
Mjölk, hälsosam kost och motion stärker barnens benstomme - mjölkambassadören besöker matskolor

Mjölkambassadör Anni Lehtonen besöker flera av sommarens matskolor och berättar om mjölkens, motionens och kostens betydelse för hälsan.
Denna vecka inleds svenska matskolor i Kronoby och Pedersöre.
Redaktörerna har möjlighet att besöka matskolorna i juni.
- Mjölk och mjölkprodukter är näringsmässigt primära i att stärka benstomme och muskulatur hos snabbt växande barn och unga, påminner mjölkambassadör Anni Lehtonen. Anni är legaliserad näringsterapeut till sin utbildning.
I matskolorna fylls glasen med mjölk vid varje måltid. Barnen erhåller behövlig mängd av kalcium, D-vitamin och protein då de äter och dricker tre-fyra mjölkportioner om dagen. Mjölkdryckesvanorna från barndomen garanterar användning av mjölkprodukter även i vuxenlivet.
- I vardagen lönar det sig att välja fettfria och icke smaksatta alternativ. Då vi väljer mjölk eller surmjölk till matdryck och bygger morgon-, mellan- och kvällsmål av tre komponenter; mjölkprodukter, fullkorn samt grönsaker, frukter och bär, så fyller vi mjölkbehovet i ett svep, tipsar Anni.
- En stark benstomme byggs förutom med mjölk och hälsosam kost, även med motion innehållande hopp, studs och snabba vändningar, berättar Anni. Lekparker, lekar på gården och annan vardagsmotion är en bra grund. Motionsgrenar såsom bollspel, dans, gymnastik och friidrott stärker benstommen ytterligare.
Redaktörer har möjlighet att besöka matskolor
Redaktörerna har möjlighet att besöka matskolorna i juni. Det gäller att komma överens om en lämplig tidpunkt tillsammans med matskolornas handledare. Under besöket ges redaktörerna möjlighet till att följa med programmet samt intervjua och fotografera barn och handledare.
Tilläggsinformation:
Mjölkambassadör Anni Lehtonen, Mjölk och Hälsa rf., 045 345 6888
eller anni.lehtonen(at)maitojaterveys.fi?
Projektledare Bettina Lindfors, Matskolan-Ruokakoulu, 045 109 6811
Årets matskolor och kontaktuppgifter till handledarna hittas på www.matskolan.fi
Matskolans logo, bilder och annat material hittas via STT-info,
https://www.sttinfo.fi/pressroom?8
Det nationella, tvåspråkiga Matskolan - Ruokakoulu -projektets målsättning är att utveckla ett nytt verktyg för den finländska matfostran. Under 2014 ordnas 30 matskolor för över 500 barn av lokala 4H-föreningar i Finland. Projektet genomförs i samarbete mellan Finlands 4H-liitto, Finlands svenska 4H, Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter MTK, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC, Folkhälsan, samt Mjölk och Hälsa rf. Projektet finansieras med understöd av Kvalitetskedjan vid jord- och skogsbruksministeriet.
Kontakter
Bettina LindforsProjektledare
Tel:045 109 6811bettina.lindfors@matskolan.fiBilder

Länkar
Om
Matskolan - Ruokakoulu -projektets syfte är att utveckla ett nytt verktyg för matfostran för barn i Finland. Under åren 2013-2016 arrangerades 134 matskolor åt sammanlagt 2489 barn. Det nationella, tvåspråkiga projektet genomförs i samarbete mellan Suomen 4H-liitto, Finlands svenska 4H, Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter MTK, Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC, Folkhälsan, samt Mjölk och Hälsa rf. Verksamheten finansieras med understöd av jord- och skogsbruksministeriet.
Följ Matskolan-Ruokakoulu
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Matskolan-Ruokakoulu
Barnens matskolor populära – matens ursprung blir bekant14.12.2016 10:00:00 EET | Pressmeddelande
Matlagningen, bondgårdsbesöken och att få bjuda föräldrarna på familjemiddag inspirerade barnen på Matskolan–Ruokakoulu -projektets dagsläger. Projektet tar slut vid årsskiftet, men Finlands svenska 4H och Suomen 4H-liitto fortsätter med verksamheten, eftersom barnen och föräldrarna önskar fortsättning på lägren.
Matskolan för barn medverkar på Delikatessernas Finland18.8.2016 08:30:00 EEST | Pressmeddelande
Matskolan för barn deltar i Delikatessernas Finland på Helsingfors järnvägstorg 18-20.8. På Matskolans avdelning får barnen lära sig hur man tillreder en smaklig grönsakssoppa. Barnen får bekanta sig med säsongens grönsaker, känna på dem och skära upp ingredienserna till soppan.
Inbjudan: Kom och bekanta dig med matskolorna för barn som arrangeras av 4H-föreningarna!31.5.2016 12:30:00 EEST | Pressinbjudan
Den 6 juni öppnar sommarens första matskolor sina dörrar för ivriga 8 - 12-åriga barn. På matskolorna får barnen kocka, leka och lär sig mera om grönsaker och fisk. På matskolorna, som arrangeras som dagläger, upplever barnen matglädje med alla sina sinnen.
Barnen lär sig mera om grönsaker och fisk på årets matskolor18.5.2016 13:07:37 EEST | Pressmeddelande
I sommar kockar 900 barn måltider av grönsaker och fisk på matskolorna. På matskolorna som förverkligas av 4H-föreningarna lär sig barnen betydelsen av hälsosam mat och motion på ett roligt sätt. Också redaktörerna ges möjlighet att besöka matskolorna på de olika orterna.
Matskolan främjar barnens kännedom om den finländska matens väg - årets teman är fisk och grönsaker14.4.2016 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
I matskolan lär sig barnen om den inhemska matens urpsrung, råvaror och om matkedjans aktörer genom matens väg. I år presenteras produktionskedjorna berörande grönsaker och fisk. Barnen bekantar sig med råvarorna såväl i matlagningen, under kostdiskussionerna och motionsstunderna, som under gårdsbesöket. Matskolans verksamhet följer de finländska näringsrekommendationerna och speciellt de nya kostrekommendationerna för barnfamiljer, Tillsammans kring matbordet. I år arrangerar 4H-föreningar 45 matskolor för över 900 barn under skolloven i Finland.