Jyväskylän yliopisto

Uusi professori Niina Rutanen keskittyy varhaiskasvatuksen aloitukseen ja siirtymiin

2.12.2019 10:40:36 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Jyväskylän yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen on kutsumenettelyllä ottanut dosentti, VTT Niina Rutasen professorin tehtävään 1.11.2019 alkaen. Professuurin alaksi on määritelty varhaisten vuosien vuorovaikutus ja pedagogiikka.
Niina Rutanen. Kuvaaja Petteri Kivimäki.
Niina Rutanen. Kuvaaja Petteri Kivimäki.

Tehtävä sijoittuu kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnan painoalalle ”Lapsuus, perhe, vuorovaikutus ja hyvinvointi”. Professorin tehtäviin kuuluu täydentävän tutkimusrahoituksen hankkiminen, tutkimushankkeiden käynnistäminen ja johtaminen sekä korkeatasoinen julkaisutoiminta. Opetus painottuu varhaiskasvatustieteen syventäviin ja jatko-opintoihin.

Niina Rutanen johtaa parhaillaan Suomen Akatemian hanketta Trace in ECEC – Lasten sosio-spatiaaliset suhteet ja eletyt kokemukset varhaiskasvatuksen siirtymissä. Siinä seurataan yksivuotiaiden lasten varhaiskasvatuksen aloitusta ja siirtymiä ryhmistä toiseen aina esiopetukseen saakka.

Tutkimuksessa tarkastellaan siirtymiä sosiaalisesti rakentuvan tilan ja suhteiden näkökulmasta. Tarkoituksena on kartoittaa lasten varhaiskasvatuspolun erilaisia siirtymiä ja analysoida siirtymissä rakentuvia, uudelleenorganisoituvia ja muuttuvia sosio-spatiaalisia suhteita ja lasten kokemuksia.

– Trace in ECEC -hankkeessa tehdään kansainvälistä yhteistyötä vastaavaa tutkimusta tekevien kanssa viidessä maassa. Tarkastelemalla rinnakkain hyvin erilaisia aloituksen käytäntöjä ja siirtymien prosesseja on mahdollista tunnistaa selkeämmin myös Suomessa kerätyn aineiston ja varhaiskasvatuskontekstimme erityispiirteitä, Rutanen kertoo.

Niina Rutanen on tohtoroitunut sosiaalipsykologian alalta Helsingin yliopistosta. Hän on työskennellyt eri tutkimustehtävissä Tampereen ja Jyväskylän yliopistoissa. Hänet nimitettiin Jyväskylän yliopiston kasvatustieteiden laitokselle varhaiskasvatustieteen tenure track -tehtävään yliopistotutkijan nimikkeellä vuonna 2015, ja tehtävä muutettiin apulaisprofessuuriksi seuraavana vuonna.

Rutanen on vieraillut tutkijana muun muassa Norjassa Norwegian University of Science and Technology (NTNU) -yliopistossa.

Hänen uusin teoksensa on Springerin juuri julkaisema The First 1000 Days of Early Childhood: Becoming – kirja, joka on kirjoitettu yhteistyössä Mikhail Gradovski, Elin Eriksen Ødegaardin, Jennifer Sumsionin, Carl Mikan ja Jayne Whiten kanssa. https://www.springer.com/gp/book/9789813296558

Rutasella on useita yhteiskunnalliseen vaikuttavuuteen liittyviä tehtäviä, hän on muun muassa Lapsuudentutkimuksen seuran puheenjohtaja. Lasten ja nuorten tutkimuksen etiikka kuuluu myös hänen tutkimusteemoihinsa.

Lisätietoja:

Professori Niina Rutanen, +358408054654, niina.a.rutanen@jyu.fi

www.jyu.fi/trace-in-ecec
@trace_in_ecec

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Niina Rutanen. Kuvaaja Petteri Kivimäki.
Niina Rutanen. Kuvaaja Petteri Kivimäki.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Läpimurto lintututkimuksessa: 300 000 suomalaisen älypuhelinhavainnot mahdollistivat maailman tarkimman lintujen esiintymisen ennustemallin27.1.2026 12:01:56 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston akatemiaprofessori Otso Ovaskaisen uusi huippututkimus yhdistää kansalaisten keräämiä lintuhavaintoja tekoälyyn ja Tieteen tietotekniikan keskuksen (CSC) supertietokoneiden laskentatehoon. Monitieteinen tutkimusryhmä on kehittänyt maailman tarkimman ennustemallin, joka pystyy ennustamaan lintujen esiintymisen pienetkin muutokset lähes reaaliajassa.

Neste tukee Jyväskylän yliopiston katalyysitutkimusta27.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote

Neste tekee kolmelle suomalaiselle yliopistolle lahjoitukset, joilla edistetään uraauurtavaa katalyysitutkimusta ja tuetaan akateemisen asiantuntijuuden vahvistamista pitkällä aikavälillä katalyysitekniikassa (Åbo Akademi), katalyysikemiassa (Itä-Suomen yliopisto) ja katalyysimallinnuksessa (Jyväskylän yliopisto). Tuen saajien valinnassa kiinnitettiin erityistä huomiota edistyksellisen työhön katalyysitutkimuksen toisiaan täydentävillä osa-alueilla mallinnuksesta valmistukseen ja suunnitteluun.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye