Väitös 23.1.2020: Sukupuoli kulkee naisartistien mediakuvauksessa taiteellisen osaamisen kanssa rinnakkain (Karjalainen)

Noora Karjalainen tarkastelee väitöskirjassaan naisfolklaulajien mediarepresentaation rakentumista. Väitöskirjassa tutkimuksen kohteena on neljä nykynaisfolklaulajaa, Julie Fowlis, Muireann Nic Amhlaoibh, Kate Rusby ja Emily Portman. Tutkimusmateriaali koostuu artisteista kirjoitetuista konsertti- ja levyarvioista, haastatteluista sekä artikkeleista.
– Tutkimuksen perusteella nykypäivän länsimaista, englanninkielisen ja kelttiläisen kansanmusiikkikentän naisfolklaulajaa rakennetaan mediassa juuri naisartistina. Sukupuoli ja taiteellinen osaaminen punoutuvat yhteen artistien mediakuvauksissa, joita säätelee kulttuurisen muistamisen prosessi, Karjalainen kertoo.
Kulttuurinen muistaminen tarkoittaa yksinkertaistettuna sitä kokemuspohjaa ja ymmärrystä maailmasta ja sen ilmiöistä, joita jokainen meistä rakentaa jatkuvasti sekä yksilönä että sosiaalisten ryhmien jäsenenä.
Sukupuolittuneet kuvaukset toistuvat mediassa
Tutkimusmateriaalista Karjalainen löysi neljä toistuvaa narratiiviteemaa laulajien mediarepresentaatiossa. Tutkimuksessa narratiivi nähdään osana mediakuvausten muodostumista. Se ilmenee aineistossa siinä, miten artisteja, heidän esiintymistään ja musiikkiaan kuvataan mediassa.
– Aineistosta voi havaita esimerkiksi alkuperän narratiivin, joka kuvaa naisfolklaulajaa nostalgisena ja romantisoituna hahmona, Karjalainen kertoo esimerkiksi.
Muita paljastuneita narratiiviteemoja ovat autenttisuuden narratiivi ja esittämisen narratiivit, jotka nousevat laulajien äänten, laulajuuden ja musiikin kuvauksista. Nämä narratiiviteemat yhdistyvät mukavan toiseuden narratiivissa, joka korostaa representaatioprosessin yhteiskunnallisia vallan rakenteita.
Karjalaisen mukaan tarkasteltujen artistien näkyvyys kansanmusiikin kentällä sekä toistuvat teemat näissä mediateksteissä osoittavat, että kyseessä on laajempi ilmiö, joka koskee muitakin saman musiikkigenren artisteja.
– Tutkimuksella on myös yhtymäkohtia naiskuvan rakentumiseen mediassa yleisemminkin. Vaikka tutkimus keskittyy muusikoihin, samankaltaisia metodeja ja tutkimusaineistoja voisi soveltaa esimerkiksi tämänhetkisten poliittisesti vaikuttavien naisten mediarepresentaation analysointiin, Karjalainen sanoo.
FM Noora Karjalaisen väitöskirjatyön “Woman, Artist, Other. Female Folk Singers in the Media” tarkastustilaisuus on yliopiston vanhassa juhlasalissa (S212) torstaina 23.1. klo 12.00. Vastaväittäjänä dosentti FT Taru Leppänen (Turun yliopisto) ja kustoksena FT Helen Mäntymäki. Väitöstilaisuus on englanninkielinen.
Lisätietoja
Noora Karjalainen, noora.p.karjalainen@jyu.fi
Karjalainen kirjoitti ylioppilaaksi Pellon lukiosta 2001. Hän valmistui Vaasan yliopistosta filosofian maisteriksi, pääaineena englannin kieli vuonna 2009. Karjalainen aloitti tohtorikoulutettavana Vaasan yliopistossa vuonna 2014 ja siirtyi yliopistojen välisessä liikkeenluovutuksessa Jyväskylän yliopiston tohtorikoulutettavaksi 2017.
Väitöskirja on julkaistu verkkojulkaisusarjassa JYU Dissertations numerona 176, Jyväskylä 2019, ISSN 2489-9003, ISBN 978-951-39-8003-0. Julkaisu on luettavissa JYX-julkaisuarkistossa osoitteessa http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-8003-0 (PDF).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäharjoittelija Marke Rissanen, 040 831 6228, marke.s.k.rissanen@jyu.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Akatemialta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon kansainväliseen suurteholaskennan tutkimusyhteistyöhön19.12.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Suomen Akatemia on myöntänyt tutkimusrahoitusta suurteholaskennan kansainväliseen yhteistyöhön. Rahoitusta osoitettiin 12 hankkeelle yhteensä 6,4 miljoona euroa kaudelle 2026–2028. Jyväskylän yliopistossa rahoitusta sai kaksi hanketta, yhteensä noin 960 000 euroa.
Anu Kankainen valittiin akatemiaprofessoriksi19.12.2025 08:01:48 EET | Tiedote
Fysiikan professori Anu Kankainen sai arvostetun akatemiaprofessorin rahoituksen kaudelle 1.1.2026-31.12.2031.
Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinto 2025 Joni Kettuselle18.12.2025 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosäätiö on päättänyt luovuttaa vuoden 2025 Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinnon toimitusjohtaja, psykologian tohtori Joni Kettuselle. Firstbeat Oy:n perustaja Joni Kettunen johtaa yhtiönsä kahta liiketoimintaa, huippu-urheilua ja hyvinvointia.
Väitös: Verkkokauppoihin uppoutuminen voi auttaa rentoutumaan – tutkijan vinkit auttavat välttämään epäterveet käytösmallit verkko-ostoksilla18.12.2025 08:55:00 EET | Tiedote
KTM Tiina Kaletonin väitöstutkimus tarkastelee immersiota verkkokaupassa kuluttajan näkökulmasta. Immersio eli uppoutuminen tai mukaan tempautuminen ostoksiin voi auttaa rentoutumaan ja tekemään harkittuja päätöksiä, mutta aiheuttaa myös esimerkiksi ahdistusta jatkuessaan liian pitkään. Verkkokauppojen elementit myös ruokkivat negatiivista käytöstä painostamalla nopeisiin ostopäätöksiin.
Väitös: Julkisen sektorin IT-hankkeet kaatuvat usein rakenteellisiin ongelmiin - ratkaisuna modulaariset järjestelmät ja läpinäkyvyyden lisääminen17.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Reetta-Kaisa Kukkonen selvitti väitöstutkimuksessaan, etteivät julkisen sektorin IT-hankkeiden ongelmat johdu teknisen osaamisen puutteesta, vaan hallinnon rakenteellisista ongelmista. Siiloutuminen, tiedonkulun katkokset ja jäykät hankintakäytännöt johtavat hankintoihin, joissa järjestelmistä tulee helposti jäykkiä, vaikeasti muokattavia ja kalliita ylläpitää. Ratkaisuksi Kukkonen esittää modulaarisempiä järjestelmiä ja hankintatiedon suurempaa läpinäkyvyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
