Yrittäjät varoittaa työllisyyspalveluiden siirron riskeistä
25.5.2021 13:43:43 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Kuntien rooli voi muuttua tulevalla valtuustokaudella huomattavasti, jos työllisyys- ja yrityspalvelut siirretään valtiolta kunnille, kuten hallitus puoliväliriihessä linjasi. Kunnat toimisivat jatkossa julkisten työvoima- ja yrityspalveluiden ensisijaisena järjestäjätahona.
- Tämä kannattaa muistaa kuntavaaleissa. Muutos on iso ja se tapahtuu tilanteessa, jossa Suomi toipuu koronasta ja monella yrityksellä on työvoimapula, Mäkynen sanoo.
Mäkynen huomauttaa, että uudistus ei yksin tuo uusia työpaikkoja.
- Uudistus voi onnistua, jos jo valmistelussa tunnistetaan työllistävien yritysten tarpeet. Nykyään yrittäjät etsivät työntekijöitä muualta kuin näistä palveluista.
Suomen Yrittäjien valtuusto keskusteli kuntavaaleista kevätkokouksessaan tiistaina 25.5.2021.
Yrittäjyys tunnistettava työllistymiskeinona
Ihmiset, jotka aikovat yrittäjäksi, ovat nyt eri puolilla maata eriarvoisessa asemassa, sillä he saavat eri puolilla maata erilaista palvelua eri toimijoilta.
- Uudistuksessa pitää varmistaa toimintatavat, jossa yrittäjäksi aikova saa yrittäjyyteen liittyvän perusneuvonnan sekä julkisen tuen yritystoimintansa aloittamiseen samanlaisena eri puolilla maata, Mäkynen vaatii.
- Yrittäjyys pitää tunnistaa työllistymiskeinona, hän lisää.
Yrittäjien palveluille yksi luukku
Myönteistä uudistuksessa on se, että rahoitusjärjestelmä ja kuntien vastuu alueensa työllisyydestä yhdistettynä kuntien perinteisiin elinkeinopolitiikan ja muihin elinvoimaa luoviin toimiin voi kannustaa parempiin palveluihin.
- Kaikkia kuntien työllisyys- ja elinkeinopalveluita pitää tarkastella kokonaisuutena ja luoda yrittäjille monessa yhteydessä kaivattu yksi luukku, Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujala sanoo.
Parhaat osaajat tuottamaan palveluita
Muiden kuin lakisääteisten viranomaispalveluiden tuotantotapa perustuisi jatkossakin julkisen sektorin oman tuotannon ja markkinoilta hankittavan palvelun yhdistelmiin.
- Kunnilla on iso vastuu monituottajuuden hyödyntämisestä eli siitä, että työttömille ja yrityksille järjestettäviä palveluita tuottavat parhaat mahdolliset osaajat - siis myös yrityksistä ja järjestöistä. Jos kunta suosii vain omiaan, uudistus epäonnistuu, Kujala sanoo.
Yrittäjien päätöksenteko muuttui: valtuustolla ensimmäinen kausi menossa
Suomen Yrittäjät on uudistanut päätöksentekoaan. Yrittäjien ylin päättäjä on joka toinen vuosi järjestettävä liittokokous. Se valitsee Suomen Yrittäjien puheenjohtajiston ja valtuuston. Seuraavan kerran liittokokous on koolla syksyllä 2022.
Valtuusto kokoontuu syksyllä ja keväällä. Valtuustossa jäsenjärjestöjen eli alue- ja toimialajärjestöjen edustajat päättävät Suomen Yrittäjien toimintasuunnitelmasta, budjetista ja kehittämisestä.
Suomen Yrittäjien hallitus tekee järjestön linjauksen liittokokousten välillä. Hallitukseen kuuluu puheenjohtaja ja 2 varapuheenjohtajaa sekä valtuuston valitsemat 8 muuta jäsentä. Hallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jyrki Mäkynenvaltuuston puheenjohtaja
Puh:0400 364 791jyrki.makynen@yrittajat.fiAnssi Kujalavaratoimitusjohtaja
Puh:0400 567 925anssi.kujala@yrittajat.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Työelämägallup: Joka kahdeksas ollut syyttä sairauslomalla24.7.2026 09:10:52 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista suomalaisista 12 prosenttia arvioi olleensa työuransa aikana sairauslomalla ilman aihetta, ilmenee Työelämägallupista. Valtaosa, 86 prosenttia, kiistää toimineensa näin.
Yrittäjät: YEL‑uudistus ei ole perustumassa yrittäjän reaaliaikaisiin ansioihin – työtulolaskurin ongelmat on korjattava23.7.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitysluonnoksen mukaan yrittäjä saisi jatkossa itse valita, perustaako eläkevakuutuksensa nykyiseen työtulomalliin vai todellisiin, veronalaisiin ansiotuloihin. Yrittäjän ansiotulona käytettäisiin viimeksi vahvistetun verotuksen ansiotulotietoa. Mallin ongelma on, että ansiotuloja vakuutettaessa työtulo perustuisi menneisiin tuloihin. ”Valinnanvapaus on oikea suunta, mutta ansiotulomalli ei perustu reaaliaikaisiin tuloihin vaan vanhaan verotustietoon. Lisäksi työtulolaskurin ongelmat on uudistuksessa ratkaistava”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Yrityslähestymiskielto tarvitaan17.7.2026 07:33:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät pitää tervetulleena oikeusministeriön valmistelemaa lakiehdotusta yrityslähestymiskiellosta. Siinä Suomessa otettaisiin käyttöön tuomioistuimen määräämä pääsykielto. – Kaupan alan työntekijät, kauppiaat ja asiakkaat joutuvat kohtaamaan väkivaltaa, uhkauksia ja häirintää myymälöissä. Kaupan alan työnantajat tarvitsevat keinon suojata henkilökuntaansa toistuvalta ja vakavalta häirinnältä, Yrittäjien lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen sanoo.
Yrittäjät: Alustatyötä on voitava tehdä myös yrittäjänä8.7.2026 20:43:49 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön kolmikantaisessa työryhmässä valmisteltu luonnos alustatyölaiksi on lähetetty lausuntokierrokselle tänään. Lailla pannaan täytäntöön EU:n alustatyödirektiivi. – Direktiivi ei tee alustatyöstä automaattisesti työsuhteista. Suomen Yrittäjille on tärkeää, että alustatyötä on mahdollista tehdä jatkossakin yrittäjänä, johtava asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työnantajille esitetty laiminlyöntimaksu on monin tavoin ongelmallinen6.7.2026 11:41:57 EEST | Tiedote
Työnantajille esitetään uutta laiminlyöntimaksua tilanteisiin, joissa työaika-asiakirjoissa on puutteita. Esitys perustuu ministerivaliokunnan linjaukseen, jonka tarkoituksena on erityisesti työperäisen hyväksikäytön torjunta. Suomen Yrittäjät pitää esitysluonnosta osittain ongelmallisena. – Muutos alentaisi sanktiokynnystä myös tilanteissa, joissa työntekijöille ei ole aiheutunut minkäänlaista vahinkoa. Se myös kohtelisi yrityksiä epäyhdenvertaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme