
McDonald’s avaa uuden ravintolan Oulun Kaakkuriin
17.6.2020 08:50:00 EEST | McDonald's | Tiedote
McDonald’s-yrittäjä Ari Taivalsaaren organisaatio kasvoi keväällä, kun Oulun, Rovaniemen ja Kempeleen McDonald’s-ravintolat siirtyivät Taivalsaaren omistukseen huhtikuussa. Nyt yrittäjä laajentaa jälleen organisaatiotaan Pohjois-Suomessa, kun elokuussa Oulun Kaakkuriin avattava uusi McDonald’s-ravintola tulee Taivalsaaren omistukseen.
”Oulun Kaakkurin ravintola täydentää hienosti alueen McDonald’s-ravintolaverkostoa. Arin tinkimätön ammattitaito, ennakkoluuloton ja huomaavainen asenne sekä osaava henkilökunta palvelevat asiakkaitamme parhaalla mahdollisella tavalla. Toivotan Arille ja hänen koko tiimilleen paljon menestystä”, kommentoi Suomen McDonald’sin toimitusjohtaja Olli Johansson.
Oulun seudun nykyiset McDonald’s-ravintolat sijaitsevat Oulun Limingantullissa ja Rotuaarilla sekä Kempeleessä. Uuteen elokuussa avattavaan ravintolaan Taivalsaari palkkaa 50 uutta työntekijää.
”Aloitan innolla yrittäjänä uudessa ravintolassa ja olen todella tyytyväinen, että pääsemme avaamaan ravintolan Oulun Kaakkuriin. Minulla on apunani erittäin kokenut luotettava tiimi, jonka kanssa toiminnan laajentaminen Pohjois-Suomessa on mahdollista”, sanoo McDonald’s-yrittäjä Ari Taivalsaari.
”Ennen McDonald’s-yrittäjyyttä olen itsekin työskennellyt ravintolatyöntekijänä. Kuten nykyäänkin, työ oli kiireistä ja vaativaa. Päällimmäisenä mieleeni jäivät kuitenkin mukavat työkaverit ja työpaikan hyvä henki. Tätä samaa haluan vaalia myös organisaationi laajentuessa – tahdon pitää huolen siitä, että olemme kaikki samaa Mäkkäri-perhettä”, Taivalsaari lisää.
Kaakkurin ravintola-avauksen myötä Taivalsaari omistaa 13 McDonald’s-ravintolaa kahdeksalla eri paikkakunnalla: hänen omistuksessaan ovat Oulun, Kempeleen, Rovaniemen, Jyväskylän, Kuopion, Joensuun, Lahden ja Hollolan McDonald’s-ravintolat.
Ari Taivalsaaren ura McDonald’s-yrittäjänä on kestänyt jo yli 20 vuoden ajan ja yrittäjänä hän on ensimmäinen toisen sukupolven McDonald’s-yrittäjä Suomessa. Taivalsaaren ura McDonald’s-yrittäjänä alkoi vuonna 1998, kun hän osti McDonald’s-ravintolan isältään.
Taivalsaaren resepti menestyvän ”McDonald’s-imperiumin” takana on yksinkertainen.
”Jokainen työntekijämme on tärkeä ja vaikuttaa asiakkaiden tyytyväisyyteen. Onnistuminen rakentuu pitkälti kolmen sanan ympärille – laatu, palvelu ja siisteys. Kun näiden teemojen ympärille lisätään keskinäistä kunnioitusta ja, aina, ripaus huumoria, resepti on valmis”, Taivalsaari linjaa.
Ari Taivalsaari on palkittu Vuoden McDonald’s -yrittäjänä vuosina 2010, 2015, 2017 ja 2019, ja hän on saanut myös McDonald’s-yrittäjänä kansainvälisen tunnustuspalkinnon vuonna 2018.
Taivalsaaren ravintolat työllistävät ympäri Suomen yli 600 työntekijää ja liikevaihtoa ravintoloille kertyy yli 35 miljoonaa euroa vuodessa.
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
McDonald’s-yrittäjä Ari Taivalsaari, puh. +358 40 715 9900, ari.taivalsaari (at) fi.mcd.com
Viestintäjohtaja Heli Ryhänen, puh. +358 40 501 7179, heli.ryhanen (at) fi.mcd.com
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
McDonald’s
McDonald’s on yksi maailman tunnetuimmista tuotemerkeistä. Tuttu kaarikuvio kohoaa yli 100 maassa, yhteensä noin 37 000 ravintolan tunnuksena. McDonald’s palvelee päivittäin noin 70 miljoonaa asiakasta. Maailmanlaajuisesti ketjun palveluksessa työskentelee 1,7 miljoonaa työntekijää. Suomen ensimmäinen McDonald’s avattiin yli 30 vuotta sitten vuonna 1984. Tällä hetkellä Suomessa on 64 McDonald's-ravintolaa. McDonald’s ravintoloiden yhteenlaskettu verollinen myynti oli 205,8 M€ vuonna 2019. Kasvua oli edelliseen vuoteen verrattuna lähes 7 %. Ravintoloista 54 eli yli 84 % on yksityisten lisenssinhaltijoiden eli yrittäjien omistuksessa. Yrittäjiä on yhteensä 11.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta McDonald's
Vantaan Variston McDonald’s-ravintola uudistuu11.9.2023 08:15:00 EEST | Tiedote
Vantaan Variston McDonald’s-ravintolaa remontoidaan 11.9. alkaen. Remontin aikana ravintola on suljettu, ja se avataan uudistettuna noin kahden viikon kuluttua remontin käynnistymisestä.
Oulun Kaakkurin ja Kempeleen McDonald’s-ravintoloiden ravintolapäällikkö saa arvostetun Ray Kroc -palkinnon4.9.2023 15:15:16 EEST | Tiedote
Oulun Kaakkurin ja Kempeleen McDonald’s-ravintoloiden ravintolapäällikkö Pyry Liedes on valittu vuoden 2024 Ray Kroc -palkinnon saajaksi. Palkinto myönnetään McDonald’sin parhaille ravintolapäälliköille. Liedes palkitaan ensi keväänä Barcelonassa järjestettävässä maailmanlaajuisessa McDonald’s-konferenssissa.
McDonald’sin kotiinkuljetus laajenee Torniossa31.8.2023 08:25:00 EEST | Tiedote
McDonald’sin kotiinkuljetus laajenee Torniossa, kun Tornion McDonald’s aloittaa kotiinkuljetusyhteistyön Foodoran kanssa. Ravintolassa on käytössä myös Woltin kotiinkuljetuspalvelu.
McDonald’s esittää: Mukana menossa -ateria11.8.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
McDonald’s tarjoaa uuden aterian 14.8. alkaen yli 100 maassa. Aterian pääosassa ovat popkulttuurissa näkyvästi esillä olleet tuotteet.
Miia Makkonen Vantaan Porttipuiston uuden McDonald’s-ravintolan yrittäjäksi30.6.2023 10:00:48 EEST | Tiedote
McDonald’s avaa uuden, ympäri vuorokauden palvelevan ravintolan Vantaalle loppuvuonna 2023, ja sen yrittäjänä aloittaa vuodesta 2021 McDonald’s-yrittäjänä toiminut Miia Makkonen. Makkonen toimii myös Porvoon ja Vantaan Tuupakan Mäkkäreiden yrittäjänä.