Yliopisto-opiskelijan toimijuus vahvistuu kannustavalla ja vuorovaikutteisella pedagogiikalla
17.6.2020 13:00:32 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tutkimus

– Toimijuuden myötä opiskelu on mielekästä ja tarkoituksellista myös muuttuvissa tilanteissa. Pitkällä aikavälillä on kyse siitä, miten koulutuksessa rakentuva toimijuus siirtyy työelämän isojen haasteiden ja ongelmien ratkaisuun, Jääskelä lisää. Hän on päätutkija monitieteisessä tutkimusryhmässä, joka on julkaissut artikkeleita tästä aiheesta.
Yliopisto-opiskelijoiden toimijuusprofiileissa on eroja, osa näyttää jäävän jälkeen. Erot johtuivat pitkälti siitä, missä määrin opiskelijat tunsivat oppimisympäristönsä opettajan tukemaksi ja turvalliseksi tai kuinka paljon he kokivat matalan kynnyksen osallistumisen mahdollisuuksia ja vertaistukea opintojaksoilla.
– Toimijuuden edistäminen koulutuksen aikana tarvitsee näkyvämpää huomiota opettajien pedagogisessa koulutuksessa, opetussuunnitelmatyössä sekä opetus- ja ohjauskäytänteissä. Keskeistä olisikin tunnistaa toimijuuden moniulotteisuus sekä paikantaa sitä edistäviä ja estäviä tekijöitä, Jääskelä sanoo.
Opiskelijaa sitouttavilla toimilla opintojakson tavoitteenasettelusta arviointiin saakka on myönteinen vaikutus tavoitteellisen toiminnan vahvistumiseen. Tutkimuksen tulosten mukaan opiskelijalähtöiset opetuskäytänteet ovat yhteydessä keskimääräistä vahvempaan toimijuuteen opintojaksolla tai kurssilla.
Jyväskylän yliopiston monitieteisessä ryhmässä toimijuuden arvioinnin ja tieteellisen tutkimuksen tueksi on kehitetty menetelmiä, joissa hyödynnetään oppimisanalytiikkaa. Niiden avulla voidaan saada sekä opiskelija- että ryhmäkohtaista tietoa opiskelijan toimijuudesta. Tätä tietoa voidaan käyttää opiskelijan reflektion ja ohjauksen välineenä. Yhteistyössä on ollut mukana tutkijoita Koulutuksen tutkimuslaitokselta, kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnasta sekä informaatioteknologian tiedekunnasta.
– Olemme onnistuneesti pystyneet liittämään kasvatustieteellisen toimijuustutkimuksen pitkän perinteen tekoälyn ja koneoppimisen hyödyntämiseen ymmärrettävän tilannekuvan luomiseksi. Toimijuusanalytiikka kertoo missä nyt opiskelijan kokemana mennään ja jäsentää opetuksen laatua kokonaisvaltaisesti, professori Tommi Kärkkäinen informaatioteknologian tiedekunnasta täsmentää.
Seuraavissa artikkeleissa kuvataan toimijuutta, sen menetelmällistä kehittämistyötä ja empiirisiä tuloksia.
Tutkimusartikkelit
Jääskelä, P., Poikkeus, A.-M., Häkkinen, P., Vasalampi, K., Rasku-Puttonen, H., & Tolvanen, A. (2020, in publishing process). Student agency profiles in relation to student-centred teaching practices in higher education. International Journal of Educational Research. https://doi.org/10.1016/j.ijer.2020.101604
Jääskelä, P., Heilala, V., Kärkkäinen, T., & Häkkinen, P. (2020, first online). Student agency analytics: Learning analytics as a tool for analyzing student agency in higher education. Behaviour & Information Technology. https://doi.org/10.1080/0144929X.2020.1725130
Jääskelä, P., Poikkeus, A.-M., Vasalampi, K., Valleala, U. M., & Rasku-Puttonen, H. (2017). Assessing agency of university students: validation of the AUS Scale. Studies in Higher Education, 42 (11), 2061-2079. https://doi.org/10.1080/03075079.2015.1130693
Rinnakkaistallenne JYX-julkaisuarkistossa: http://urn.fi/URN:NBN:fi:jyu-201710264070
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopistotutkija Päivikki Jääskelä, Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitos, puh. 040 805 3333, paivikki.jaaskela@jyu.fi. Tutkimusartikkeleita voi tiedustella Päivikki Jääskelältä sähköpostitse.
Professori Tommi Kärkkäinen, Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunta, puh. 040 805 4896, tommi.karkkainen@jyu.fi
Kirsi Häkämiesviestintäsihteeri
Puh:040 805 4249viestinta@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Nordic-Baltic PIAAC Conference 2026 kokoaa päättäjät ja tutkijat pohtimaan aikuisten taitojen nykytilaa21.8.2026 15:03:55 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksessa järjestetään 26.-27.8.2026 Nordic-Baltic PIAAC Conference 2026 -konferenssi. Pohjoismaiden ja Baltian maiden yhteisessä konferenssissa esitellään OECD:n Kansainvälisen aikuisten taitotutkimuksen (PIAAC) uusimpia tuloksia. Konferenssiin on ilmoittautunut noin 120 osallistujaa Pohjoismaiden ja Baltian maiden lisäksi myös muualta Euroopasta, Yhdysvalloista ja Singaporesta. Tutkimustuloksia kommentoimaan olemme kutsuneet korkean tason päättäjiä Pohjoismaista ja Baltian maista.
Väitös: Kalanpoikaset paljastavat rannikon tärkeät lisääntymisalueet21.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Lari Veneranta tutki väitöskirjassaan siian, muikun, ahvenen ja kuhan lisääntymisalueita sekä niiden sijaintia määrittäviä ympäristötekijöitä pohjoisella Itämerellä.
Väitös: Monikielisten lasten vahvuudet jäävät yhä puutteiden varjoon19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisessa koulukeskustelussa monikieliset lapset nähdään usein lähinnä puutteellisen suomen kielen taidon kautta. Venla Rantasen tuore väitöstutkimus kuitenkin paljastaa toisenlaisen puolen: lapset hyödyntävät eri kieliä monipuolisesti, rakentavat niiden avulla ystävyyssuhteita ja he tunnistavat myös syrjintää. Tutkija haastaa koulujärjestelmää ja päättäjiä näkemään monikieliset lapset kokonaisvaltaisina yksilöinä eikä vain kotoutuvina suomen kielen oppijoina.
Uusi professori Juha Ahtiainen tutkii, voidaanko voimaharjoittelun yksilöllisiä vasteita ennustaa18.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Juha Ahtiaisen tutkimus selvittää, kuinka eri ihmiset voivat hyödyntää voimaharjoittelua mahdollisimman tehokkaasti suorituskyvyn, terveyden ja toimintakyvyn kehittämiseen. Tutkimus palvelee samanaikaisesti huippu-urheilijoita, kuntoliikkujia, kuntoutujia ja ikääntyvää väestöä.
Väitös: Unelma lännestä on vahvempi kuin siirtolaisuuden riskit17.8.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
Euroopassa käydään kiivasta keskustelua siitä, miten muuttoliikettä tulisi hallita. Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus osoittaa, miksi tieto siitä, että siirtolaisuus voi olla vaikeaa, riskialtista ja epävarmaa, ei välttämättä vähennä ihmisten halua lähteä kotimaastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
