Väitös 23.1.2020: Sukupuoli kulkee naisartistien mediakuvauksessa taiteellisen osaamisen kanssa rinnakkain (Karjalainen)
17.1.2020 10:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Noora Karjalainen tarkastelee väitöskirjassaan naisfolklaulajien mediarepresentaation rakentumista. Väitöskirjassa tutkimuksen kohteena on neljä nykynaisfolklaulajaa, Julie Fowlis, Muireann Nic Amhlaoibh, Kate Rusby ja Emily Portman. Tutkimusmateriaali koostuu artisteista kirjoitetuista konsertti- ja levyarvioista, haastatteluista sekä artikkeleista.
– Tutkimuksen perusteella nykypäivän länsimaista, englanninkielisen ja kelttiläisen kansanmusiikkikentän naisfolklaulajaa rakennetaan mediassa juuri naisartistina. Sukupuoli ja taiteellinen osaaminen punoutuvat yhteen artistien mediakuvauksissa, joita säätelee kulttuurisen muistamisen prosessi, Karjalainen kertoo.
Kulttuurinen muistaminen tarkoittaa yksinkertaistettuna sitä kokemuspohjaa ja ymmärrystä maailmasta ja sen ilmiöistä, joita jokainen meistä rakentaa jatkuvasti sekä yksilönä että sosiaalisten ryhmien jäsenenä.
Sukupuolittuneet kuvaukset toistuvat mediassa
Tutkimusmateriaalista Karjalainen löysi neljä toistuvaa narratiiviteemaa laulajien mediarepresentaatiossa. Tutkimuksessa narratiivi nähdään osana mediakuvausten muodostumista. Se ilmenee aineistossa siinä, miten artisteja, heidän esiintymistään ja musiikkiaan kuvataan mediassa.
– Aineistosta voi havaita esimerkiksi alkuperän narratiivin, joka kuvaa naisfolklaulajaa nostalgisena ja romantisoituna hahmona, Karjalainen kertoo esimerkiksi.
Muita paljastuneita narratiiviteemoja ovat autenttisuuden narratiivi ja esittämisen narratiivit, jotka nousevat laulajien äänten, laulajuuden ja musiikin kuvauksista. Nämä narratiiviteemat yhdistyvät mukavan toiseuden narratiivissa, joka korostaa representaatioprosessin yhteiskunnallisia vallan rakenteita.
Karjalaisen mukaan tarkasteltujen artistien näkyvyys kansanmusiikin kentällä sekä toistuvat teemat näissä mediateksteissä osoittavat, että kyseessä on laajempi ilmiö, joka koskee muitakin saman musiikkigenren artisteja.
– Tutkimuksella on myös yhtymäkohtia naiskuvan rakentumiseen mediassa yleisemminkin. Vaikka tutkimus keskittyy muusikoihin, samankaltaisia metodeja ja tutkimusaineistoja voisi soveltaa esimerkiksi tämänhetkisten poliittisesti vaikuttavien naisten mediarepresentaation analysointiin, Karjalainen sanoo.
FM Noora Karjalaisen väitöskirjatyön “Woman, Artist, Other. Female Folk Singers in the Media” tarkastustilaisuus on yliopiston vanhassa juhlasalissa (S212) torstaina 23.1. klo 12.00. Vastaväittäjänä dosentti FT Taru Leppänen (Turun yliopisto) ja kustoksena FT Helen Mäntymäki. Väitöstilaisuus on englanninkielinen.
Lisätietoja
Noora Karjalainen, noora.p.karjalainen@jyu.fi
Karjalainen kirjoitti ylioppilaaksi Pellon lukiosta 2001. Hän valmistui Vaasan yliopistosta filosofian maisteriksi, pääaineena englannin kieli vuonna 2009. Karjalainen aloitti tohtorikoulutettavana Vaasan yliopistossa vuonna 2014 ja siirtyi yliopistojen välisessä liikkeenluovutuksessa Jyväskylän yliopiston tohtorikoulutettavaksi 2017.
Väitöskirja on julkaistu verkkojulkaisusarjassa JYU Dissertations numerona 176, Jyväskylä 2019, ISSN 2489-9003, ISBN 978-951-39-8003-0. Julkaisu on luettavissa JYX-julkaisuarkistossa osoitteessa http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-8003-0 (PDF).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäharjoittelija Marke Rissanen, 040 831 6228, marke.s.k.rissanen@jyu.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomi tarvitsee uudistavaa ajattelua ja coaching on työväline pysyvään uudistumiseen8.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Asiantuntijat kokoontuvat jo kolmatta kertaa Coachingin aallonharjalla -tapahtumaan Jyväskylän yliopistoon 12.5.2026.
Tutkimus avaa, millaista vakava parisuhdeväkivalta oli 1800–1900-lukujen Suomessa8.5.2026 08:59:00 EEST | Tiedote
FM Anna Kantasen väitöstutkimus tarkastelee parisuhteissa tapahtuneita henkirikoksia ja vakavaa parisuhdeväkivaltaa Suomessa 1800-luvun lopulla ja 1900-luvun alussa. Tutkimus on ensimmäinen, jossa suomalaisia parisuhdesurmia on tutkittu systemaattisesti tältä ajanjaksolta. Tutkimus selvitti myös parisuhteissa tapahtuneiden henkirikosten määrän koko Suomessa.
Psykoterapeuttien osaaminen tarkasteluun – uusi työkalu auttaa arvioimaan ja kehittämään taitoja7.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Mielenterveyspalveluiden kysyntä kasvaa Suomessa, mutta terapeuttien osaamisen vaikutuksista hoidon laatuun tiedetään yhä vähän. Jyväskylän yliopistossa kehitetään menetelmää, jolla psykoterapeuttien osaamista voidaan arvioida ja taitojen kehittymistä seurata systemaattisesti.
Liikunnan mielihyvä ratkaisee – ylipainoiset kokevat liikunnan vähemmän miellyttäväksi7.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa tarkasteltiin, millaisia tunteita liikunta herättää ja mikä motivoi liikkumaan henkilöitä eri painoryhmissä. Tutkimuksessa havaittiin, että ylipainoiset henkilöt kokevat normaalipainoisia vähemmän myönteisiä tunteita liikunnan aikana. Tutkija suosittelee mielihyvän huomioimista lihavuuden ehkäisyyn tähtäävässä liikuntaneuvonnassa.
Liikuntatutkimuksen akatemiaohjelmasta rahoitusta Jyväskylän yliopistoon6.5.2026 15:36:44 EEST | Tiedote
Suomen Akatemia on myöntänyt Jyväskylän yliopiston tutkijoille rahoitusta Liikuntatutkimuksen akatemiaohjelmasta (ACTIVE). Rahoituksen saivat professori Riikka Kivelä ja yliopistotutkija Anna-Katriina Salmikangas liikuntatieteellisestä tiedekunnasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
