Väitös 13.11.: Yläkouluun siirtymä on kriittinen vaihe nuorille, joilla on oppimisvaikeuksia (Sainio)
5.11.2021 10:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
PsM, TM Petra Sainio tutki väitöskirjassaan oppimisvaikeuksien merkitystä oppimiseen liittyvissä tunteissa ja koulusuoriutumisessa alakoulusta yläkouluun siirtymisen vaiheessa. Lisäksi väitöskirjassa pyrittiin lisäämään ymmärrystä opettaja-oppilassuhteen läheisyyden merkityksestä.
– Niillä nuorilla, joilla oli oppimisvaikeuksia, oppimiseen liittyvät tunteet olivat negatiivisempia kuin luokkatovereillaan. Oppimisvaikeuksien tukemisessa olisi tärkeää huomioida myös oppimiseen liittyvät tunteet. Pelkästään taitoharjoittelu ei riitä, vaan nuoria tulisi tukea myös oppimisvaikeuksiin liittyvien negatiivisten tunteiden kanssa selviytymisessä, Sainio painottaa.
Siirtyminen yläkouluun näkyy arvosanoissa ja oppimiseen liittyvissä tunteissa
Alakoulusta yläkouluun siirtymä on yksi merkittävimmistä koulutussiirtymistä suomalaisessa koulujärjestelmässä. Vaikka valtaosalla nuorista siirtyminen alakoulusta yläkouluun sujuu hyvin, liittyy vaiheeseen yleisesti myös koulumotivaation heikkenemistä ja arvosanojen laskua.
Sainio havaitsi väitöstutkimuksessaan myös oppimiseen liittyvien tunteiden olevan siirtymävaiheessa kielteisempiä. Erityinen riski kielteisiin oppimiseen liittyviin tunteisiin ja heikompaan koulusuoriutumiseen on nuorilla, joilla on oppimisvaikeuksia. Oppimisvaikeuksien tunnistaminen ja oikea-aikainen tukeminen olisi erityisen tärkeää niiden nuorten kohdalla, joiden oppimisvaikeudet tulevat esiin vasta 7. luokalla.
Toimiva opettaja-oppilassuhde on tärkeä voimavara yläkoulussa
Väitöstutkimuksessa havaittiin, että läheiseksi koettu ja tukea antava opettajasuhde voi tukea oppilaiden myönteisiä oppimiseen liittyviä tunteita. Vastaavasti heikkolaatuinen opettaja-oppilassuhde näyttää liittyvän kielteisiin oppimiseen liittyviin tunteisiin.
– Läheiseksi koettu opettajasuhde näyttää tukevan myönteisiä oppimiseen liittyviä tunteita kaikilla nuorilla, oppimisvaikeuksista riippumatta. Tulos viittaa siihen, että yksilöllisen tuen lisäksi yläkouluun siirtymässä olisi tärkeää hyödyntää myös koko kouluyhteisöön kohdentuvia tuen muotoja, jotka luovat edellytyksiä laadukkaiden vuorovaikutussuhteiden syntyyn kouluyhteisössä, Sainio summaa.
PsM, TM Petra Sainion psykologian väitöskirjan "The role of learning difficulties in adolescents’ academic emotions and achievement across the transition from primary school to lower secondary school" tarkastustilaisuus järjestetään lauantaina 13.11.2021 kello 12 alkaen, Agoran Auditorio 2:ssa. Vastaväittäjänä toimii professori Niina Junttila (Turun yliopisto) ja kustoksena apulaisprofessori Noona Kiuru (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on suomi.
Julkaisu tulee luettavaksi: http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-8898-2
Petra Sainio työskentelee tällä hetkellä johtavana psykologina TAYS:issa Psykiatrian toimialueella. Hän on aiemmin työskennellyt psykologina mm. perusterveydenhuollossa ja koulukentällä.
Lisätietoja:
Petra Sainio
petra.sainio@saunalahti.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirke Hassinen
Viestinnän asiantuntija
kirke.m.hassinen@jyu.fi, puh. 050 462 6920
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus: Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet elvyttävät sukunsa kieltä ja kulttuuriperintöä29.10.2026 10:08:53 EET | Tiedote
Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet ottavat takaisin omaa kieltään ja kulttuuriaan, jotka monissa perheissä katosivat toisen maailmansodan ja evakkouden seurauksena. FM, YTM Pirja Hyyryläisen Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että toinen ja kolmas sukupolvi ovat nousseet keskeiseen rooliin karjalan kielen elvyttämisessä ja karjalaisen kulttuuri-identiteetin vahvistamisessa.
Jyväskylän yliopisto mukana tutkimuksessa, joka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden elektroniikalle29.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä, jossa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Tim Kokkeler, on osoittanut uuden tavan tuottaa niin sanottuja spinvirtoja altermagneeteiksi kutsutuissa materiaaleissa. Nature-lehdessä julkaistu tutkimus syventää ymmärrystä tämän uuden materiaaliluokan ominaisuuksista ja voi tulevaisuudessa edistää esimerkiksi energiatehokkaampien elektronisten laitteiden kehittämistä.
Kriittiset mineraalit, kiertotalous ja vihreä siirtymä – osallistu mukaan FinnMateria 2026 -tapahtumaan28.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on näkyvästi mukana FinnMateria 2026 -tapahtumassa, jossa keskustellaan materiaalien kestävästä käytöstä, kriittisistä raaka-aineista ja kiertotalouden tulevaisuudesta. Tapahtumassa yliopiston koordinoima Kiertotalouden osaamiskeskittymä tuo esiin ajankohtaista tutkimus- ja kehittämistoimintaa. Myös kansainvälinen seminaari kokoaa yhteen kriittisten mineraalien kierrätyksen ja talteenoton asiantuntijoita.
Kirjajulkaisu: Suomi voi nousta tekoälyn edelläkävijäksi terveydenhuollossa, arvioi uusi kirja28.10.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Tekoäly voi auttaa tunnistamaan terveysriskejä aiempaa varhemmin, tehostaa ammattilaisten työtä ja parantaa palvelujen vaikuttavuutta, sanovat Martti Lehto ja Pekka Neittaanmäki uudessa kirjassaan. Teos tarkastelee laajasti digitalisaation, tekoälyn ja uusien teknologioiden vaikutuksia suomalaiseen sosiaali- ja terveydenhuoltoon.
Mediakutsu: Taskukokoinen sydäniskuri tuo henkeä pelastavan teknologian arkeen – toimiva laite esitellään Jyväskylän yliopistossa26.10.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Taskukokoinen sydäniskuri voidaan ottaa käyttöön jo sydänkohtauksen oireiden ilmetessä. Jyväskylän yliopiston ja yhdysvaltalaisen USAMedical Electronix -yrityksen kehittämä laite analysoi sydämen rytmin ja antaa tarvittaessa hengen pelastavan sähköiskun automaattisesti. Esituotantosarjan laite esitellään Jyväskylän yliopistossa järjestettävässä mediatilaisuudessa 12. marraskuuta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
