Yrittäjägallup: Ay-liike on yritysten mielestä suuri investointien jarru - ”On ennen kaikkea suomalaisen duunarin etu, että Suomeen investoidaan”
20.4.2022 08:05:07 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Voimakkaimmin yritysten investointihalukkuutta Suomeen lisäävät toimiva logistiikka, verojärjestelmän ennakoitavuus sekä pääomamarkkinoiden toimivuus. Eniten positiivisia mainintoja saa viranomaisten luotettavuus (39 prosenttia yrityksistä).
- Nämä vahvuudet tuovat Suomelle tällä hetkellä arvokasta kilpailuetua investointien näkökulmasta. Niitä on sitä suuremmalla syyllä vaalittava, Pentikäinen sanoo.
Tuloksista ilmenee, että isommissa yrityksissä ay-liike on merkittävin investointien jarru.
Näin arvioi kaikkiaan 46 prosenttia yrityksistä. Venäjän toiminnan investointien hidasteeksi vastaa 48 prosenttia ja energian hinnan 49 prosenttia yrityksistä.
- On surullista ja harmillista, että ay-liikkeen toiminta heikentää yrittäjien silmissä yritysten investointihalukkuutta Suomeen. Ay-liikkeen pitäisi olla investointien houkuttelija eikä este.
- Moni kantaa suurta huolta myös energian hinnasta, holtittomasti kasvavasta julkisesta velasta ja työvoiman hinnasta. Rajusti kasvava julkinen velka huolestuttaa erityisesti teollisuudessa.
- Kun maailmalla on myräkkä, meidän pitää laittaa omat asiamme kuntoon, kun Venäjän toimintaan emme voi vaikuttaa. Valitettavasti tällä hetkellä näkyvillä on paljon huonoja merkkejä.
- Ay-liike päättää itse oman linjansa. Toivon, että tämä tulos johtaa ay-liikkeen sisällä itsekriittiseen oman toiminnan arviointiin. On ennen kaikkea suomalaisen duunarin etu, että Suomeen investoidaan.
Aihetta kysyttiin nyt ensi kertaa Suomen Yrittäjien Yrittäjägallupissa.
Yrittäjägallupin toteutti tutkimuslaitos Kantar. Tutkimuksen haastattelut tehtiin 1.–11.4.2022. Tutkimukseen vastasi 1 033 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistuloksen osalta +- 3,1 prosenttiyksikköä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät vaatii nopeita toimia kuljetusalan ja koneyrittäjien kustannuskriisiin2.10.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Dieselin hinta Suomessa kuuluu Euroopan korkeimpiin ja polttoöljyn hinnan nousu on ollut poikkeuksellisen suuri. Suomen Yrittäjät vaatii hallitukselta ripeitä toimia kuljetusalan ja koneyrittäjien kustannuspaineiden helpottamiseksi. Yrittäjät peräänkuuluttaa ammattidieselin käyttöönoton aikaistamista, veronpalautuksen tason nostamista sekä vastaavan tuen ulottamista myös pienempään kuljetuskalustoon ja koneyrityksiin. Lisäksi polttoainemarkkinoiden kilpailua on vahvistettava.
Yrittäjät: Hallitus esittää mikro- ja pienyrityksille oikeutta peruspankkipalveluihin –”Merkittävä uudistus ja parannus”1.10.2026 14:22:39 EEST | Tiedote
Hallitus esittää eduskunnalle, että mikro- ja pienyrityksille säädetään oikeus perusmaksutiliin. Suomen Yrittäjät pitää tänään annettua esitystä merkittävänä parannuksena ja helpotuksena yritystoiminnan aloittamiseksi. – Tämä on odotettu ja merkittävä uudistus ja parannus. Peruspankkipalvelut ovat nykypäivänä välttämättömiä kaikelle yritystoiminnalle, johtava ekonomisti Petri Malinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät esittää miljardien säästöohjelmaa – "Velkajarrusta pidettävä kiinni"30.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää julkisen talouden vahvistamiseksi 5,7–8,6 miljardin euron sopeutusohjelmaa, joka perustuu menojen hillintään, julkisen sektorin uudistamiseen ja kasvureformeihin. Tavoitteena on vakauttaa julkinen talous kiristämättä työn ja yrittämisen verotusta. Yrittäjät esittää esimerkiksi laajaa indeksileikkausta, eläkejärjestelmän tehostamista, hyvinvointialueiden tehtävien ja rakenteiden keventämistä sekä ammatillisen koulutuksen tutkintorakenteen uudistamista.
Yrittäjägallup: Yrittäjien jaksaminen heikentynyt edelleen26.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien jaksaminen on heikentynyt hieman viime vuoden lopusta, Yrittäjägallup kertoo. Yhä harvempi yrittäjä kertoo, ettei jaksamisongelmia ole. "Yrittäjä jää usein yksin jaksamishaasteidensa kanssa, eikä apua haeta riittävän herkästi. Työterveyspalveluja käytetään yhä harvemmin, mikä herättää kysymyksen, vastaavatko palvelut ja ammattilaisten osaaminen pk-yrittäjien tarpeisiin ja yrittäjätyön erityispiirteisiin", sanoo elinkeinopolitiikan asiantuntija Katja Rajala Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjät: Kuljetusala tarvitsee nopeasti helpotusta – ammattidiesel käyttöön aiemmin21.9.2026 12:07:35 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii hallitukselta toimia kuljetusalan kustannusten hillitsemiseksi. Ammattidieselin käyttöönottoa on aikaistettava, veronpalautuksen tasoa nostettava ja vastaavan suuruinen tuki valmisteltava myös pienemmälle kuljetuskalustolle. Polttoaineen hinnannousu iskee nyt alan yrittäjiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme