Humanistinen tiedekunta tietää, tutkii ja tunteilee Helsingin Kirjamessuilla
Kauno- ja tietokirjallisuuden rajoista keskustelevat Sirpa Kähkönen, Pirjo Hiidenmaa ja Hanna Snellman.
Laura Kolben uusin kirja on juuri käynnistänyt keskustelun yläluokan paluusta yhteiskuntaan. Suomalaiseen historian tutkimukseen päästään tutustumaan myös Teemu Keskisarjan, Mirkka Lappalaisen, Matti Klingen ja Juho Kotakallion esitysten kautta. Nykypäivää kuvaa terävästi Minna Lindgrenin huumorilla höystetty romaani vanhustenhoidosta.
Dekkareita osastolla edustavat Virpi Hämeen-Anttila ja Nina Hurma. Runot nousevat esiin kolmessa esityksessä: Anja Snellmanin esittämänä, muusikkojen ja kirjailijoiden ruotiessa musiikin ja runouden suhteita sekä venäläisen avantgarden manifestejä kuunnellessa.
Entä mitä meistä suomalaisista ajatellaan? Se selviää kirjasta, joka koostuu Suomeen muuttaneiden saksalaisten naisten kertomuksista. Tietenkin keskustellaan myös siitä, onko maailman paras rakkausromaani Ylpeys ja ennakkoluulo.
Humanistisen tiedekunnan osastolla 6d81 on ohjelmaa joka päivä. Osastolla on mukana myös Kaisa-talon kirjasto ja sen asiantuntijat. Kirjastopalveluiden esittelyn lisäksi pohditaan, mitä on Open Access ja törmääkö aina joku maksumuuriin. Opiskelijoita edustaa italialaisen filologian ainejärjestö Divina Compagnia.
Katso koko ohjelma: https://www.facebook.com/events/788381401182183/
Lisätietoja: Kaija Hartikainen, hum-alumni(at)helsinki.fi, puh. 050 4156 728
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Suvi Uotinen, puhelin 050 329 0914, suvi.uotinen@helsinki.fi
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Tutkimus paljastaa haasteet inklusiivisten arvojen toteutumisessa perusopetuksessa16.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Oppimisen tuen uudistukseen lähdetään tilanteessa, jossa vastuu inkluusion tulkinnasta ja toteutuksesta uhkaa valua kunnille.
Saimaannorppa on Saimaatakin vanhempi12.6.2025 14:30:24 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus paljastaa, että saimaannorppa on evolutiivisesti selvästi eriytyneempi kuin aikaisemmin on tiedetty. Tutkijat ehdottavatkin, että alalajin sijasta saimaannorpan tulisi olla oma itsenäinen lajinsa.
Täydentävien ja vaihtoehtoisten hoitomuotojen käytössä isoja maakohtaisia eroja12.6.2025 11:08:32 EEST | Tiedote
Suomessa täydentävien ja vaihtoehtoisten hoitojen (CAM) käyttö laski yleisellä tasolla vuodesta 2014 vuoteen 2023. CAM-hoitojen käyttö on kokonaisuutena tarkastellen pysynyt suhteellisen vakaana viimeisenä vuosikymmenenä Euroopassa. CAM-hoitojen käytössä on kuitenkin jyrkkiä eroja maiden välillä.
Leikkausten jälkeisissä laskimotukos- ja verenvuotoriskeissä huomattavia eroja12.6.2025 09:02:16 EEST | Tiedote
Yli 10 miljoonan potilaan tiedot kattava tutkimus osoittaa, että riskit vaihtelevat huomattavasti leikkaustyypistä riippuen, mikä korostaa yksilöllisen riskinarvioinnin tärkeyttä. Tutkijat kehittivät uuden työkalun leikkauskomplikaatioiden riskien arviointiin.
Ultraprosessoitu ruoka saattaa vaikuttaa aivoihin ja johtaa ylensyöntiin11.6.2025 08:37:27 EEST | Tiedote
Laaja kansainvälinen tutkimus löysi yhteyden ultraprosessoidun ruoan ja aivojen rakenteellisten muutosten välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme