Uusi nanotekniikkaan perustuva syöpälääke tehostaa solunsalpaajahoitoa
16.9.2019 13:44:27 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote

Eksosomeissa eli solujen erittämissä rakkuloissa on proteiineja, RNA:ta ja muita isäntäsolun molekyylitason rakenneosia. Yhdistämällä niitä keinotekoiseen nanomateriaaliin tutkijat ovat valjastaneet ne syöpälääkkeiden kuljettimiksi. Uudet eksosomipohjaiset nanolääkkeet tehostivat lääkkeen kertymistä kasvaimeen, leviämistä verisuonien ulkopuolelle ja tunkeutumista kasvaimen peruskudokseen suonensisäisen annostelun jälkeen.
– Tutkimus korostaa solupohjaisten nanolääkkeiden merkitystä, toteaa hankkeen vastaava tutkija ja yksi artikkelin yhteyskirjoittajista Hélder A. Santos, joka työskentelee apulaisprofessorina Helsingin yliopiston farmasian tiedekunnassa.
Nanohiukkasiin perustuvien lääkkeenantomenetelmien hoitotehosta on saatu syövän yhteydessä lupaavia tuloksia. Tavallisesti nanohiukkasten kohdennettavuutta kasvaimiin tehostetaan täsmävasta-aineilla, peptideillä tai muilla biomolekyyleillä. Tehostuneen immuunivasteen takia tällaisilla kohdennusligandeilla eli solun ulkoisilla sitoutuvilla osilla saattaa kuitenkin olla haitallinenkin vaikutus nanohiukkasiin perustuvan lääkkeenannon tehoon.
Biomimeettiset eli luonnollisenkaltaiset nanohiukkaset sen sijaan yhdistävät solujen, solukalvojen ja muiden luonnollisten biomateriaalien toiminnallisuudet keinotekoisten nanohiukkasten biolääketieteelliseen tekniikkaan, jolloin lopputuloksena on tehokas lääkeaineenkuljetin.
Täsmäsolunsalpaajahoitoihin kehitetyt eksosomipäällysteiset biologisesti yhteensopivat ja huokoiset piipohjaiset nanolääkkeet tehostivat syöpälääkkeen rikastumista kasvainsoluihin elävässä elimistössä. – Havaintojemme perusteella eksosomipohjaisia biomimeettisiä nanohiukkasia on mahdollista käyttää lääkeaineidenkantaja-aineina syöpälääkkeiden tehon lisäämiseksi, Santos sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hélder A. Santos, helder.santos@helsinki.fi, puh. 050 4480801
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tiedottaja Eeva Karmitsa, Helsingin yliopisto, eeva.karmitsa@helsinki.fi, puh. 02941 58461
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Tutkijat löysivät masennukselle viisi erilaista aivoprofiilia14.9.2026 15:53:19 EEST | Tiedote
Kaksi ihmistä voi saada saman masennusdiagnoosin, vaikka heidän oireensa poikkeavat toisistaan huomattavasti. Tutkijat halusivat selvittää, näkyykö tämä yksilöllisyys myös aivojen toiminnassa.
Suomalaistutkimus voi parantaa miljoonien koe-eläinjyrsijöiden anestesiaturvallisuutta14.9.2026 10:41:14 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa on osoitettu, että vatinoksaani-lääkeaine parantaa merkittävästi rottien anestesiaturvallisuutta. Löydös voi vaikuttaa miljooniin koe-eläimiin maailmanlaajuisesti: pelkästään länsimaissa jyrsijöitä käytetään vuosittain arviolta toistasataa miljoonaa biolääketieteellisessä tutkimuksessa.
KUTSU 17.9; Uusi käsikirja auttaa tavoittamaan lainvalmistelun hiljaisimmat kohderyhmät11.9.2026 08:30:00 EEST | Kutsu
”Hiljaiset äänet kuuluviin – Käsikirja kokemustiedon hyödyntämiseen lainvalmistelussa” tarjoaa tutkimukseen perustuvia käytännön työkaluja hiljaisten kohderyhmien kuulemiseen lainvalmistelussa.
Suuret suojelualueet auttavat pohjoisia lintulajeja selviämään ilmastonmuutoksesta10.9.2026 12:00:33 EEST | Tiedote
Kylmään ilmastoon sopeutuneet lintulajit tarvitsevat pärjätäkseen suuria suojelualueita. Etelä-Suomen pienet ja hajanaiset suojelualueet eivät riitä turvaamaan niiden tulevaisuutta ilmaston lämmetessä.
Älypotkupuku kuvaa vauvan liikkumistaitojen kehittymistä8.9.2026 07:50:32 EEST | Tiedote
MAIJU-älypotkupuku rekisteröi vauvojen liikkeitä kotona leikin aikana ja tuotti vertailukäyriä motoristen taitojen kehityksestä. Suurin osa käyristä erotteli myös lapset, joiden motorinen kehitys poikkesi tavanomaisesta
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme