Yrittäjät: Hallituksen toteutettava seuraavaksi yleinen ansioturva
18.12.2020 09:02:03 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Yrittäjien mielestä syntynyt paketti on ”varsin tasapainoinen kokonaisuus”. Eläkeputki on ollut tärkeä monelle yrittäjälle ja työntekijälle, mutta työllisyyden vuoksi siitä on syytä luopua.
- Paketti parantanee ikääntyneiden työllisyyttä, mikä on tärkeää ikääntyville itselleen ja koko kansantaloudelle. Suomessa yli 60-vuotiaiden työllisyysaste on merkittävästi alhaisempi kuin muissa pohjoismaissa, Pentikäinen toteaa.
- Jos työllisyysasteemme ei vahvistu, koko hyvinvointivaltion talousperusta murenee emmekä pysty huolehtimaan kaikista apua tarvitsevista, hän perustelee.
Yrittäjät pitää valitettavana sitä, että esitys lisää hieman työnantajan kustannuksia.
- Jokainen lisäys on myrkkyä, koska työllistämisen taakka on jo nyt Suomessa lähes kohtuuton. Siksi pienissä työnantajayrityksissä työpaikat eivät juuri kasva. Lisäys jää kuitenkin maltilliseksi. On erityisen tärkeää, että pienten yritysten muutosturvataakka ei kasva, Pentikäinen kiittelee.
Yrittäjät korostaa, että eläkeputken poiston lisäksi tarvitaan muita työreformeja.
- Seuraavaksi hallituksen on tartuttava työttömyysturvaan. On kestämätöntä, että kassojen ulkopuolelle olevien ansioturvaa ei laiteta kuntoon. Heistä moni on koronakriisin vuoksi erittäin ahtaalla taloudellisesti, hän sanoo.
Yleistä ansioturvaa voi rahoittaa porrastamalla ja lyhentämällä työttömyysturvaa.
- On olennaista, että työelämän joustoja lisätään kaikille työntekijöille ja työpaikoille. Se vaatii mahdollisuutta työpaikkasopimiseen ja syrjivien sopimisen kieltojen poistamista mutta myös osa-aika- ja monipaikkatyön lisäämistä, Pentikäinen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikael Pentikäinentoimitusjohtaja
Puh:040 504 1944mikael.pentikainen@yrittajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Riikka Purra pk-kentän suosikki pääministeriksi25.8.2026 09:01:00 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on suosituin vaihtoehto seuraavaksi pääministeriksi pk-yritysten keskuudessa. Purraa kannattaa 20 prosenttia vastaajista ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpoa 17 prosenttia. Kokoomus on menettänyt puoluekannatustaan selvästi perussuomalaisille, mutta on edelleen suosituin yrittäjien ja pk-yritysten edustajien keskuudessa.
Yrittäjägallup: Pk-yritysten luottamus tulevaan selvästi vahvistunut22.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten pk-yritysten näkymät ovat valoisimmat sitten syyskuun 2022, jolloin asiaa kysyttiin vertailukelpoisesti ensi kerran. ”Näkymät ovat parantuneet selvästi. Tämä lupaa hyvää taloudelle ja työllisyydelle. Yrityksistämme 99,9 prosenttia on pk-yrityksiä. Kun niillä on luottamus tulevaan, se tuo investointeja ja työpaikkoja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Sikarutto voi koetella monia toimialoja, hallituksen varauduttava tukiin18.8.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Hallituksen pitää varautua tukemaan myös muita kuin maatalousyrityksiä, jos elinkeinovapautta joudutaan rajoittamaan sikaruton leviämisen estämiseksi. Monilla toimialoilla rajoitukset voivat aiheuttaa yrityksille merkittävää taloudellista haittaa. – Sikaruton leviämisen ehkäisyssä on samoja piirteitä kuin koronakriisissä, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Työelämägallup: Pieniltä työpaikoilta parhaat arvosanat työhyvinvoinnille3.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Suomalaisilla työpaikoilla on luottamuksen ilmapiiri ja mahdollisuus yhteensovittaa työ- ja perhe-elämä. Näin arvioi Työelämägallupissa selvä enemmistö työelämässä olevista. Parhaat arvosanat saavat alle 10 hengen työpaikat, joissa perhe-elämän yhteensovittaminen, tasapuolisuus ja luottamus arvioidaan korkeiksi. Hyvä työilmapiiri nousee rahapalkkaa tärkeämmäksi työssä viihtymisen tekijäksi.
Työelämägallup: Työelämässä lähes puolet kannattaa yleistä ansioturvaa – nuoret erityisen myönteisiä27.7.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista 45 prosenttia pitää hyvänä ajatusta yleisestä ansioturvasta, joka tarjoaisi ansiosidonnaisen turvan myös niille, jotka eivät kuulu työttömyyskassoihin. ”Nykyinen malli kohtelee erityisen huonosti hauraimmassa työmarkkina-asemassa olevia, jotka ovat usein nuoria. Moni myös luulee, että liiton jäsenyys tuo ansioturvan, eikä tätä väärää käsitystä välttämättä haluta laajalti edes oikoa”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme