Työhyvinvoinnin päätösten tulee perustua tietoon – maksuton opas sote-alalle
Työterveyslaitoksen mediatiedote 22.11.2022
Työhyvinvoinnin tiedolla johtaminen sote-alalla -opas tarjoaa toimintatapoja työhyvinvoinnin edistämiseen ja muutosten toteuttamiseen tiedolla johtamisen näkökulmasta. Opas on suunnattu ensisijaisesti johdolle ja esihenkilöille sosiaali- ja terveysalalla, mutta myös hyvinvointialueet voivat hyötyä oppaasta.
Tiedolla johtamisessa oleellista on löytää omalle organisaatiolle soveltuvat tiedon lähteet, joiden avulla työhyvinvointia ja sitä ennakoivia tekijöitä tarkastellaan.
– Sote-organisaatioissa ollaan tottuneita hyödyntämään asiakas- ja kuntalaistietoa. Sen sijaan oman henkilöstön työhyvinvointitiedon hyödyntämiseen kannattaa vielä satsata ja hakea sieltä tukea työhyvinvoinnin kehittämiseen, sanoo erityisasiantuntija Mervi Halonen Työterveyslaitoksesta.
Kerätyn tiedon yhdistäminen muuhun saatavilla olevaan tietoon, kuten potilasturvallisuuteen, on myös vähäistä monissa sote-organisaatioissa. Organisaatioissa tulee tunnistaa, millaista tietoa heillä on jo käytettävissä ja miten tietoja voitaisiin yhdistää toisiinsa työhyvinvoinnin edistämisen näkökulmasta.
Työhyvinvoinnin strategisen johtamisen merkitys korostuu sote-alalla
Työntekijöiden hyvinvointi tulee huomioida osana kaikkea organisaation toimintaa. Sote-alan niukkojen henkilöstöresurssien takia työntekijöiden hyvinvointiin keskittyminen on ensiarvoisen tärkeää.
– Hyvinvoiva työntekijä suoriutuu tehtävistään ja sitä kautta edistää organisaation tavoitteiden saavuttamista. Sote-alalla tämä näkyy esimerkiksi potilastyytyväisyytenä ja -turvallisuutena sekä alan vetovoimaisuutena, sanoo johtava tutkija Liisa Mäkelä Työterveyslaitoksesta.
Johdon vastuulla on varmistaa, että työhyvinvoinnin kehittäminen on osa strategista johtamistyötä. Kaikkia työhyvinvointiin liittyviä kysymyksiä ei tarvitse ratkaista kerralla, vaan työhyvinvoinnin johtaminen on pitkäjänteistä toimintaa.
– Tiedolla johtamisen näkökulmaa voi aluksi hyödyntää yhden strategisesti keskeisen ongelman parissa. Jos keskeinen ongelma on esimerkiksi henkilöstön vaihtuvuus, kannattaa lähteä selvittämään sitä ennustavia tekijöitä. Tärkeää on myös rakentaa ymmärrystä tulevaisuuden kehityssuunnista, sanoo tutkimuspäällikkö Maarit Kauppi Työterveyslaitoksesta.
Tutustu oppaaseen
- Työhyvinvoinnin tiedolla johtaminen sote-alalla -opas: Työhyvinvoinnin tiedolla johtaminen sote-alalla | Työterveyslaitos (ttl.fi)
- Opas on laadittu osana Tiedosta – Työhyvinvointia ja tuottavuutta -kehittämishanketta: Tiedosta – Työhyvinvointia ja tuottavuutta | Työterveyslaitos (ttl.fi)
- Hanke toteutettiin yhteistyössä Kainuun soten kanssa. Oppaassa on case-esimerkkejä ja hyviä käytäntöjä Kainuun sotessa. Hanketta rahoittaa Euroopan sosiaalirahasto (ESR).
Lisätiedot
- Mervi Halonen, erityisasiantuntija, Työterveyslaitos, 030 474 2483, mervi.halonen@ttl.fi
- Liisa Mäkelä, johtava tutkija, Työterveyslaitos, 030 474 3349, liisa.makela@ttl.fi
- Maarit Kauppi, tutkimuspäällikkö, Työterveyslaitos, 030 474 3058, maarit.kauppi@ttl.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Hietanenmediaviestinnän erityisasiantuntijaTyöterveyslaitos | Finnish Institute of Occupational Health | Arbetshälsoinstitutet
Puh:+358504773267juha.hietanen@ttl.fiPäivi Lehtomurtomediaviestinnän erityisasiantuntijaTyöterveyslaitos | Finnish Institute of Occupational Health | Arbetshälsoinstitutet
Puh:+358504156309paivi.lehtomurto@ttl.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Työterveyslaitos on työhyvinvoinnin asiantuntija, joka tutkii, palvelee ja vaikuttaa.
Kehitämme asiakkaidemme kanssa hyviä työyhteisöjä ja turvallisia työympäristöjä sekä tuemme työntekijöiden työkykyä. Asiakkaitamme ovat työpaikat, päättäjät, kansalaiset, työterveysyksiköt sekä muut työhyvinvointia kehittävät organisaatiot.
Visiomme on ”Hyvinvointia työstä”, sillä terveellinen, turvallinen ja mielekäs työ luo hyvinvointia. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Kuopiossa, Oulussa, Tampereella ja Turussa. Henkilöstön määrä on noin 500.
Lisätietoja:
Tietoa meistä
Medialle-sivulta löydät asiantuntijoiden yhteystiedot ja aiemmat tiedotteemme
Aineistopankki (logot, asiantuntijoiden kuvat)
Twitter: @tyoterveys (fi), @FIOH (en)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työterveyslaitos
The Finnish Institute of Occupational Health will no longer diagnose occupational asthma in relation to building moisture damage10.11.2025 07:30:00 EET | Press release
The Finnish Institute of Occupational Health has decided to stop diagnosing of occupational asthma related to building moisture damage because there are no medical grounds for the diagnosis. The number of cases of occupational asthma related to moisture damage has decreased and only a few have been diagnosed in recent years. Occupational health care will still investigate work-related asthma symptoms. Employers’ responsibilities and obligations to take care of a good quality indoor air and work environment will also remain unchanged.
Diagnostiseringen av yrkesastma relaterad till en fuktskada upphör vid Arbetshälsoinstitutet10.11.2025 07:30:00 EET | Pressmeddelande
Arbetshälsoinstitutet har beslutat att upphöra med att konstatera yrkesastma relaterad till en fuktskada, eftersom medicinska grunder saknas för diagnostiken. Antalet fall av yrkesastma relaterade till en fuktskada har minskat och endast ett fåtal har diagnostiserats under de senaste åren. Arbetsrelaterade astmasymtom utreds fortfarande inom företagshälsovården. Arbetsgivarnas ansvar och skyldigheter att sörja för en bra inomhusluft och en god arbetsmiljö förblir också oförändrade
Kosteusvaurioon liittyvän ammattiastman diagnosointi Työterveyslaitoksessa päättyy10.11.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Työterveyslaitos on päättänyt luopua kosteusvaurioon liittyvän ammattiastman toteamisesta, koska lääketieteelliset perusteet diagnostiikalle puuttuvat. Kosteusvaurioon liittyvien ammattiastmojen määrä on vähentynyt ja niitä on diagnosoitu vain muutamia viime vuosina. Työhön liittyvät astmaoireet selvitetään edelleen työterveyshuollossa. Myös työnantajien vastuut ja velvollisuudet hyvästä sisäilmasta ja työympäristöstä huolehtimisesta säilyvät ennallaan.
Kutsu 11.11.2025 Demography Talks -webinaariin: Työttömyys, terveys ja työkyky – mitkä tekijät edistävät ja mitkä hankaloittavat työllistymistä?3.11.2025 08:34:50 EET | Kutsu
DEMOGRAPHY Talks -webinaarisarja tarjoaa tutkittua tietoa väestön muutoksista. Aiheena 11.11..2025 klo 14–15 on Työttömyys, terveys ja työkyky. Millaisia ovat tehokkaat työllistämistä edistävät keinot? Millaisia diagnosoituja sairauksia työttömillä työnhakijoilla on, ja miten ne ovat yhteydessä myöhempään työllistymiseen?
Inom företagshälsovården passar en storlek inte alla – en ny modell tillgodoser behoven på små arbetsplatser3.11.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Många små arbetsplatser upplever att det är arbetskrävande och dyrt att ordna företagshälsovård. Arbetshälsoinstitutets nya verksamhetsmodell stöder samarbetet mellan företagshälsovården och små arbetsplatser och styr till att utnyttja begränsade resurser på ett effektivt sätt. Modellen har utvecklats tillsammans med aktörer inom företagshälsovården och små arbetsplatser.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
