Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Jakeluvelvoitteen keventäminen viisas päätös hallitukselta - tärkeä ja nopeavaikutteinen helpotus kuljetusalalle

Jaa
Hallitus tiedotti tänään alentavansa liikennepolttoaineiden jakeluvelvoitetta 7,5 prosenttiyksiköllä vuosina 2022 ja 2023. Päätös laskenee dieselin hintaa noin 12 senttiä litralta. Suomen Yrittäjät esitti jakeluvelvoitteen alentamista maaliskuussa. Yrittäjäjärjestö on tyytyväinen hallituksen päätökseen.
Suomen Yrittäjien liikennepoliittinen asiantuntija Emma-Stina Vehmanen. Kuva: Mikko Mäntyniemi
Suomen Yrittäjien liikennepoliittinen asiantuntija Emma-Stina Vehmanen. Kuva: Mikko Mäntyniemi

”Jakeluvelvoitteen laskeminen väliaikaisesti on tehokas keino ahdingossa olevan kuljetusalan auttamiseksi. Jakeluvelvoitteen keventäminen auttaa hyvin vaikeassa tilanteessa olevan raskaan liikenteen lisäksi myös kaikkia muita paljon dieseliä käyttäviä yrityksiä, esimerkiksi taksiautoilijoita ja pakettiautolla liikkuvia”, kiittelee Suomen Yrittäjien liikennepoliittinen asiantuntija Emma-Stina Vehmanen. 

Ukrainan sodan alettua dieselin pumppuhinta on noussut nopeasti kymmeniä senttejä litralta. Polttoainekustannusten osuus voi olla yli 40 prosenttia kuljetusyrityksen kustannuksista.  

Näiden kustannusten jyrkkä ja nopea nousu on aiheuttanut kuljetusalalle suuria kannattavuusongelmia ja viivästyttänyt tarvittavia investointeja uuteen ja puhtaampaan kalustoon. Moni yrittäjä on akuutissa konkurssin uhassa. 

”Suomi on pitkien välimatkojen maa Euroopan laidalla, joten kustannustehokas logistiikka on aivan keskeistä maamme kilpailukyvyn näkökulmasta. Kuljetuskustannusten raju nousu heijastuu kuljetusalan lisäksi muiden sektoreiden logistiikkapalveluita käyttäviin yrityksiin ja myös niiden kuluttaja-asiakkaisiin”, Vehmanen sanoo. 

“On tärkeää, että hallitus tiedostaa kilpailukykyisen kuljetussektorin merkityksen Suomen kansantaloudelle ja teki nyt tarpeellisen päätöksen jakeluvelvoitteen alentamisesta. Jakeluvelvoitteen alentamisen mahdollistava lainsäädäntö pitää saada eduskuntaan nopealla aikataululla”, Vehmanen toteaa. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suomen Yrittäjien liikennepoliittinen asiantuntija Emma-Stina Vehmanen. Kuva: Mikko Mäntyniemi
Suomen Yrittäjien liikennepoliittinen asiantuntija Emma-Stina Vehmanen. Kuva: Mikko Mäntyniemi
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Ansiotuloverotus kevenee – toiminimiyrittäjien veronkiristys peruttiin26.6.2025 12:05:18 EEST | Tiedote

Hallitus lähetti tänään lausunnoille veropaketin, joka keventää ansiotuloverotusta kaikissa tuloluokissa. Yrittäjien vaatimuksen mukaisesti hallitus perui aikeensa poistaa kaavamainen työhuonevähennys toiminimiyrittäjiltä. Kaavamaisen työhuonevähennyksen poisto olisi tarkoittanut verotuksen kiristymistä tuhansilla yksinyrittäjille ansiotuloveron kevennyksestä huolimatta. Lisäksi hallitus esittää, että eri järjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeus poistetaan, mikä koskee myös Suomen Yrittäjien jäseniä.

Yrittäjät SuomiAreenassa: Arkipyhiä karsittava puolustusmenojen rahoittamiseksi24.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät esittää arkipyhien karsimista. "Puolustusmenojen lisäys täytyy rahoittaa jotenkin. Joidenkin arkipyhien poistaminen olisi tähän yksi merkittävä väline. Pelkkä talouskasvu tuskin täyttää edes nykyistä kestävyysvajetta ja verot ovat jo tapissa", toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. Yrittäjät esitti asiaa Porissa SuomiAreenan talouskeskustelussaan.

Yrittäjät: Tänään voimaan tuleva suojelutyölaki jäi puolitiehen16.6.2025 06:03:00 EEST | Tiedote

Lainsäädäntömuutokset, jotka turvaavat suojelutyön työtaistelutilanteissa, tulevat voimaan 16.6.2025. Suojelutyö on työtaistelun aikana tehtävää välttämätöntä työtä, joka turvaa ihmisten hengen ja terveyden. Suojelutyöstä ei ole aikaisemmin säädetty laissa. – Suojelutyöstä säätäminen on tärkeää, sillä työtaisteluilla ei saa vaarantaa ihmisten henkeä, terveyttä tai omaisuutta, Suomen Yrittäjien johtava asiantuntija Albert Mäkelä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye