Helsingin yliopisto

Uusi suomalaiskeksintö voi saada hampaat pysymään suussa vanhanakin

Jaa
Bioaktiivisen lasin ja lääkeaineen yhdistelmä voi korjata hammastuhoja ja estää hampaiden tukikudoksen tuhoutumisen.

Parodontiitti eli hampaiden kiinnityskudosten tulehdus ja sitä seuraava hampaiden kiinnityksen kato on yleisimpiä hampaiden irtoamisen syitä. Mitä vanhemmaksi ihminen tulee, sitä yleisempää kiinnityskudoksen tuhoutuminen on. Lisäksi parodontiitti on useimmilla oireeton ja tekee myyräntyötään salassa.

– Reiät on ehkä paikattu ja hampaita muutenkin hoidettu, mutta se ei riitä. Elämme nykyään pidempään, ja parodontiitti voi olla syy, miksi lopulta tarvitsemme tekohampaat – ei se, että hampaat olisivat reikäiset, sanoo Helsingin yliopiston farmasian tiedekunnassa väittelevä Kirsi Rosenqvist.

Parodontiittia voidaan hillitä lääkeaineilla, kuten syövän hoidossa käytettävällä klodronaatilla. Klodronaatilla on kuitenkin suun kautta annosteltuna sivuvaikutuksia. Kirsi Rosenqvist alkoikin miettiä, voitaisiinko lääkeaine toimittaa hallitusti juuri sinne, missä sitä tarvitaan.

Ratkaisuksi osoittautui bioaktiivinen lasi. Periaatteessa tavallista lasia muistuttavan bioaktiivisen lasin ainesosien suhde on sellainen, että se reagoi kudoksen kanssa ja muodostaa esimerkiksi luukudoksen yhteydessä luuta.

Kun bioaktiivista lasia, lääkeainetta ja fysiologista keittosuolaliuosta sekoitettiin tahnaksi, joka sijoitettiin kymmeneksi minuutiksi ientaskuun, tulokset olivat rohkaisevia.

– Yhdistelmä näyttäisi auttavan parodontiitille tyypillisten kudostuhojen korjaamisessa. Sitä voitaisiin käyttää parantamaan syvien ientaskujen kiinnittymistä ja mahdollisesti korjaamaan syntyneitä kudostuhoja. Näin ihminen saisi pidettyä hampaat suussaan, Kirsi Rosenqvist kuvaa.

Keksintö on patentoitu Keksintösäätiön avustuksella.

– Toivoisimme pääsevämme jatkokehittelemään keksintömme kaupalliseksi tuotteeksi. Hammastuhojen estämisen lisäksi bioaktiivisen lasin ja klodronaatin yhdistelmä saattaisi auttaa myös luuhun esimerkiksi syöpäleikkauksen yhteydessä syntyneiden kuoppien täyttämisessä. Näin uudisluun muodostumista voitaisiin nopeuttaa. Tästä olisi hyötyä erityisesti silloin, jos hoidetaan käsien, jalkojen ja selkärangan luita, joihin kohdistuu normaalielämässä rasitusta.

__________

FaL Kirsi Rosenqvist väittelee 23.5.2014 kello 12 Helsingin yliopiston farmasian tiedekunnassa aiheesta "The effect of systemically and locally administered clodronate on bone quality" (Systeemisesti ja paikallisesti annostellun klodronaatin vaikutus luun laatuun). Väitöstilaisuus järjestetään osoitteessa Viikin Metsätieteiden talo, luentosali 3, Latokartanonkaari 7, Helsinki.

Väitöskirja on myös luettavissa E-thesis-palvelussa.

Lisätiedot:

Kirsi Rosenqvist, puh. 040 512 4993

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tiedottaja Elina Raukko, elina.raukko@helsinki.fi, puh. 050 318 5302

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye