Tiedote: Asumisneuvonta ehkäisee vuokravelkoja ja häätöjä
12.7.2022 07:00:00 EEST | KOVA ry | Tiedote
Ulosottolaitoksen 15.2.2022 julkaiseman tilaston mukaan vuonna 2021 häätöjä toimitettiin noin 3 800 kappaletta, mikä on vuoteen 2020 verrattuna lähes kuusi prosenttia enemmän. KOVAn jäsenyhteisöissä toteutuneiden häätöjen määrä on tästä huolimatta kuitenkin hyvin alhainen; vuonna 2021 toteutuneet häädöt ovat noin 0,5 prosenttia suhteessa asuntokantaan ja 0,3 prosenttia suhteessa asukasmäärään. KOVAn jäsenistössä noin 85 prosenttia häädöistä johtui vuokra- sekä käyttövastikeveloista. KOVAn jäsenistössä häädöt ovat myös kokonaisuudessaan olleet erittäin vähäisiä suhteessa markkinaehtoisten toimijoiden häätöihin.
- Vaikka häätöjä laitetaankin vireille melko pienellä kynnyksellä, on toteutuneita häätöjä jäsenistössämme hyvin vähän. Kohtuuhintaisen asumisen toimijat tekevätkin kaikkensa, että mahdollisissa asumisen ongelmatilanteissa häätö olisi aina se viimesijaisin toimenpide. He tekevät kaikkensa, että jokaisella olisi koti, jossa viettää hyvää elämää, KOVAn toimitusjohtaja Jouni Parkkonen toteaa.
Asumisneuvonnan merkitys korostuu
Asumisneuvonnalla voidaan ehkäistä vuokrarästejä sekä vähentää paitsi häätöjä, myös yhteisön kustannuksia. KOVA pitää asumisneuvonnan ennaltaehkäisevää roolia tärkeänä, ja kannattaa tulevaa asumisneuvonnan lakisääteistämistä. Asumisneuvonnalle on varattava riittävät resurssit, ja asumisneuvonnan saatavuutta tulee parantaa entisestään.
Asumisneuvonta keskittyy KOVAn jäsenistössä erilaisiin asumisen ongelma- tai häiriötilanteisiin. Jäsenyhteisössä asumisneuvonnan tarjoaminen koetaankin hyvin hyödylliseksi sekä asukkaan että yhteisön kannalta. Tavoitteena on, että asumisneuvonnan avulla häätöjä voitaisiin ennaltaehkäistä, ja asukas pystyisi elämään sujuvaa ja toimivaa arkea.
Pääministeri Sanna Marinin hallituksen ohjelman mukaan asumisneuvonnan saatavuuden parantamiseksi siitä tehdään lakisääteistä ja siihen osoitetaan riittävät resurssit. Lisäksi asumisneuvontaa tulee olla saatavilla kaikissa asumismuodoissa.
- Valitettavasti asumisneuvonnan lakisääteistäminen jää tällä tietoa toteuttamatta, vaan sitä kehitetään ja laajennetaan kokeilulailla. Myös asumisneuvonnan resurssit näyttävät jäävän liian pieniksi. Vaikka laajentaminen on itsessään myönteinen asia, lakisääteisyys on paras tae toteuttaa ja kehittää asumisneuvontaa, Parkkonen jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jouni ParkkonentoimitusjohtajaKohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry
Puh:040 593 3338jouni.parkkonen@kovary.fiTietoja julkaisijasta
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat - KOVA ry on yleishyödyllisten ja omakustannusperusteella toimivien vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimialajärjestö, joka toimii jäsentensä edunvalvonta-, palvelu- ja yhteistyöjärjestönä. KOVAn jäsenet omistavat normaaleja vuokra-asuntoja, erityisryhmien vuokra-asuntoja tai asumisoikeusasuntoja.
KOVAlla on 140 jäsenyhteisöä. Niiden pysyvässä omistuksessa on yhteensä lähes 350 000 vuokra- ja asumisoikeusasuntoa, joissa asuu yli 500 000 henkilöä. KOVAn jäsenet toimivat noin 150 kunnassa. KOVAn jäsenet omistavat noin 85 prosenttia rajoituksenalaisista normaaleista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista, noin 70 prosenttia kaikista rajoituksenalaista valtion tuella rakennetuista vuokra-asunnoista ja noin 85 prosenttia asumisoikeusasunnoista Suomessa.
KOVA edustaa pitkäjänteisiä, pysyviä ja turvallisia vuokra- ja asumisoikeusasuntojen omistajia ja vuokranantajia. KOVA kehittää vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöjen toimintaedellytyksiä tekemällä vuokratalo- ja asumisoikeusyhteisöille Suomen parasta edunvalvontaa. KOVAn jäsenistö toimii siten, että pienituloisillakin ihmisillä on varaa laadukkaaseen ja kohtuuhintaiseen asumiseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KOVA ry
KOVAn ennuste: Suomen talous on lähtenyt kasvuun, mutta asuntorakentamisen käänne antaa yhä odottaa8.9.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomen talous on vähitellen toipumassa, mutta kasvu ei vielä ulotu asuntorakentamiseen. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry ennustaa bruttokansantuotteen kasvavan 1,6 prosenttia vuonna 2026 ja 1,4 prosenttia vuonna 2027. Asuntotuotannon aloitukset jäävät sen sijaan kumpanakin vuonna vain noin 15 000 asuntoon.
KOVA budjettiriihestä: Korkotukilainavaltuudet tulee nostaa 1 135 miljoonaan euroon vuodelle 202731.8.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry esittää hallituksen budjettiriiheen, että korkotukilainojen hyväksymisvaltuutta vuodelle 2027 nostettaisiin 635 miljoonalla eurolla ehdotetusta 500 miljoonasta, eli yhteensä 1 135 miljoonaan euroon. Tämä summa olisi sama kuin vuoden 2026 korkotukilainavaltuus.
Kajaanin Pietari KOVA ry:n jäseneksi27.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kiinteistö Oy Kajaanin Pietari on Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n tuorein jäsen. KOVAn hallitus hyväksyi yhtiön KOVAn jäseneksi torstaina 27.8.2026.
Pääekonomistin analyysi: Kalliimpi yksinasuminen ei ajanut opiskelijoita kimppakämppiin25.8.2026 03:15:00 EEST | Tiedote
Elokuussa 2025 voimaan tullut opiskelijoiden asumistukiuudistus oli yksi viime vuosien merkittävimmistä opiskelijoiden toimeentuloon vaikuttaneista muutoksista. Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n pääekonomisti Eetu Kauria analysoi tuoretta selvitystä, jonka mukaan opiskelijoiden yksinasuminen on vähentynyt uudistuksen jälkeen, mutta paljon ennakoitua vähemmän.
Pääekonomistin analyysi: Muuttavatko kotitaloudet koulujen perässä?11.8.2026 03:15:00 EEST | Tiedote
Viime aikoina etenkin Helsingissä on keskusteltu jälleen koulujen eriytymisestä ja niin sanotusta koulushoppailusta. Keskustelu on nostanut esiin kysymyksen, joka on ollut suomalaisessa koulupolitiikassa pitkään jossain määrin kiusallinen: jos kaikki koulut ovat hyviä, miksi vanhemmat puhuvat joistakin kouluista muita parempina? Ja jos tällaisia eroja todella koetaan olevan, näkyvätkö ne myös asuntomarkkinoilla, kysyy Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n pääekonomisti Eetu Kauria analyysissaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
