Yrittäjät: Konkurssin tehnyt yrittäjä pääsee nopeammin jaloilleen – velkajärjestelylakiin useita parannuksia
20.1.2022 14:16:04 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Hallituksen esitys parantaisi konkurssin tehneen ja ylivelkaantuneen yrittäjän pääsemistä vapaaksi aikaisemman yritystoiminnan veloistaan ja pääsyä velkajärjestelyyn.
– Konkurssin vaikutukset ovat inhimillisesti raskaat, mutta ne vaikuttavat myös laajemmin koko yhteiskuntaan. Mitä aikaisemmin tilapäisiin talousvaikeuksiin puututaan, sitä todennäköisemmin yritys ja työpaikat pelastuvat. Samalla parantuu velkojien mahdollisuus saada perittävänsä, toteaa johtaja Janne Makkula.
Yrittäjän uutta alkua edistetään. Liiketoiminnassa velkaantunut entinen yrittäjä pääsee velkajärjestelyyn nykyistä helpommin. Velkajärjestelyhakemuksen tekeminen olisi mahdollista konkurssimenettelyn vaiheesta riippumatta.
Pääsääntöisesti entinen yrittäjä maksaisi vanhoja velkoja pois kolme vuotta. Tämän jälkeen yrittäjä pääsee aloittamaan elämäänsä taloudellisesti puhtaalta pöydältä.
- Tämä uusi Suomen malli vastaa useiden verrokkimaiden lainsäädäntöä yrittäjän henkilökohtaisesta konkurssista, Toivonen kertoo.
Suomen Yrittäjät on vaikuttanut määrätietoisesti nyt esitettyihin muutosten saamiseksi toteen.
- Esitys on myös velkojien näkökulmasta tasapainoinen, Toivonen sanoo.
Hallitus antoi esityksen eduskunnalle tänään torstaina 20.1.2022. Uudistusten on tarkoitus tulla voimaan viimeistään tämän vuoden heinäkuussa.
Myös elinkeinonharjoittajille suodaan pääsy velkajärjestelyyn
Hallitus esittää parannuksia myös yksityisen elinkeinonharjoittajan pääsyyn velkajärjestelyyn yritystoimintaa lopettamatta.
- Suurimmalla osalla yksityisistä elinkeinonharjoittajista on jatkossa mahdollisuus päästä velkajärjestelyyn, jos yritystoiminnassa on jouduttu merkittäviin maksuvaikeuksiin ja muut lain edellytykset täyttyvät, Makkula toteaa.
- Nykyinen laki on tiukka ja epäselvä. Tämän vuoksi elinkeinonharjoittajan velkajärjestelyyn on hakeuduttu hyvin harvoin. Tähän tulee nyt muutos, Makkula jatkaa.
Jatkossa liiketoiminnan laajuutta ei katsota velkajärjestelyn esteeksi. Pääsyn esteenä ei olisi jatkossa sekään, että yrittäjä työllistäisi enintään kaksi ulkopuolista työntekijää.
Mitä esitetään?
- Velkajärjestelyn edellytyksiä ja esteperusteita muutetaan kevyemmiksi.
- Velkajärjestelyyn voi hakeutua konkurssimenettelyn vaiheesta riippumatta.
- Konkurssiin asetetun yrittäjän tiedonsaantia velkajärjestelymahdollisuudesta parannetaan.
- Tämä parantaisi konkurssin tehneen yrittäjän mahdollisuutta päästä vapaaksi kohtuullisessa ajassa aikaisemman yritystoiminnan veloistaan ja pääsyä velkajärjestelyyn.
- Samalla yrittäjän uutta alkua edistetään yritystoiminnan jatkuessa.
- Hallitus esittää parannuksia myös elinkeinonharjoittajan mahdollisuuteen päästä velkajärjestelyyn yritystoimintaa lopettamatta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne Makkulatyömarkkinajohtaja
Puh:040 581 2472janne.makkula@yrittajat.fiTiina Toivonenlainsäädäntöasioiden päällikkö
Puh:041 528 5679tiina.toivonen@yrittajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Yli neljännes työnantajista tehnyt paikallisia sopimuksia15.3.2026 16:11:00 EET | Tiedote
Yli neljännes työehtosopimusta noudattavista työnantajayrityksistä on tehnyt vähintään yhden paikallisen sopimuksen viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. ”Tulokset kertovat, että tällä vaalikaudella tehdyt paikallisen sopimisen lainsäädäntömuutokset ovat olleet tarpeen”, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote
- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Koronasta tehtävä jälkiselvitys – yritysten kokemukset jäivät raportissa sivuun12.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Valtioneuvoston kanslia julkaisi perjantaina 6.3.2026 raportin korona-ajan rajoituksista. Raportti on yritysten näkökulmasta puutteellinen. Siksi tarvitaan erillinen, riippumaton selvitys siitä, miten rajoitukset vaikuttivat elinkeinovapauteen, yrityksiin ja yrittäjiin, Suomen Yrittäjät esittää.
Yrittäjägallup: Kesätyöpaikkoja tarjolla viime vuotta vähemmän10.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Pk-yritykset tarjoavat tänä kesänä aiempaa vähemmän kesätöitä, kertoo Yrittäjägallup. Pk-yrityksistä 21 prosenttia aikoo palkata kesätyöntekijöitä, kun viime vuonna osuus oli 23 prosenttia ja vuonna 2024 vielä 26 prosenttia. – Moni yrittäjä epäröi vielä, voiko kesätyöntekijöitä palkata. Usein tarve hahmottuu vasta kesälomien sijoittelun jälkeen. Nuorten kannattaa hakea ja tiedustella kesätöitä aktiivisesti kesään asti, työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Pakettiralliin on luvassa tolkkua - ”Tilanne on yrityksille kestämätön”9.3.2026 13:53:49 EET | Tiedote
”On erittäin tärkeää, että hallitus laajentaa Tullin mahdollisuuksia ja pyrkii velvoittamaan kiinalaisyhtiöt maksamaan lähetysten tuottajavastuumaksut eli kierrätyskulut Suomessa. Halpatuonnin hillitseminen vaatii lisäksi määrätietoisia toimia EU:ssa”, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo. Ministerit Matias Marttinen ja Sari Multala esittelivät tänään hallituksen ratkaisuja ”temutuksen” kitkemiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme