Työttömyys alle kuudessa prosentissa, mutta uusien hakemusten määrä kasvaa
25.10.2022 06:55:00 EEST | YTK | Tiedote

Yleinen työttömyyskassa YTK:n työttömyys oli syyskuussa 5,7 %. Työttömyysaste laski selvästi, elokuussa se oli 6,6 %.
YTK:n jäsenistön työttömyys on nyt samalla tasolla kuin syksyllä 2019 ennen koronapandemian alkua. Vuosi sitten, syyskuussa 2021, YTK:n työttömyysaste oli 7,2 %, eli puolitoista prosenttiyksikköä nykyistä korkeampi.
“Työttömyydessä ollaan edelleen selvästi vuodentakaista tasoa alempana. Eniten on laskenut 56–68-vuotiaiden työttömyys. Siellä on myös selvästi eniten laskuvaraa, sillä ikäluokan työttömyys on yhä yli kaksinkertaisella tasolla nuorempiin nähden”, sanoo YTK:n toimitusjohtaja Auli Hänninen.
YTK:lle saapui syyskuussa yhteensä 39 999 hakemusta. Tämä on 7123 hakemusta vähemmän kuin elokuussa, jolloin hakemuksia saapui 47 122 kappaletta.
Ensihakemusten määrä kasvanut
Ensihakemuksien määrä eli alkaneen työttömyyden tai lomautuksen vuoksi tehtyjen päivärahahakemusten määrä on YTK:lla kasvanut heinäkuusta alkaen.
Ensihakemusten määrä kesän ja alkusyksyn aikana on ollut noin 10–15 % korkeampi viime vuoteen verrattuna. Hakemusten perusteella nousu johtuu työttömyydestä, sillä lomautusten perusteella tehtyjen ensihakemusten määrä ei ole vastaavalla tavalla kasvanut.
”Ensihakemusten kehitys on merkittävä mittari. Kun ensihakemusten määrä kasvaa muutaman kuukauden ajan, se tyypillisesti ennakoi työttömyyden nousua. Kokonaisuuteen nähden muutokset ovat nyt kuitenkin sen verran pieniä, että akuuttia syytä huoleen ei ole”, Auli Hänninen kertoo.
Kokonaisuutena hakemusmäärät ovat viime vuoteen verrattuna laskeneet noin 15–20 %.
“Viime vuonna jatkohakemuksissa näkyi vielä koronan vaikutus, mikä nostaa eroa verrattuna tähän vuoteen. Jatkohakemusten määrän lasku on nyt syksyn mittaan kuitenkin hidastunut, mikä voi viitata siihen, että työttömyysasteen pohja alkaa olla näkyvissä. YTK:ssa tyypillinen työttömyysasteen trendi on nouseva vuoden vaihdetta kohden, mikä osaltaan selittää hakemusmäärien laskun hidastumista” Hänninen avaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasAsiakkuus- ja viestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytk.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Yleinen työttömyyskassa YTK on kaikkien alojen palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta. Jäsenmäärältään YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme tehokkaasti, helposti ja inhimillisesti. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa. Meillä työskentelee noin 200 ansioturvan ammattilaista. www.ytk.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Perhetilanne selittää taloudellista epävarmuutta jopa työttömyyttä enemmän29.4.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Yksinhuoltajat ovat selvästi taloudellisesti haavoittuvin ryhmä. Lapsiperheissä menojen nousu koetaan ylipäätään voimakkaimpana, kertoo yli 13 500 vastaajan kyselytutkimus.
Kysely: Suojaosan poisto jakoi työttömät eri asemiin24.4.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Osa-aikatyön tekeminen väheni, mutta työnteon kannattavuus ei kadonnut. Toisaalta osaan päivärahansaajista suojaosan poistolla oli hyvin konkreettisia vaikutuksia, joita ei kannata sivuuttaa.
Suomalaisten arki kiristynyt – ruokaostoksista ja isoista hankinnoista tingitään7.4.2026 08:35:00 EEST | Tiedote
Noin puolet työikäisistä kokee kotitaloutensa taloudellisen tilanteensa heikentyneen viimeisen vuoden aikana. Lähes yhtä moni on siirtänyt suurempia hankintoja, ja reilu kolmannes on vähentänyt ruokakuluja. Eniten ovat tinkineet 25–34-vuotiaat.
Yhä useampi pudonnut ansiopäivärahalta päivien päättymisen vuoksi17.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
YTK antoi enimmäismaksuajan päättymisen vuoksi viime vuonna jo yli 10 000 päätöstä. Luku on huomattavasti aiempaa suurempi, ja sama kehitys on jatkunut myös kuluvana vuonna. Toisaalta lomautetut työllistyvät samaan tahtiin kuin ennenkin.
YTK panostanut soviteltujen hakemusten sujuvaan käsittelyyn10.2.2026 07:55:00 EET | Tiedote
YTK Työttömyyskassa käsitteli vuonna 2025 yli kolmanneksen kaikista ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan etuuspäätöksistä. YTK on jo pitkään panostanut erityisesti soviteltujen etuuksien käsittelyyn, joissa pitkät käsittelyajat voivat muodostaa hakijalle merkittävän taloudellisen riskin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
