Yrittäjät ehdottaa: Yrittäjäksi ryhtyvälle opiskelijalle opintolainaa anteeksi, jotta yrityskauppoihin saadaan vauhtia
28.1.2021 13:00:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

- Yrittäjyys kiinnostaa nuoria. Heillä on kuitenkin usein taakkanaan opintolainat, jotka erääntyvät maksettaviksi silloin, kun rahaa tarvitaan runsaasti muuhunkin, esimerkiksi kodin perustamiseen. Tässä tilanteessa uusi velka yrityksen ostamista varten ei houkuttele, Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujala huomauttaa.
Siksi Suomen Yrittäjät ehdottaa, että yrityskaupalla yrittäjäksi ryhtyvän Kelan takaamien opintolainojen lyhennyseriin tulisi myöntää akordi. Se on velallisen ja velkojien välinen sopimus, jolla yleensä tarkoittaa velkojen osittaista tai täydellistä anteeksiantamista samaan tapaan kuin opintolainan osan anteeksiantaminen, mikäli valmistuu määräajassa.
- Tämä on ohjelmatyössämme ja havaintojen perusteella syntynyt ehdotus, jota olisi syytä kokeilla, Kujala huomauttaa.
Oppilaitoksiin tulee perustaa jatkajakouluja
Oppilaitosten yrittäjyysopit nojaavat suurelta osin aloittavien yritysten käynnistämiseen.
- Omistajanvaihdosvaihtoehdon esille tuonti on näissä jäänyt vähälle huomiolle. Omistajanvaihdos on kelpo reitti yrittäjyyteen uuden yrityksen perustamisen lisäksi. Yrittäjyyskasvatus on jo monessa oppilaitoksessa ja eri oppiasteilla arkipäivää, Kujala sanoo.
- Oppilaitoksiin pitäisikin perustaa erityisiä jatkajakouluja, joissa keskitytään olemassa olevien yritysten toiminnan jatkamiseen.
Nämä ja 13 muuta ehdotusta käyvät ilmi Suomen Yrittäjien julkaisemasta 15 toimenpidettä omistajanvaihdosten vauhdittamiseksi -ohjelmasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anssi Kujalavaratoimitusjohtaja
Puh:0400 567 925anssi.kujala@yrittajat.fiMika Haavistoprojektipäällikkö, Omistajanvaihdoshanke
Puh:050 550 1993mika.haavisto@yrittajat.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Stina Siikonen Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi16.10.2026 16:45:59 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien uusi puheenjohtaja on Stina Siikonen Varsinais-Suomesta. Varapuheenjohtajiksi valittiin Anne Niemi Etelä-Pohjanmaalta ja Janne Lintukorpi Hämeestä. Yrittäjien valtuuston puheenjohtajana jatkaa Mari Laaksonen Helsingistä ja varapuheenjohtajaksi valittiin Janne Vuorinen Pirkanmaalta.
Yrittäjät: Osinkoverotuksen kiristys olisi myrkkyä kasvulle16.10.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät on erittäin huolissaan valtiovarainministeriössä valmistelluista ehdotuksista kiristää listaamattomien yhtiöiden osinkoverotusta. Keskustelussa on väläytetty ratkaisuja, jotka eivät huomioi yrittäjäriskiä tai kaksinkertaisen verotuksen ongelmaa eivätkä kannusta yrittäjyyteen.
Yrittäjät: Polttoainepaketti on tervetullut – nyt vauhtia ammattidieseliin15.10.2026 16:11:32 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät pitää hallituksen sopimaa polttoainepakettia tervetulleena. – On hyvä, että hallitus tunnistaa kuljetusalan vaikean tilanteen ja reagoi siihen. Erityisen tärkeää on, että korkeiden polttoainekustannusten kanssa kamppaileville kuljetusyrityksille on tulossa suoraa tukea. Tilapäinen tuki ei silti ratkaise alan kustannusongelmaa pysyvästi. Seuraavaksi hallituksen on vauhditettava ammattidieselin käyttöönottoa.
Yrittäjät: Yrityslähestymiskielto tulossa myymälöihin – kauan odotettu esitys15.10.2026 14:39:13 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät pitää erittäin tärkeänä hallituksen esitystä yrityslähestymiskiellosta. Suomen Yrittäjät on esittänyt yrityslähestymiskieltoa pitkään. Nyt hallitus esittää, että Suomessa otettaan käyttöön tuomioistuimen määräämä pääsykielto. – Kaupan alan työntekijät, kauppiaat ja asiakkaat joutuvat kokemaan väkivaltaa, uhkauksia ja häirintää myymälöissään. Kaupan alan yritykset tarvitsevat työkalut suojata henkilökuntaansa toistuvalta ja vakavalta häirinnältä, Yrittäjien lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen sanoo.
Suomen Yrittäjissä iso vaali perjantaina: Johto vaihtuu12.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien liittokokous valitsee perjantaina Lahdessa järjestölle uuden puheenjohtajan, varapuheenjohtajat sekä valtuuston puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Ehdokkaita on eri puolilta Suomea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
