Väitös: Kauppayritykset tarvitsevat uusia liiketoimintamalleja markkinoiden muutoksessa
19.5.2022 12:10:05 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote

Harri Hokkasen markkinoinnin alaan kuuluvassa väitöskirjassa tarkastellaan kaupan transformaatiota perinteisten kauppayritysten näkökulmasta. Tutkimuksen mukaan kaupan toimintamalli voi jäädä vajavaiseksi vastaamaan uusiin vaatimuksiin markkinoilla, joissa asiakkaiden mahdollisuudet kasvavat ja kansainväliset alustajätit määrittävät liiketoimintalogiikoita uudelleen.
Väitöstutkimus nostaa keskiöön liiketoimintamallit, joiden avulla yritykset asemoivat itseään markkinoilla, luovat arvoa asiakkailleen ja sidosryhmilleen sekä muuntavat sitä omaksi taloudelliseksi hyödykseen. Liiketoimintamalliteoria keskittyy ymmärtämään, miten liiketoimintaa tehdään, miten se toimii ja miten yritys voi kilpailla markkinoilla.
Hokkasen väitöstutkimus koostuu 90 kansainvälisestä yritystapausesimerkistä. Aineistossa käsitellään perinteisiä kaupan yrityksiä, digitaalisia transaktioalustoja, kuluttajien välistä kauppaa sekä käytetyn tavaran myyntiin keskittyneitä liiketoimintamuotoja. Väitöstutkimuksessa nämä yhdistetään samaan viitekehykseen tunnistaen kaupan transformaation ominaispiirteitä ja niiden vaikutuksia kaupan alan yrityksiin.
– Tulevaisuuden kaupassa myyjät ja ostajat ovat nykyistä vahvemmin kytkeytyneet yhteen. Kauppayritykset voivatkin kohdata haasteen pysyä kiinnostavina yhteistyökumppaneina markkinoilla, Hokkanen toteaa.
Tutkimuksen mukaan yrityksillä on taipumus uskoa nykyisen liiketoimintamallinsa toimivuuteen todellisuutta kauemmin. Tämä voi Hokkasen mukaan olla vaarallista toimialan transformaation kannalta.
– Kaupan markkinoilla uudet liiketoimintamallit eivät enää välttämättä sido pääomaa myymälöihin, tuotteisiin tai henkilöstöön. Tavaroiden ja palveluiden myynti ei enää ole ainoa keskeinen ansainnan lähde, Hokkanen kuvaa muutosta.
– Tämä asettaa perinteiset kaupan toimijat aivan uudenlaisten kysymysten eteen. Monissa maissa, esimerkiksi Yhdysvalloissa, kaupan markkinoiden uudelleenjärjestely on jo alkanut.
Neljään tieteelliseen osajulkaisuun perustuen Hokkanen ehdottaa väitöskirjassaan, että liiketoimintamallit voivat olla yksi keskeinen keino vastata markkinoiden muutokseen. Perinteisten kauppayritysten tulisikin hänestä harkita liiketoimintamallinsa laajentamista.
– Kaupan liiketoimintamallien harmonisointi perinteisen ja uusien liiketoimintalogiikoiden välillä on kriittinen menestystekijä kaupan alalla, Hokkanen korostaa.
Tutkimus osoittaa, että muuttuvalla toimialalla kaupan yritysten on keskitettävä huomiota kykyyn ymmärtää markkinoiden muodostumista, oppia palvelemaan tuottajan- ja kuluttajan välistä suhdetta sekä löytää uusia ansainnan keinoja. Väitöskirja tarjoaa ajankohtaisia tietoa, mahdollisuuksia ja keinoja liikkeenjohdolle sekä markkinatoimijoille navigoida kaupan muutoksessa.
Harri Hokkanen on kotoisin Akaasta ja työskentelee tällä hetkellä Liikesivistysrahaston apurahatutkijana Tampereen yliopistossa.
Kauppatieteiden maisteri Harri Hokkasen markkinoinnin alaan kuuluva väitöskirja A Business Model Perspective to Retail Transformation tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston johtamisen ja talouden tiedekunnassa perjantaina 20.5.2022 klo 12 alkaen Paavo Koli -salissa (Pinni A, Kanslerinrinne 1, Tampere). Vastaväittäjänä on tohtori Lasse Mitronen Aalto-yliopistosta. Kustoksena toimii professori Hannu Saarijärvi johtamisen ja talouden tiedekunnasta.
Kuva: PhotoStella
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri Hokkanen
harri.hokkanen@tuni.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Yhä useampi yli 90-vuotias asuu kotona ilman virallista hoitoa27.3.2026 10:16:56 EET | Tiedote
Tervaskannot 90+ -tutkimus käynnistää uuden aineistonkeruun huhtikuussa. Pitkään kerättyä kyselyaineistoa on vastikään hyödynnetty tarkasteltaessa pitkäaikaissairauksien yleisyyden ja toimintakyvyn kehitystä. Tulosten mukaan vanhoista vanhimpien ihmisten sairastuvuus on kasvanut, mutta heidän toimintakykynsä on pysynyt lähes ennallaan.
Älykkäiden sähköverkkojen kehitys vauhtiin miljoonarahoituksella27.3.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Sähköverkkojen toimintavarmuutta ja häiriönsietokykyä parantava nelivuotinen tutkimushanke saa miljoonan euron rahoituksen STEK ry:ltä. Tampereen yliopiston ja Vaasan yliopiston yhteishankkeessa kehitetään älykäs kokonaisarkkitehtuuri, joka yhdistää sähköverkon reaaliaikaisen tilannekuvan, hajautetun ohjauksen ja virtualisoidun suojausautomaation. Tavoitteena on parantaa Suomen sähköjärjestelmän kykyä kestää häiriöitä ja nopeuttaa palautumista esimerkiksi myrskyjen ja kyberiskujen jälkeen.
Tampereen yliopisto kiinnosti hakijoita yhteishaussa25.3.2026 13:45:45 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa Tampereen yliopistoon haki yli 34 000 hakijaa. Yhteishaun kanssa samaan aikaan järjestettiin yliopistojen avoimen väylän haku, jossa Tampereen yliopiston hakukohteisiin jätettiin 335 hakemusta. Opiskelupaikkoja syksyllä alkavaan koulutukseen on tarjolla yli 3 600.
Työuupumus näkyy aivoissa – uusi löydös luo pohjan uupumuksen objektiiviselle mittaukselle ja diagnostiikalle25.3.2026 10:20:00 EET | Tiedote
Tuore tutkimus tuo uutta tietoa siitä, mitä uupumus tarkoittaa aivojen ja kehon tasolla. Samalla se avaa mahdollisuuden uusien mittareiden ja yksilöllisten hoitomuotojen kehittämiselle.
Traumaperäisen stressihäiriön hoidon kehittäjä vierailee Tampereen yliopistossa19.3.2026 14:15:53 EET | Tiedote
Traumaperäisen stressihäiriön (PTSD) psykoterapian kehittäjä Patricia A. Resick vierailee toukokuussa Tampereella luennoimassa psykoterapeuttiopiskelijoille ja muille hoitoalan ammattilaisille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
