ELY-keskuksen Waltti-lippujen myynti Pohjois-Karjalassa päättyy 6.6.2021

ELY-keskuksen Waltti-lippujen myynti päättyy kokonaan 6.6.2021. Laajenevalla JOJO Waltti-alueella jäljellä olevia kausilippuja voi käyttää niiden kelpoisuuden ajan elokuun loppuun ja kortilla olevaa arvoa syyskuun loppuun asti.
Jos matkustajan käytössä ei ole Waltti-liikennettä enää 7.6.2021 alkaen, ELY-keskus hyvittää Waltti-matkakortilla olevat käyttämättömät liput ja arvon.
JOJO Waltti-alue 7.6.2021 alkaen
Joensuun seudun joukkoliikenteen (JOJO) Waltti-alue laajenee 7.6.2021 alkaen Joensuun, Kontiolahden ja Liperin kuntarajoille saakka sekä Joensuusta
- Outokumpuun Kuusjärvelle saakka
- Polvijärven keskustaan
- Lieksan keskustaan
- Ilomantsin keskustaan ja
- Tohmajärven kautta Kiteen keskustaan.
Joensuusta Ilomantsiin, Lieksaan ja Polvijärvelle JOJO Waltti-liput kelpaavat kaikissa vuoroissa. Joensuun ja Outokummun välisessä liikenteessä JOJO Waltti-liput kelpaavat kaikissa Savonlinja Oy:n ajamissa vuoroissa Outokummun Kuusjärvelle saakka.
Joensuusta Tohmajärven kautta Kiteelle, Kesälahdelle ja Savonlinnaan menevissä vuoroissa JOJO Waltti-liput kelpaavat Joensuun ja Kiteen keskustan välillä. Joensuusta Liperin tai Hammaslahden kautta Rääkkylään ja Joensuusta Juuan kautta Nurmekseen ja Valtimolle menevissä vuoroissa JOJO Waltti-liput kelpaavat Joensuussa, Kontiolahdella ja Liperissä.
ELY-keskuksen Waltti-matkakortilla olevia kausilippuja voi käyttää niiden kelpoisuusajan loppuun, kuitenkin enintään 31.8.2021 saakka. Kortilla olevaa arvoa voi käyttää 30.9.2021 saakka.
ELY-keskuksen Waltti-matkakortit vaihdetaan JOJO Waltti-matkakorteiksi veloituksetta Carelicumin asiakaspalvelupisteessä.
Matkakortilla oleva arvo voidaan hyvittää ja siirtää JOJO matkakortille Carelicumin asiakaspalvelupisteessä 30.9.2021 saakka. Käyttämättömistä kausilipuista voi hakea hyvitystä ELY-keskukselta. Suositeltavaa kuitenkin on, että matkakortilla olevat liput ja arvo käytettäisiin loppuun.
Waltti-lippujen käyttö päättyy Juuassa, Nurmeksessa ja Rääkkylässä
Waltti-lippujen käyttö päättyy kokonaan Juuassa, Nurmeksessa ja Rääkkylässä sekä Kiteen keskustasta eteenpäin Kesälahdelle ja Savonlinnaan menevässä liikenteessä 7.6.2021 alkaen.
Tilalle tulevat Matkahuollosta ostettavat liput ja kuljettajalta ostettavat kertaliput. Säännöllisempään matkustukseen käyttöön tulee 30 tai 90 päivää voimassa oleva 30 matkan Joukkis-lippu. Joukkis-lippuja myydään esimerkiksi Juuan ja Joensuun -välisille matkoille ja Kiteen keskustan eteläpuolelta Joensuuhun suuntautuville matkoille.
Matkustajat, joiden käytössä ei ole Waltti-liikennettä enää 7.6.2021 alkaen, voivat hakea ELY-keskukselta hyvitystä matkakortilla olevista käyttämättömistä kausilippumatkoista ja arvosta. Matkakortilla olevaa arvoa voi kuitenkin käyttää 30.9.2021 saakka missä tahansa Suomen Waltti-liikenteessä.
Lomake ja ohjeet hyvityshakemuksen tekemiseksi löytyy ELY-keskuksen nettisivulta
ely-keskus.fi/web/waltti-ita-suomi. Lomakkeita saa myös Carelicumin asiakaspalvelupisteestä.
Asiakas toimittaa hyvityshakemuksen ELY-keskukselle. Hyvityshakemuksen voi jättää myös Carelicumin asiakaspalvelupisteeseen, josta se toimitetaan ELY-keskukselle. ELY-keskus sulkee kortin ja maksaa käyttämättömät matkat ja arvon asiakkaan tilille. Korttipohjaa ei hyvitetä eikä korttia tarvitse palauttaa. Hyvitykset tulee hakea viimeistään 30.9.2021.
Tietoja muutoksesta
Tulevasta muutoksesta tietoa kootaan Joensuun seudun joukkoliikenteen nettisivuille sekä ELY-keskuksen Waltti-sivustolle
- jojo.joensuu.fi
- www.ely-keskus.fi/web/waltti-ita-suomi
- Esite JOJO-Walttiin siirtymisestä 7.6.2021 alkaen
ELY-keskukset luopuneet Waltti-lipuista
Pohjois-Savon ELY-keskus otti Waltti-liput käyttöön 6.6.2016 neljällä alueella, Joensuun, Kuopion ja Mikkelin liikennealueilla sekä Ylä-Savossa Iisalmen liikennealueella. Kun valtio luopui Waltti-järjestelmää hallinnoivan yhtiön (TVV lippu- ja maksujärjestelmä Oy LMJ) omistuksesta 1.7.2018 alkaen, Pohjois-Savon ELY-keskus teki päätöksen luopua Waltti-lipuista kesään 2021 mennessä.
ELY-keskuksen Waltti-lippujen käyttö päättyi jo kesällä 2020 Kuopion ja Mikkelin seuduilla. Tulevana kesänä käyttö päättyy Pohjois-Karjalan lisäksi myös Ylä-Savossa. Korvaavat lipputuotteet Joensuun, Kuopion ja Mikkelin seuduilla ovat kyseisten kaupunkien Waltti-liput keskeisillä työssäkäyntialueilla ja muualla Matkahuollon liput
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pohjois-Savon ELY-keskus
Joukkoliikennevastaava Satu Huttunen p. 0295 026 709
Joukkoliikenneasiantuntija Toini Puustinen p. 0295 026 757
Joensuun kaupunki
Joukkoliikennelogistikko Marja-Leena Inkinen-Remes p. 050 408 1524
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

PL 2000, Kallanranta 11
70101 Kuopio
0295 026 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo
Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus
Sinilevätilanne ajankohtaan nähden poikkeuksellisen huono11.9.2025 14:02:35 EEST | Tiedote
Leväkukintaa kymmenellä vakioseurantapaikalla.
Sopeudu kympillä! Tarjoa ilmastokokeiluasi, hankimme parhaat ideat 10 000 euron kokeilurahalla9.9.2025 12:58:49 EEST | Tiedote
Ilmastonmuutokseen sopeutumisen kokeilut on avoin hankinta, jossa pyydämme toimijoilta ideoita nopeisiin kokeiluihin toteutettavaksi Pohjois-Savon alueella tai pohjoissavolaisille kohdennettuna.
Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta tuetaan 2,3 miljoonalla eurolla9.9.2025 10:16:34 EEST | Tiedote
Järvi-Suomen maaseudun luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen on myönnetty 2,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta tänä vuonna ns. JÄSMY-teemahaun kautta.
Yhteysviranomaisen perusteltu päätelmä Kuopion ja Tervon Junnunmäen tuuli- ja aurinkovoimahankkeen YVA-selostuksesta8.9.2025 09:30:30 EEST | Tiedote
Pohjois-Savon ELY-keskus on antanut ympäristönvaikutusten arviointimenettelystä (YVA) annetun lain (252/2017, YVA-lain) mukaisen perustellun päätelmän wpd Suomi Oy:n Junnunmäen tuuli- ja aurinkovoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta. Hankealue sijoittuu Kuopion kaupungin länsiosaan ja Tervon kunnan itäosaan, noin 28 kilometriä Kuopion keskustasta luoteeseen ja noin 18 kilometriä Tervon keskustasta koilliseen. Tuotantoalueen pinta-ala on noin 2380 hehtaaria, josta Kuopion puolelle sijoittuu noin 1900 hehtaaria ja Tervon puolelle noin 480 hehtaaria. Alueelle suunnitellaan enintään 33 tuulivoimalan rakentamista. Lisäksi alueelle suunnitellaan noin 90 hehtaarin aurinkovoima-alueen rakentamista. Hankkeen suunnitellut sähkönsiirron reittivaihtoehdot sijoittuvat Siilinjärven ja Lapinlahden kuntien sekä Kuopion kaupungin alueelle. Perusteltu päätelmä on hankkeessa yhteysviranomaisena toimineen ELY-keskuksen kokoava lausunto, jossa otetaan kantaa tehtyjen arviointien riittävy
Pohjois-Savon vesitilannekatsaus 27.8.2025: Kallaveden vedenpinta poikkeuksellisen alhaalla27.8.2025 13:07:02 EEST | Tiedote
Kallaveden vedenpinta Itkonniemen asteikolla on N2000+ 81,72. Taso on 26 cm alle ajankohdan pitkäaikaiskeskiarvon ja kevään tulvahuipusta laskua on 64 cm. Virallisten vesiväylien kulkusyvyydet ovat rajoittuneet hieman, sillä Kallaveden väylät on mitoitettu tason 81,75 mukaan. Tavalliset huviveneilijät saavat olla tarkkana riittävän kulkusyvyyden kanssa merkitsemättömillä vesillä. Tilastollisesti tarkastellen vedenpinta on varsin alhainen, sillä tämänpäiväistä alempi pinnankorkeus 27.8. on havaittu viimeksi vuonna 2009. Iisalmen reitillä säännöstellyissä Kiuruvedessä, Porovedessä ja Onkivedessä virtaamat ovat olleet pieniä. Näissä järvissä kaikki lähtevä virtaama menee patoluukkujen kautta, joten pinnan taso ei pääse samalla tavalla laskemaan kuin luonnon koskien kautta purkavissa järvissä. Tasot ovat vain 5-10 cm alle ajankohdan keskimääräisen tason. Nilsiän reitin vedenpinnat ovat noin 10 cm keskimääräistä alemmat, Juojärvi on vain 4 cm alle ajankohdan keskiarvon. Näissä järvissä on s
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme