Väitös 14.12.: Käyttäjäkokemus huomioitava myös turvallisuuskriittisten järjestelmien suunnittelussa (Karvonen)
10.12.2019 07:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Turvallisuuskriittisiksi järjestelmiksi luokitellaan ne järjestelmät, joiden häiriöt voivat aiheuttaa vakavaa ihmishenkiin, omaisuuteen tai ympäristöön kohdistuvaa vaaraa tai vahinkoa. Tällaisia tietoteknisiä järjestelmiä käytetään esimerkiksi autoissa, laivoissa ja satamissa. Turvallisuuskriittisten järjestelmien käyttäjäkokemuksen merkitykseen on viime aikoina havahduttu ja se pyritäänkin ottamaan huomioon jo suunnitteluvaiheessa esimerkiksi käyttäjäkokemustavoitteiden avulla.
– Oikein hyödynnettyinä käyttäjäkokemustavoitteet tuovat lisäarvoa näiden järjestelmien käyttäjäkeskeiseen suunnittelutyöhön. Tavoitteiden tarkoituksenmukainen hyödyntäminen osana suunnittelua tukee lopulta myös käyttäjien toiminnan mielekkyyttä, turvallisuutta ja tehokkuutta, Hannu Karvonen kertoo.
Uutta tietoa kokemussuunnittelun arvosta
Väitöstyössään Karvonen tutki käyttäjäkokemustavoitteiden hyödyntämistä erityisesti varhaisen vaiheen käyttäjäkeskeisessä suunnittelutoiminnassa. Tutkimuksen yhteydessä tarkasteltiin metroja, satamakonttinostureita, laivojen komentosiltoja sekä kuljettajan apujärjestelmillä varustettuja henkilöautoja. Analyysi kohdistui näiden ympäristöjen teknologiajärjestelmien käyttäjien toimintaan sekä järjestelmien suunnitteluun. Tämän lisäksi tarkasteltiin järjestelmien varhaisen vaiheen arviointia käyttäjäkokemustavoitteiden näkökulmasta.
Tutkimus tuo uutta tietoa liittyen kokemussuunnittelun arvoon osana turvallisuuskriittisten järjestelmien kehitystä. Väitöstyö tarjoaa myös näkemystä käyttäjäkokemustavoitteiden systemaattiseen määrittelyyn, hyödyntämiseen ja arviointiin. Lisäksi väitöksessä ehdotetaan uudenlainen tapa integroida käyttäjäkokemustavoitteet osaksi käyttäjäkeskeistä suunnitteluprosessia.
– Käyttäjäkokemustavoitteet auttavat ottamaan analyyttisesti huomioon käyttäjien kokemukset järjestelmän konseptisuunnittelun ja -arvioinnin eri vaiheissa. Lisäksi tavoitteiden systemaattinen käyttö tekee turvallisuuskriittisten järjestelmien käyttäjäkeskeisestä varhaisen vaiheen suunnittelusta ja arvioinnista tavoitekeskeisempää, jäljitettävämpää ja mitattavampaa, Karvonen summaa.
KTM Hannu Karvosen kognitiotieteen väitöskirjan "User experience goals in human-centred design of safety-critical systems" tarkastustilaisuus järjestetään lauantaina 14.12. kello 12 alkaen Agoran salissa Auditorio 3. Vastaväittäjänä toimii professori John D. Lee (University of Wisconsin-Madison, Yhdysvallat) ja kustoksena yliopistotutkija Tuomo Kujala (Jyväskylän yliopisto). Väitöstilaisuuden kieli on englanti.
Lisätietoja:
Hannu Karvonen, hannu.s.karvonen@gmail.com, +358 40 021 6396
Hannu Karvonen (s.1981, Kuopio) kirjoitti ylioppilaaksi Muuramen lukiosta vuonna 2000. Vuonna 2006 hän valmistui Jyväskylän yliopistosta kauppatieteiden maisteriksi pääaineenaan tietojärjestelmätiede. Opiskeluvuosina 2003–2006 Karvonen myös työskenteli osa-aikaisena käyttöliittymäsuunnittelijana. Tämän jälkeen hän jatkoi töitä käytettävyys-, käyttöliittymä-, ja käyttökokemustutkimuksen ja suunnittelun parissa sekä teollisuudessa että akateemisella puolella. Vuonna 2009 Karvonen aloitti VTT:llä Espoossa tutkijana human factors -tiimissä. Tällä hetkellä hän työskentelee VTT:n erikoistutkijana ja autonomisten järjestelmien ekosysteemijohtajana.
Väitöskirja on julkaistu sarjassa JYU Dissertations numerona 156, ISSN 2489-9003, ISBN 978-951-39-7984-3 (PDF). Pysyvä linkki julkaisuun:http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-7984-3
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Kirke Hassinen, viestinta@jyu.fi, +358 40 024 7458
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston Juho Leppänen palkittiin vuoden 2025 parhaasta tilastotieteen gradusta2.11.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Suomen Tilastoseura on myöntänyt arvostetun Leo Törnqvist -palkinnon Jyväskylän yliopiston matematiikan ja tilastotieteen laitokselta valmistuneelle filosofian maisteri Juho Leppäselle parhaasta vuonna 2025 valmistuneesta tilastotieteen pro gradu -tutkielmasta. Leo Törnqvist -palkinto on yksi suomalaisen tilastotieteen arvostetuimmista tunnustuksista, ja se myönnetään ansiokkaalle tilastotieteen alan pro gradu -tutkielmalle.
Miten löydät oman juttusi ja suunnan tulevaisuuteen? Hakijan päivä 6.11. kokoaa yhteen Jyväskylän yliopiston opintomahdollisuudet2.11.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Hakijan päivä -tapahtumassa pääset tutustumaan Jyväskylän yliopiston kaikkien kuuden tiedekunnan sekä avoimen yliopiston opintotarjontaan. Tapahtumassa on myös mahdollisuus päästä keskustelemaan henkilökunnan ja opiskelijoiden kanssa. Hakijan päivä järjestetään Jyväskylän yliopiston Agora-rakennuksessa perjantaina 6.11. kello 9–15. Koulutusalaesittelyitä voi seurata myös verkkolähetyksen kautta. Samana päivänä Hakijan päivä -tapahtuman järjestävät myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk ja Humanistinen ammattikorkeakoulu Humak.
Pelitutkimuksen päivät kokoavat Suomen pelitutkijat Jyväskylään30.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Ensimmäistä kertaa kaksipäiväisenä järjestettävä tapahtuma tuo yhteen kotimaista pelitutkimusta yli korkeakoulu- ja oppiainerajojen.
Tutkimus: Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet elvyttävät sukunsa kieltä ja kulttuuriperintöä29.10.2026 10:08:53 EET | Tiedote
Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet ottavat takaisin omaa kieltään ja kulttuuriaan, jotka monissa perheissä katosivat toisen maailmansodan ja evakkouden seurauksena. FM, YTM Pirja Hyyryläisen Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että toinen ja kolmas sukupolvi ovat nousseet keskeiseen rooliin karjalan kielen elvyttämisessä ja karjalaisen kulttuuri-identiteetin vahvistamisessa.
Jyväskylän yliopisto mukana tutkimuksessa, joka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden elektroniikalle29.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä, jossa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Tim Kokkeler, on osoittanut uuden tavan tuottaa niin sanottuja spinvirtoja altermagneeteiksi kutsutuissa materiaaleissa. Nature-lehdessä julkaistu tutkimus syventää ymmärrystä tämän uuden materiaaliluokan ominaisuuksista ja voi tulevaisuudessa edistää esimerkiksi energiatehokkaampien elektronisten laitteiden kehittämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
