Festina Lente - Kiiruhda hitaasti!

Jo neljättä kertaa järjestettävän konferenssin ovat suunnitelleet ja valmistelleet Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen luokanopettajien aikuiskoulutuksen opiskelijat.
Opettajilta opettajille -ajatuksella purjehtiva konferenssi haluaa tarjota ratkaisukeskeisiä tapoja kohdata tämän päivän haasteita, jakaa osaamista ja innostusta yhdessä kokien ja eläytyen.
Luulitko, että onni syntyy suurista saavutuksista? Tämän kysymyksen äärelle tapahtuman osallistujat johdattaa ”onnellisuusprofessoriksi” kutsuttu emeritus-professori Markku Ojanen, joka pohtii aiheellisesti onnellisuuden saavuttamista suoritusorientoituneessa yhteiskunnassamme.
Haasteltavana on myös professori Juha Hakala, joka pohtii kirjoittamansa Tylsyyden ylistys -teoksen näkökulmasta arkipäivästä syntyvää luovuutta ja tylsien hetkien suomia mahdollisuuksia.
Tapahtumassa kuullaan myös Opetushallituksen terveiset opetusneuvos Annamari Kajaston tuomana. Kajasto johdattaa paikallaolijat ajankohtaisen A1 -kielen varhentamisen keskeisten kysymysten äärelle kielenvarhentamista koskevassa workshopissaan.
Tapahtuman workshopit tarjoavat osallistujille eväitä kouluarkeen monen eri aihepiirin näkökulmasta. Pajat tarjoavat mahdollisuuden mm. kokeilla matalan kynnyksen ympäristötaidetta, toteuttaa fysiikan ja kemian pienimuotoisia tutkimuksia, tutustua aivotutkimuksen näkökulmasta aivoystävälliseen aivoergonomiaan, kokeilla Boomwhackers -soitantaa, innostua ja saada eväitä kielen varhentamiseen sekä matematiikan pelilliseen oppimiseen Dragonboxin avustuksella. Tapahtumassa on mahdollisuus myös tutustua luontoretkeilyyn nokikahveista nauttien!
Punaisena lankana tapahtumassa on kouluhyvinvointi sekä opettajan että oppilaan näkökulmasta. Oppimisen ja osaamisen ilo, luovuus, voimaantuminen ja kohtaaminen eivät ole vain pelkkää puhetta, sen saa jokainen osallistuja tapahtumassa itse kokea. Tapahtuma haastaa opettajat onnellisuuden äärelle kiiruhtamaan hitaasti ja lupaa, että jokaisen osallistujan onnellisuusmittari on kohonnut päivän antien myötä.
Tapahtuma on vuosittain koonnut paikalle n. 150 opettajaa ja kasvattajaa ympäri Suomea.
Media on lämpimästi tervetullut tilaisuuteen!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Meriläinen, merja.merilainen@chydenius.fi, 0407518036 ja
Maarika Piispanen, maarika.piispanen@chydenius.fi, 0440964006
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopistoon valittiin 2755 uutta opiskelijaa3.7.2025 13:33:27 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon hyväksyttiin kevään toisessa yhteishaussa ja yliopistojen avoimen väylän erillishaussa yhteensä 2755 uutta opiskelijaa. Lukuvuosi alkaa elokuun lopussa uusien opiskelijoiden orientaation merkeissä. Onnittelemme kaikkia valittuja!
Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote
Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.
Jyväskylän yliopiston uusi diagnostisten terveystieteiden maisteriohjelma tarjoaa jatkotutkintoväylän bioanalyytikoille ja röntgenhoitajille25.6.2025 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa alkaa täysin uusi diagnostisten terveystieteiden maisteriohjelma, joka tarjoaa jatkokoulutusmahdollisuuden erityisesti bioanalyytikoille ja röntgenhoitajille. Vastaavaa tiedeyliopistotasoista koulutusta ei Suomessa ole muualla tarjolla.
Sosiaali- ja terveysministeriöltä 1,1 miljoonaa euroa rahoitusta Jyväskylän yliopiston sosiaalityön tutkimushankkeille24.6.2025 09:24:49 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt valtionavustusta 18 sosiaalityön yliopistotasoiselle tutkimushankkeelle. Tutkimushankkeiden tavoitteena on vahvistaa sosiaalityön ja sosiaalihuollon vaikuttavuutta, laatua ja asiakasturvallisuutta sekä asiakkaiden osallisuutta ja toimijuutta sosiaalihuollossa.
Jyväskylän Kesän puheohjelmassa pohditaan sivistyksen merkitystä ajassa24.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Tänä vuonna Jyväskylän Kesän sivistys-teemaisessa puheohjelmassa tarkastellaan muun muassa sananvapauden ja vastuun suhdetta, koulutuksen ja demokratian tulevaisuutta sekä arkkitehtuurin roolia yhteiskunnassa. Festivaaliviikolla 2.–7.7.2025 voi osallistua myös tiedettä ja taidetta yhdistävälle luontoretkelle, jaloitella ajatuksiaan filosofien opastamana, tutustua niityn perustamiseen niittytalkoisiin osallistumalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme