Oulun yliopisto

Iijoelta akatemiaan: Tutkijat pohtivat Kalle Päätalon tuotantoa

Jaa
Kalle Päätalo on ilmiö. Hän kirjoitti Suomen laajimman romaanisarjan ja kuvasi yhden miehen näkökulmasta lähes koko itsenäisen Suomen historian. Lisäksi Päätalo tallensi kirjoihinsa rehevää puhesuomea ja on maamme kaikkien aikojen luetuin kirjailija. 11. marraskuuta hänen syntymästään tulee kuluneeksi 100 vuotta. On aika laajentaa näkemystämme kirjailijasta, jonka kansa otti omakseen, mutta joka jakoi kriitikkojen näkemyksiä välistä jyrkästikin.
Kirjailija Kalle Päätalon syntymästä tulee 11. marraskuuta kuluneeksi 100 vuotta. Kuva: Päätalo-instituutti / Professori Kalle Päätalon arkisto
Kirjailija Kalle Päätalon syntymästä tulee 11. marraskuuta kuluneeksi 100 vuotta. Kuva: Päätalo-instituutti / Professori Kalle Päätalon arkisto

Oulun yliopiston humanistinen tiedekunta järjestää Oulussa 8. marraskuuta monitieteisen symposiumin, jossa Päätalon tuotantoa tarkastellaan eri tieteenalojen näkökulmasta. Laajasta tuotannosta esittelevät havaintonsa niin suomen kielen, historian kuin lääketieteenkin tutkijat. Omasta isästä ja isoisästä tutkimuskohteena kertoo Päätalon jälkikasvu.

Arjen historia ja kansan kieli saavat tulkkinsa eri tutkijoiden esitelmissä. Yksilön kokemus maailman ja kotimaan myllerryksissä avautuu paitsi terapeuttisessa mielessä myös historiallisten tositapahtumien kautta. Kansankieli nousee esiin useassakin esitelmässä. Päätaloa on kiitelty koillismaalaisen murteen tallentamisesta, mutta hän tallensi Iijoki-sarjassaan hyvin tarkasti myös hämäläismurteita.

Päätalon tuotanto sisältää mittaamattomat määrät eri elämänalojen tietoa, kokemusta ja näkemystä. Kuvatuksi tulee kansanomainen lääkintä, työtavat tukinuitosta kerppuhaasion pystyttämiseen ja tietysti rakentaminen eri vaiheissaan. Miten tämä kaikki taipui kirjallisuudeksi, jota on käännetty muille kielille ja jonka pohjalta on tehty elokuvia? Mikä oli menestyksen resepti?

Akateemisen maailman tunnustus Kalle Päätalolle tuli vuonna 1994, jolloin Oulun yliopiston humanistinen tiedekunta kutsui hänet kunniatohtorikseen.

Päätalo tutkijoiden silmin -symposium Oulun kaupunginkirjaston Pakkalan salissa perjantaina 8.11. kello 9 alkaen. Tervetuloa! Tilaisuuteen on vapaa pääsy.Oulun yliopiston humanistinen tiedekunta järjestää symposiumin yhteistyössä Oulun kaupunginkirjaston kanssa. Kaupunginkirjasto järjestää Päätalo-juhlamatinean heti symposiumia seuraavana päivänä eli lauantaina 9.11.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Yliopistonlehtori Maija Saviniemi, maija.saviniemi@oulu.fi, p. 0294 483481

Kuvat

Kirjailija Kalle Päätalon syntymästä tulee 11. marraskuuta kuluneeksi 100 vuotta. Kuva: Päätalo-instituutti / Professori Kalle Päätalon arkisto
Kirjailija Kalle Päätalon syntymästä tulee 11. marraskuuta kuluneeksi 100 vuotta. Kuva: Päätalo-instituutti / Professori Kalle Päätalon arkisto
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto
Oulun yliopisto
Pentti Kaiteran katu 1
90570 Oulu

0294 480 000https://www.oulu.fi/fi

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Ferritiinitasot eivät näytä liittyvän merkittävästi PCOS-naisten hedelmällisyyteen tai aineenvaihdunnalliseen terveyteen24.4.2025 05:35:00 EEST | Tiedote

Ferritiinitasot ovat munasarjojen monirakkulaoireyhtymää (PCOS) sairastavilla naisilla keskimäärin korkeammat kuin verrokeilla, mutta tällä ei ole merkittävää vaikutusta heidän hedelmällisyyteensä tai metaboliseen terveydentilaansa. Myöskään raudanpuutteella ei vaikuta olevan yhteyttä PCOS-naisten lapsettomuuteen. Tulokset perustuvat Oulun yliopistossa tehtyyn tutkimukseen, jossa selvitettiin ferritiinitasojen merkitystä PCOS-naisten terveydelle.

Yläkoulun opettajat jäävät yksin oppimisen tuen kanssa – tukimalli kaipaa selkeyttä ja resursseja23.4.2025 05:49:00 EEST | Tiedote

Yläkoulun oppimisen tuessa on vakavia puutteita. Erityisopettajien työnkuva on laajentunut hallitsemattomaksi, aineenopettajat jäävät toisinaan oppilaiden ainoaksi tueksi eikä kaikille tarvitsijoille riitä tukea. Yläkoulu tarvitsee selkeämmän ja paremmin resursoidun oppimisen tuen, jotta oppilaat saisivat tarvitsemansa avun eivätkä opettajat jäisi asiassa yksin, Oulun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye