tuloksissa jo havaittiin, että suomalaisyritysten kasvun esteet eivät niinkään ole rahoituksen saannissa kuin yritysten omissa kasvuhaluissa.
"Voidaan puhua jo telakkateollisuuden renessanssista” - merkittävä osa Suomen kasvusta tulee nyt teollisuudesta ja rakentamisesta5.11.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Teollisuus ja rakentaminen muodostavat merkittävän osan koko talouden kasvusta tulevina vuosina, arvioi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tuoreessa toimialakohtaisessa ennusteessaan. Laiva- ja jäänmurtajatilausten myötä voidaan puhua jo telakkateollisuuden renessanssista. Rakentaminen jatkaa niin ikään kasvuaan, vaikka palautuminen aiemmalle tasolle onkin hidasta. Hotelli- ja ravintola-ala, ja palvelualat kokonaisuudessaan, yskivät vielä tämän vuoden, mutta kääntyvät varovaiseen kasvuun ensi vuonna.
Kutsu medialle: Millaiset yritykset Suomessa kasvavat?3.11.2025 09:54:00 EET | Kutsu
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla on selvittänyt yritysten rahoitusedellytyksiä ja kasvun mahdollisuuksia Suomessa yhdessä Työn ja talouden tutkimus Laboren kanssa. Kaksivuotinen tutkimushanke on Arvopaperimarkkinoiden edistämissäätiön rahoittama. Keväällä 2025 julkaistuissa ensimmäisissä tuloksissa jo havaittiin, että suomalaisyritysten kasvun esteet eivät niinkään ole rahoituksen saannissa kuin yritysten omissa kasvuhaluissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
