Väitös: Kypsä hankintatoimen johtaminen mahdollistaa nopean tuotekehityksen ja tuoteportfolion uudistamisen
Tuoteportfolion uudistaminen nopean tuotekehityksen avulla on yhä tärkeämpää yrityksille. Nopean tuotekehityksen mallissa uusia kaupallisia myyntinimikkeitä kehitetään aikaisempien tuotteiden pohjalta nopeasti ja edullisesti. Väitöstutkimuksen tulokset korostavat kypsän hankintatoimen johtamisen ratkaisevaa roolia nopean tuotekehityksen ja tuoteportfoliohallinnan tehokkaassa toteutuksessa.
Monimuotoisia liiketoiminta-alueita ja teollisuusaloja huomioiden väitöstyössä tutkittiin nopean tuotekehityksen tuoteportfoliohallinnan haasteita ja mahdollistajia hankintatoimen johtamisen perspektiiveistä. Tutkimuksessa selvitettiin, mikä on kypsän hankintatoimen johtamisen yhteys tuoteportfoliohallintaan ja nopeaan tuotekehitykseen, ja kuinka ne tukevat menestyksekästä tuoteportfolion strategista ja kannattavaa uudistamista.
Kypsää hankintatoimen johtamista tutkimuksessa tarkasteltiin neljästä eri ulottuvuudesta, jotka olivat hankintatoimen johtamisen tavoitteiden määritys, suositeltujen tuote-, ostoartikkeli- ja toimittajalistojen määrittäminen, tuotesuunnittelun ohjeistukset, tavoitteet ja mittarit sekä hankintatoimen kyvykkyydenluontiprosessi osana tuotekehitysprosessia. Yritysten toimintoja ja prosesseja analysoiden sekä kirjallisuutta tarkastellen tutkimuksessa havaittiin, että kypsä hankintatoimen johtaminen on strategisen ja menestyksekkään nopean tuotekehityksen ja tuoteportfolion uudistamisen edellytys.
Yrityksille tutkimus tarjoaa käytännönläheisen mallin, jonka avulla liiketoiminnan johdon on mahdollista suunnitella ja toteuttaa kypsää hankintatoimen johtamista, nopeaa tuotekehitystä ja tuoteportfoliohallintaa kokonaisuutena liiketoiminnan tavoitteiden mukaisesti.
-------
Master of Science Jordan Verrollot väittelee tohtoriksi Oulun yliopistossa perjantaina 6.4.2018. Tuotantotalouden alaan kuuluvan väitöskirjan otsikko on Mature supply management as an enabler for rapid product development and product portfolio renewal (Kypsä hankintatoimen johtaminen nopean tuotekehityksen ja tuoteportfolion uudistumisen mahdollistajana). Vastaväittäjänä toimii professori Jussi Heikkilä Tampereen teknillisestä yliopistosta ja kustoksena professori Harri Haapasalo Oulun yliopistosta. Väitöstilaisuus pidetään Linnanmaalla Martti Ahtisaari -salissa klo 12 alkaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
M.Sc. Jordan Verrollot, sähköposti: Jordan.Verrollot@oulu.fi
Viestintäasiantuntija Tiina Pistokoski, puh. 0294 48 4091, tiina.pistokoski@oulu.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto
Viestintä, markkinointi ja yhteiskuntasuhteet
PL 8000
90014 Oulun yliopisto
viestintä (@) oulu.fi
0294 484 091
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kansalaistiedettä, robotteja ja drooneja Oulun yliopiston Tutkijoiden yössä18.9.2025 06:48:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yötä vietetään Oulun yliopiston Linnanmaan kampuksella perjantaina 26. syyskuuta. Tapahtumassa tiede esittäytyy kymmenissä työpajoissa ja yleistajuisissa esityksissä.
Porolaidunnus voi hillitä ilmastonmuutoksen vaikutuksia metsien hiilipäästöihin17.9.2025 10:28:00 EEST | Tiedote
Talven aikainen ilmastonmuutos vaikuttaa pohjoisten mäntymetsien hiilitaseeseen, mutta vaikutukset riippuvat porojen laidunnuksesta, selviää Oulun yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Tutkimuksessa vertailtiin porojen laitumia aitauksiin, joista porolaidunnus oli poistettu Oulangalla 25 ja Kevolla jopa 55 vuodeksi.
Oulun yliopisto herättää henkiin sivistyneen keskustelukulttuurin – mukana eturivin vaikuttajia16.9.2025 05:58:00 EEST | Tiedote
Miten keskustelukulttuurimme voi? Onko se hiipunut ja vaipunut sosiaalisen median myrkyllisiin syövereihin? Oulun yliopistossa hyvää keskustelukulttuuria herätellään henkiin Puolesta & Vastaan -väittelysarjalla, jossa kiistanalaisistakin aiheista keskustellaan järkiperäisesti ja kunnioittavasti. Mukana on valtakunnallisesti tunnettuja asiantuntijoita ja vaikuttajia. Ensimmäinen väittely käydään keskiviikkona 24. syyskuuta.
Oulun yliopisto avaa kasvatusalan ammattilaisille polun tohtoriksi15.9.2025 05:54:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto tarjoaa työssäkäyville kasvatusalan ammattilaisille uudenlaista mahdollisuutta opiskella tohtoriksi työn ohella. Uudistuvan opetuksen ja jatkuvan oppimisen tohtoripolku alkaa tammikuussa 2026 kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnassa. Väitöskirjan voi tehdä suomeksi tai englanniksi, joko yhtenäisenä monografiana tai artikkeliväitöskirjana.
Nuoruusiän ADHD-oireet vaikuttavat aikuisiän tuloihin epäsuorasti koulutuksen ja mielenterveyden kautta11.9.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kliinisen lääketieteen tutkimusyksikkö ja kauppakorkeakoulu ovat selvittäneet, miten nuoruusiän ADHD:n (aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö) ja uhmakkuushäiriön (ODD) oireet liittyvät aikuisiän tuloihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme