Tutkimus ja opetus ovat erottamaton osa HUSia – yliopistosairaala tarvitsee määritelmänsä lakiin

HUS on Suomen suurin päivystävä sairaala, jonne on myös keskitetty maanlaajuisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito. Newsweek-lehti on listannut HUSin maailman parhaimpien yliopistosairaaloiden joukkoon (21. sija). Sote-uudistuksessa koko yliopistosairaalan asema on kuitenkin vaakalaudalla.
Sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistänyt selvitystyön, jonka tavoitteena on tuottaa ehdotus yliopistosairaalan määritelmäksi.
”HUSin lupaus on antaa jokaiselle potilaalle yhä parempaa hoitoa joka päivä. Tämän lupauksen lunastaminen onnistuu vain kehittämällä tulevaisuuden hoitoja. Uudet hoitomuodot, lääkkeet ja keksinnöt ovat aina tutkimustyön tulosta, ja tällainen vaikuttava tutkimus on mahdollista vain tiiviissä, organisaatioon sisään rakennetussa tutkimus- ja opetusyhteistyössä yliopiston kanssa”, sanoo tutkimusjohtaja Anne Pitkäranta.
HUSissa on jatkuvasti meneillään yli 2000 hoito-, terveys- ja lääketieteellistä tutkimusta. Uusia tutkimuslupia myönnetään noin 1000 vuodessa. Suuren tutkimusmäärän lisäksi yliopistosairaalassa tehtävällä tutkimuksella on myös vaikutusta, jota seurataan muun muassa vuosittain tehtävällä valtion tutkimusrahoitusta saaneiden tutkimusten raportoinnilla.
Sote-uudistukseen valmistautuva HUS haluaa säilyttää asemansa kansainvälisesti arvostettuna yliopistosairaalana uudistuksen jälkeenkin. Tavoitteena on, että uudistuksen myötä tutkimus ja opetus yhdessä ketterästi toimivan organisaation on entistä kyvykkäämpi tarjoamaan parhaimman hoidon potilaille.
”Tärkein viestimme päättäjille on, että yliopistollisuus on erottamaton osa HUSia ja että ilman yliopistoa ei ole yliopistosairaalaa. Yliopistosairaalan asema ja yliopiston osallistuminen yliopistosairaalan hallintoon pitää määritellä lainsäädännössä”, vt. toimitusjohtaja Markku Mäkijärvi sanoo.
HUS esitteli yliopistosairaalan toimintaa valtiovarainvaliokunnan kunta- ja terveysjaostolle, joka vieraili Meilahdessa tiistaina 5.10. Vierailun teemana oli yliopistosairaalan toiminnan edellytykset ja erityisesti tutkimuksen rahoitus sote-uudistuksessa. Keskustelun jälkeen valiokuntavieraille esiteltiin HUS Psykiatrian koordinoima Terapiat etulinjaan -hanke, jonka tavoitteena on tuoda vaikuttavat ja oikein kohdennetut psykososiaaliset hoidot suoraan perustasolta kaikkien saataville. Vieraat kävivät myös Uuteen lastensairaalaan avatussa lasten kipukeskuksessa, jossa tarjotaan lasten vaativan sairaanhoidon palveluja koko Suomen tarpeisiin.
Lisätiedot medialle:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne Pitkäranta, tutkimusjohtaja, professori
anne.pitkaranta@hus.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
God kognitiv funktionsförmåga kan främja återhämtning från en hjärnskada20.10.2025 08:27:58 EEST | Pressmeddelande
HUS studie inom neurokirurgi visar att en bra kognitiv kapacitet före en hjärnskada kan förbättra möjligheterna för återhämtning. En sämre kognitiv kapacitet kan däremot öka risken för en hjärnskada.
Hyvä kognitiivinen toimintakyky voi edistää aivovammasta toipumista20.10.2025 08:27:58 EEST | Tiedote
HUSin neurokirurgian tutkimus osoittaa, että hyvä kognitiivinen kapasiteetti ennen aivovammaa voi parantaa toipumismahdollisuuksia. Heikompi kognitiivinen kapasiteetti saattaa puolestaan lisätä riskiä saada aivovamma.
Good cognitive capacity can aid recovery from a brain injury20.10.2025 08:27:58 EEST | Press release
Research study conducted at HUS Neurosurgery shows that a patient’s good cognitive capacity prior to a brain injury can improve the chances for recovery. Lower cognitive capacity may, in turn, increase the risk of sustaining a brain injury.
Valviras beslut om tillgången till icke brådskande specialiserad sjukvård är mycket hårt9.10.2025 12:10:08 EEST | Pressmeddelande
Den budgetram som HUS-sammanslutningen har fått gör det inte möjligt att avhjälpa vårdköerna. Målet under 2024–2025 har varit att i bästa fall stoppa en ökning av vårdköerna. Tillgången till vård har ändå förbättrats betydligt.
Valviran päätös kiireettömään erikoissairaanhoitoon pääsystä erittäin ankara9.10.2025 12:10:08 EEST | Tiedote
HUS-yhtymälle annettu talousarvioraami ei mahdollista hoitojonojen purkamista. Vuosina 2024−2025 tavoitteena on ollut parhaimmillaan hoitojonojen kasvun pysäyttäminen. Hoitoonpääsyä on silti onnistuttu parantamaan merkittävästi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme