STTK: Korkeakoulujen oppisopimusmallilla tuetaan työllisyyttä
29.1.2009 13:00:00 EET | STTK ry. | Tiedote
Korkeakoulutetuille on STTK:n mielestä tarjottava täydennyskoulutusta, joka kehittää opiskelijan ammattitaitoa ja pätevyyttä työtehtävissään.
- Tähän tarpeeseen vastaa oppisopimustyyppinen korkeakoulujen täydennyskoulutus, sanoo STTK:n koulutuspoliittinen asiantuntija Petri Lempinen.
Korkeakoulututkinnon suorittaneiden osuus työmarkkinoilla lisääntyy jatkuvasti. Aikaisemman opistotutkinnon suorittaneita on työelämässä vielä enemmän, yli 400 000.
- Tämän joukon ammattitaito ja osaaminen on ratkaisevaa Suomen menestyksen kannalta, arvioi Lempinen.
Lempisen mukaan uuden koulutusmuodon nopealla käyttöönotolla on tässä taloustilanteessa myös elvyttävä vaikutus.
- Oppisopimustyyppinen koulutus sopii lomautusten vaihtoehdoksi, joten se on saatava nopeasti käyttöön, hän patistaa.
Kyse on työpaikalla tapahtuvasta koulutuksesta, jota tuetaan korkeakoulun järjestämillä tietopuolisilla opinnoilla. Onnistumisen kannalta kriittinen tekijä on koulutukseen osallistuvan mahdollisuus käyttää työaikaansa oppimistehtäviin. Koulutettavan työtehtäviä on koulutuksen aikana muutettava vastaamaan suoritettavan opintojakson tavoitteita, sanoo Lempinen.
Työpaikoilla tarvitaan myös osaavia ohjaajia, joilla on aikaa paneutua koulutuksen tukemiseen.
Korkeakoulutus työ- ja elinkeinoelämää palvelemaan
Korkeakoulut tarvitsevat työkaluja, joilla ne voivat tukea alueensa työ- ja elinkeinoelämää.
- Tutkintoihin keskittyvä korkeakoulutus ei riitä vastaamaan toimihenkilöiden elinikäisen oppimisen tarpeisiin.
Suurten ikäluokkien siirtyessä eläkkeelle työvoiman koulutustaso nousee, jolloin aikuiskoulutuksen painopistettä on STTK:n mukaan siirrettävä koulutettujen lisä- ja täydennyskoulutukseen.
STTK:n koulutuspoliittinen asiantuntija Petri Lempinen puhuu torstaina Haaga-Helia ammattikorkeakoulussa järjestettävässä seminaarissa. Seminaarissa julkaistaan Näkökulmia korkea-asteen oppisopimuksen kehittämiseen –teos, johon Lempinen on kirjoittanut artikkelin. Kirja ilmestyy Haaga-Helian julkaisusarjassa.
Lisätietoja: Koulutuspoliittinen asiantuntija Petri Lempinen, STTK, puhelin 040 766 7805.
Tietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 12 jäsenliittoa ja noin 400 000 jäsentä.
Työskentelemme tasa-arvoisen, yhdenvertaisen ja turvallisen työelämän puolesta yhdessä jäsenliittojemme kanssa. Visiomme on oikeudenmukainen työelämä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
Uusi eurooppalainen yhtiömuoto ei saa olla kiertotie työehtojen polkemiseen28.5.2026 08:25:13 EEST | Tiedote
EU-komission esitys uudesta eurooppalaisesta yhtiömuodosta, EU Incistä, sisältää merkittäviä riskejä työntekijöiden oikeuksille ja reilulle kilpailulle. Esitystä on korjattava, jotta se ei mahdollista sääntelyn kiertämistä tai johda kilpailuun työehdoilla, vaan tukee Euroopan kilpailukykyä kestävällä ja oikeudenmukaisella tavalla.
STTK: Työmarkkinoille tarvitaan täsmentävää sääntelyä vaaratilanteiden varalle25.5.2026 11:17:07 EEST | Tiedote
Täsmentävää sääntelyä tarvitaan, sillä yhteiskunnan toimintakyvyn turvaaminen edellyttää työskentelyä monilla aloilla ja työtehtävissä. Turvallisuusriskejä sisältävän työn teettämisestä on maksettava lisäkorvaus.
STTK: Haagin linjaus turvaa perusoikeuden ja on voitto palkansaajien työtaisteluoikeudelle22.5.2026 08:50:20 EEST | Tiedote
Jos työnantajien haave erottaa lakko-oikeus järjestäytymisvapaudesta ja lopulta ehkä myös neuvotteluoikeudesta olisi menestynyt, palkansaajien työtaisteluoikeus olisi vaarantunut globaalisti.
STTK: Seuraavat eduskuntavaalit ovat mahdollisuus muuttaa politiikan suunta21.5.2026 10:24:41 EEST | Tiedote
Taloutta on tasapainotettava, mutta se ei voi tapahtua vain palkansaajia ja julkista sektoria kurittamalla. Myös yritysten ja hyväosaisten on kannettava vastuuta.
Naisten asemaa heikentävä lakimuutos hyväksyttiin – määräaikaisen työsopimuksen voi jatkossa tehdä ilman perustetta vuodeksi20.5.2026 14:46:01 EEST | Tiedote
Määräaikaisten työsuhteiden käytön lisääntyessä riski raskaus- ja perhevapaasyrjintään kasvaa. STTK vaatii, että ongelmalliset lakimuutokset korjataan seuraavalla hallituskaudella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
