HSL ja HKL valmistelevat Raide-Jokerin raitiovaunuhankintaa yhteistyössä
Lähtökohtana on, että HSL määrittelee raitiovaunuille vaatimukset, joiden perusteella HKL hankkii kaluston. HSL puolestaan sitoutuu korvaamaan HKL:lle vaunujen hankinnasta, käytöstä, ylläpidosta ja varikoista aiheutuvat kustannukset.
Raide-Jokerin hankesuunnitelma hyväksyttiin Helsingin ja Espoon kaupunginvaltuustoissa kesäkuussa. Suunnitelman mukaan uuden pikaraitiotielinjan liikennöintiin tarvitaan 29 kahteen suuntaan ajettavaa kokonaan matalalattiaista raitiovaunua.
Hankittavia vaunuja on tarkoitus käyttää pääkaupunkiseudun raitioliikenteessä niiden koko elinkaaren ajan. Vaunujen tarkemmassa suunnittelussa huomioidaan HSL:n pikaraitiotieliikenteen brändäys- ja palvelutavoitteet, jotka valmistellaan loppuvuoden 2016 aikana. Nämä koskevat muun muassa vaunujen muotoilua ja väritystä.
Kaluston hankintaan on kaksi mahdollista vaihtoehtoa, joista HSL on teettänyt selvityksen. Yhtenä vaihtoehtona on, että HKL käyttää lisähankintaoptionsa Artic-mallisiin raitiovaunuihin Transtech Oy:ltä. Toisena vaihtoehtona on toteuttaa tarjouskilpailu kokonaan uudesta raitiovaunumallista.
Jos vaunujen halutaan sopivan liikenteeseen myös Helsingin muulla raitioverkolla, selvityksen mukaan HKL:n ehdottaman Artic-option käyttäminen on selvästi riskittömin ja edullisin vaihtoehto vaunujen hankintaan.
Ennen kuin HKL tekee lopullisen päätöksen vaunujen hankkimisesta, muun muassa vaunujen lukumäärä, ominaisuudet ja hankintakustannukset tuodaan vielä HSL:n hallituksen hyväksyttäviksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HSL: Reijo Mäkinen, Liikennepalvelut-osaston johtaja, p. 4766 4230
HKL: Ville Lehmuskoski, toimitusjohtaja, p. 040 520 6710
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 360 työntekijää ja liikevaihto noin 600 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain noin 360 miljoonaa matkaa, mikä on 63 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL:n hallituksen päätöksiä 6.5.20257.5.2025 13:21:39 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 6. toukokuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
Pohjois-Espoon bussiliikenteeseen tulee muutoksia elokuussa7.5.2025 13:11:21 EEST | Tiedote
Pohjois-Espoon bussilinjojen reiteissä tapahtuu muutoksia elokuussa. HSL:n hallitus hyväksyi Pohjois-Espoon linjastotarkastelussa esitetyt muutokset bussilinjoihin ohjeellisena noudatettaviksi kokouksessaan tiistaina 6. toukokuuta.
HSL-lippukaupan avaaminen siirtyy, automaatit ja haltijakohtaiset kortit säilyvät käytössä pidempään5.5.2025 13:03:00 EEST | Tiedote
HSL siirtää uuden taustajärjestelmän käyttöönottoa aiemmin ilmoitetusta, alustavasta ajankohdasta kolmella viikolla. Tämä vaikuttaa myös HSL-lippukaupan aukeamisen, isojen automaattien sulkemisen ja yhteiskäyttöisten eli haltijakohtaisten korttien poistumisen aikatauluun. Isot lippuautomaatit suljetaan ja haltijakohtaiset HSL-kortit jäävät pois käytöstä 2.6., kun HSL aloittaa palveluidensa siirron uuteen taustajärjestelmään. HSL-lippukauppa aukeaa siirron jälkeen 4.6.
HSL:n selvitys: Jopa joka toinen voisi tehdä enemmän lähitöitä, jos työmatkaa tuettaisiin – etenkin nuorille hybridityö tärkeää2.5.2025 10:00:02 EEST | Tiedote
Monella työpaikalla keskustellaan nyt työnteon paikoista ja hybridityön sujuvoittamisesta. HSL:n tuoreen kyselytutkimuksen mukaan työmatkaetu voisi ratkaista yhden hybridityön kipukohdista. Kyselyn mukaan jopa yli puolet työntekijöistä voisi olla valmis tulemaan useammin toimistolle, jos työmatkakuluja tuettaisiin. Nuorista lähes 90 prosenttia arvostaa työmatkan tukemista.
HSL:n tavoitteena on avata HSL-kortin nettilataus 14.5. – samassa yhteydessä muitakin muutoksia lippujen ostamiseen16.4.2025 13:10:00 EEST | Tiedote
HSL-lippukaupan on tarkoitus avautua 14.5., minkä jälkeen HSL-korttia voi jälleen ladata netissä. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan HSL alkaa siirtää palveluitaan uuteen taustajärjestelmään maanantaina 12.5., jolloin myös osa lippuautomaateista suljetaan ja yhteiskäyttöisten eli haltijakohtaisten HSL-korttien käyttö päättyy. Aikataulun toteutuminen edellyttää, että järjestelmien testaukset saadaan tehtyä onnistuneesti. Muutokset eivät koske HSL-sovelluksen käyttäjiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme