Yrittäjät: ”Odotamme, että hallitus edistää työpaikkasopimista jo keväällä”
14.2.2020 11:32:03 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Paikallinen sopiminen -työllisyystyöryhmän laatima väliraportti julkaistiin tänään. Raportissa muun muassa kuvataan paikallisen sopimisen nykytilaa, juridista kehikkoa ja työehtosopimusten paikallisen sopimisen sallivia määräyksiä. Ehdotuksia siitä, mitä pitäisi tehdä, raportissa ei ole. Työryhmä jatkaa.
- Väliraportti kokoaa hyvin aiemmin käytyä keskustelua ja materiaalia. Seuraavaksi on tärkeää keskittyä siihen, mitä tehdään. Odotamme, että hallitus edistää työpaikkasopimista jo kehysriihessä. Hallitusohjelman lupaukset pitää lunastaa, Janne Makkula sanoo.
Hallitusohjelman mukaan tavoite lisätä paikallista sopimista osapuolten keskinäiseen luottamukseen perustuen.
– Luottamus on kaiken sopimisen edellytys. Työ- ja elinkeinoministeriön Työolobarometrit osoittavat vuosittain, että erityisesti pienissä yrityksissä on avoin ja luottamuksellinen ilmapiiri ja tieto kulkee, Makkula sanoo.
Laki syrjii niitä, jotka eivät kuulu liittoon - räikeä epäkohta on korjattava
Työlainsäädännössä on viitisenkymmentä kohtaa, joista työnantajaliittoon kuulumattomassa yrityksissä ei saa sopia, vaikka työehtosopimus sallisi sopimisen. Sen sijaan työnantajaliittoon kuuluvissa yrityksissä näistä asioista voi sopia.
- Tämä asettaa työnantajaliittoihin kuulumattomat yritykset ja niiden työntekijät huonompaan asemaan, mikä on aivan kummallista. Suomessa on järjestäytymisvapaus, , eikä ketään saa kohdella eriarvoisesti sen perusteella, kuuluuko liittoon vai ei. Tämä räikeä epäkohta on korjattava, ja se edellyttää muutoksia lainsäädäntöön, Makkula vaatii.
Hallitusohjelma linjaa, että paikallista sopimista edistetään työehtosopimusjärjestelmän kautta tavoitteena joustavuuden ja turvan tasapainoinen yhdistäminen sekä työllisyyden ja kilpailukyvyn kehittäminen.
- Työnantajaliittoihin kuulumattomia yrityksiä koskevien sopimiskieltojen poistaminen on linjassa hallitusohjelman kirjausten kanssa: Työehtosopimuksissa määritettäisiin edelleen se, mistä asioista työpaikalla voidaan sopia. Lainsäädännöllä varmistettaisiin kuitenkin se, että työpaikkasopiminen olisi mahdollista kaikille yrityksille ja työntekijöille riippumatta siitä, kuulutaanko liittoon vai ei, Makkula sanoo.
Eduskunta oikeassa vaatiessaan kaikille työntekijöille oikeutta vaikuttaa
Eduskunta edellytti työaikalain käsittelyn yhteydessä, että työntekijöiden edustusjärjestelmiä ja heidän edustajiensa valtuuksia selkiytetään tavalla, joka varmistaa työntekijöiden oikeudet ja vaikutusmahdollisuudet omalla työpaikalla.
- On keskeistä varmistaa, että myös työntekijät ovat yhdenvertaisessa asemassa riippumatta siitä, kuuluvatko he ammattiliittoon vai eivät, Makkula sanoo.
- Jos työpaikkasopimisen osapuoleksi vaaditaan luottamusmies - niin kuin monessa työehtosopimuksessa nyt vaaditaan - liittoon kuulumattomat työntekijät sivuutetaan työpaikan sopimisesta. Se on väärin.
Suomen Yrittäjien näkemyksen mukaan työpaikkasopiminen hyödyttää koko yhteiskuntaa. Kun yritykset pystyvät palvelemaan asiakkaitaan paremmin, yritykset tekevät parempaa tulosta, mikä mahdollistaa uusien työpaikkojen tarjoamisen ja tuo työntekijöille joustoa oman työnsä tekemiseen.
Yhteyshenkilöt
Janne Makkulatyömarkkinajohtaja
Puh:040 581 2472janne.makkula@yrittajat.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)https://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 362 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Yrittäjät tukevat laajalti kotihoidon tukea31.10.2026 06:30:00 EET | Tiedote
Yrittäjägallupiin vastanneista, joilla on alaikäisiä tai aikuisia lapsia, 69 prosenttia haluaa säilyttää kotihoidon tuen. Kotihoidon tuen poistamista kannattaa vain 12 prosenttia vastaajista. Tuella on ollut merkitystä myös yrittäjäperheiden toimeentulolle: 42 prosenttia kertoo kotihoidon tuella olleen merkitystä perheen toimeentulolle lasten ollessa pieniä.
Yrittäjät: Ammattidieselin taso liian matala22.10.2026 16:38:38 EEST | Tiedote
Hallitus antoi torstaina eduskunnalle esityksen ammattidieselistä. Veronpalautus olisi 3,3 senttiä litralta ja koskisi linja-autoja sekä vähintään 7,5 tonnin kuorma-autoja. Suomen Yrittäjät pitää esityksen etenemistä hyvänä, mutta vaatii palautuksen tason nostamista ja käyttöönoton aikaistamista.
Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa – Purran suosio vahvistuu19.10.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin. – Yrittäjät ovat isossa roolissa ratkaisemassa, mikä on vaaleissa suurempi porvaripuolue, kokoomus vai perussuomalaiset, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi.
Suomen arvostetuin yrittäjäpalkinto kolmelle yritykselle – Kolmikkoa ohjaa rohkeus uudistua17.10.2026 22:05:00 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot jaettiin lauantaina 17. lokakuuta kolmelle yritykselle. Tunnustuksen saivat suojavarusteita viranomaiskäyttöön valmistava CPE Production Oy, maanalaisen rakentamisen teknologioihin sekä laitteisiin erikoistunut Normet Group Oy ja matkailualan yritys SantaPark Arctic World. Fennia ja Suomen Yrittäjät luovuttivat perinteikkään ja arvostetun palkinnon Valtakunnallisten yrittäjäpäivien juhlagaalassa Lahdessa.
Hoitoa, kirkkotaidetta ja käsityöjuustoja – vuoden yrittäjäpalkinnot menivät määrätietoisille uudistajille17.10.2026 20:45:00 EEST | Tiedote
Hoivayrityksen luonut Samuli Mattila on valittu Vuoden nuoreksi yrittäjäksi. Valtakunnallisen Vuoden yksinyrittäjä -palkinnon saa suomalaisia kirkkoja rikastuttanut tekstiilitaiteilija Helena Vaari-Silventoinen, ja Vuoden maahan muuttanut yrittäjä on sveitsiläisestä juustoperinteestä ponnistavan perheyrityksen rakentanut Peter Dörig.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
