Tilasto: kesämökit vaihtoivat omistajaa vilkkaasti myös lumisena talvena
24.5.2021 07:13:00 EEST | Maanmittauslaitos | Tiedote

– Mökkikaupan kasvua talvisaikaan voi pitää pienenä ihmeenä. Se todistaa kiinteistövälittäjien väitteet kovasta kysynnästä, koska toteutuneiden kauppojen määrän kasvu on noin valtavaa, sanoo rekisteripäällikkö Taisto Toppinen Maanmittauslaitoksesta.
Liitteenä olevasta taulukosta selviää mökkikauppojen määrän kehitys tammi-huhtikuussa vuosina 2019, 2020 ja 2021 niissä 10 kunnassa, joissa Suomessa on eniten kesämökkejä.
Mökkien keskihinnat nousseet 21 prosenttia
Liitteen toisessa taulukossa vertaillaan kauppojen määrän ja hintojen kehitystä maakunnittain tammi–huhtikuussa vuosina 2020 ja 2021. Kauppojen määrä on kasvanut koko maan tasolla 47 % ja keskihinta noussut 21 %.
– Saamieni tietojen mukaan markkinoilla ei tule myyntiin niin paljon mökkejä kuin on kysyntää. Nyt kannattaa laittaa mökki myyntiin, jos on vähänkin sellaisia ajatuksia tai itse käyttää mökkiä vain vähän. Tämä kuuma markkinatilanne ei tule jatkumaan vuosia, Taisto Toppinen kertoo.
Mökkikauppa on erityisen vilkasta Etelä-Savossa.
Tilastotiedot ja kasvaneet mediaanihinnat eivät ehkä auta yksittäistä myyjää tai ostajaa.
– Uskon, että moni hakee hyvää tonttia itselleen sopivalta etäisyydeltä, jolloin rakennusten kunnolla ei ole niin väliä, koska rakennukset voidaan purkaa ja korvata nykyaikaisella loma-asunnolla. Tällaisen kohteen voi saada aika edullisestikin, Toppinen toteaa.
Tiedot ilmenevät Maanmittauslaitoksen ylläpitämästä kiinteistöjen kauppahintarekisteristä. Tilastoja kiinteistökaupoista voi tutkia osoitteessa khr.maanmittauslaitos.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taisto ToppinenRekisteripäällikkö
Kiinteistökauppojen tilastotiedot. Kauppahintojen tilastoja voi tutkia taulukkoina kaupan ajankohdan, sijainnin ja kiinteistön käyttötarkoituksen mukaan.
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
MaanmittauslaitosPL 84 (Opastinsilta 12C)
00521 HELSINKI
029 530 1100 (Vaihde)https://www.maanmittauslaitos.fi/
Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä edistämme paikkatietojen tutkimusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Suomi saa kvanttiteknologiaan perustuvan harvinaisen huippulaitteen, joka pärjää niin italialaisella tulivuorella kuin Grönlannin jäätikölläkin13.5.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitos saa loppukesästä Suomen ensimmäisen kvanttigravimetrin eli painovoimaa mittaavan laitteen, joka perustuu kvanttiteknologiaan. Hankinta tehdään osana EU:n tutkimushanketta. EU panostaa voimakkaasti kvanttiteknologiaan, jolla on mahdollisuus tuottaa teollisia ja tieteellisiä mullistuksia sekä kasvattaa kilpailukykyä ja omavaraisuutta Euroopassa.
Matalalla lentävä kone kevättaivaalla – kyse Maanmittauslaitoksen ilmakuvauslennoista12.5.2026 07:41:41 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitos on käynnistänyt vuosittaiset ilmakuvaus- ja laserkeilauslennot, joilla tuotetaan aineistoa kokonaisturvallisuuden vahvistamiseksi ja maatalous- ja ympäristöalan tarpeisiin. Kuvauskoneen voi kesän aikana nähdä lentävän taivaalla mm. Tampereella, Turussa ja Jyväskylässä. Lennot ovat osa normaalia Maanmittauslaitoksen kartoitustyötä. Matalalla lentävän koneen tunnistaa kartoituskoneeksi edestakaisin sahaavasta lentoreitistä.
Oman huoneiston remontti- ja lainatiedot tulevat kesään mennessä katsottavaksi7.5.2026 06:47:00 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitoksen Asiointipalvelussa on nyt mahdollista tarkastella omaan huoneistoon ja taloyhtiöön liittyviä kunnossapito-, vastike- ja lainatietoja. Kuitenkin käytännössä vasta kolmasosa voi nähdä omia remonttitietojaan, sillä isännöitsijät ilmoittavat tietonsa lain takarajan loppusuoralla.
Lainan vakuutena olevien huoneistojen osakekirjojen massamuotoinen sähköistäminen alkaa ensi vuonna4.5.2026 08:01:44 EEST | Tiedote
Maanmittauslaitos ja pankit valmistelevat ensi vuodelle osakekirjojen massasähköistämistä, joka tullee mahdolliseksi vuoden 2027 alun lakimuutoksessa. Maanmittauslaitoksen ylläpitämä huoneistotietojärjestelmä parantaa taloyhtiöiden ja huoneistojen omistustietojen saatavuutta, luotettavuutta ja turvallisuutta.
Droonivene ja laser-reppu auttavat tutkijoita ja päätöksentekijöitä tulvariskien ennakoinnissa Pohjois-Suomessa28.4.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Kevät on Suomessa tulville kriittinen ajankohta. Tulvat ja niiden ajankohdat tai jopa tulvien vähyys vaikuttavat ympäröiviin alueisiin, mikä korostaa ennustetiedon tarvetta. Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tutkijat osana Suomen Akatemian rahoittamaa Digitaaliset vedet –lippulaivaa tuottavat Suomen jokiin liittyvää tarkkaa mittaus- ja mallinnustietoa, jotta tulviin ja niiden vaikutuksiin voidaan varautua ajoissa. Tiedolle on tarvetta, sillä tulvariskien vaikutukset ulottuvat niin ympäristöön kuin maankäyttöönkin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme