The Hanging Garden -kukkasidontanäyttely Oulun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa 13.–18.10.

Näyttelyssä on esillä 15 taidokasta työtä, joiden suunnittelusta ja toteutuksesta opiskelijat ovat vastanneet lehtori Pasi Kivilompolon ohjauksessa. The Hanging Garden järjestetään nyt kolmatta kertaa.
”Kukkasidontatyöt ja runsas kasvivalikoima tarjoavat katseltavaa ja koettavaa koko perheelle. Näyttelyssä on esillä idearikkaita, värikkäitä sekä ehkä hieman yllättäviäkin töitä”, kertoo The Hanging Garden -idean isä, lehtori Pasi Kivilompolo OSAOlta.
Näyttelyn idea perustuu antiikin Kreikan seitsemään ihmeeseen, joista yksi oli Babylonin riippuvat puutarhat. Lisäksi opiskelijoiden on pitänyt töiden suunnittelussa huomioida kestävä kehitys ja ekologisuus sekä kasvitieteellisen puutarhan tarjoamat kasvillisuusvyöhykkeet eri puolilta maapalloa.
Näyttely on maksuton ja avoinna 13.–18.10. kello 10–16 osoitteessa Kaitoväylä 5, 90570 Oulu. Näyttelyt ovat olleet edellisinä vuosina suosittuja ja tänä vuonna näyttelyaikaa on pidennetty.
Lisätietoja:
Lehtori Pasi Kivilompolo, Koulutuskuntayhtymä OSAO, 050 5300 433 pasi.kivilompolo@osao.fi
Ylipuutarhuri Tuomas Kauppila, Oulun yliopisto, 0400 957 588, tuomas.kauppila@oulu.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Käytön jäljet kertovat elämästä – puulattioiden kuluminen saa näkyä myös moderneissa suomalaisissa kirkoissa9.6.2025 05:09:00 EEST | Tiedote
Voiko kulunut lattia olla kaunis? Arkkitehti ja diplomi-insinööri Jonna Silvon uusi väitöstutkimus osoittaa, että 2000-luvun modernien kirkkorakennusten puulattioissa kulumisen jäljet eivät ole virheitä, vaan osa arkkitehtuuria ja jopa toivottu tunnelman tekijä.
Sydänterveys ei ole vain vanhojen huoli – riskit alkavat jo nuorena5.6.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Yli puolet sydänperäisistä äkkikuolemista tapahtuu työikäisille, muistuttaa Oulun yliopiston professori Juhani Junttila. Taustalla on usein sepelvaltimotauti – sairaus, joka voi kehittyä jo nuorena ja on pitkälti ennaltaehkäistävissä.
Työelämän murros näkyy toimistojen suunnittelussa – erilaisten tilojen tarve ja tunnelma korostuvat5.6.2025 06:36:00 EEST | Tiedote
Työntekijät tarvitsevat entistä monipuolisempia ja tunnelmaltaan vaihtelevia työympäristöjä, jotka tukevat keskittymistä, yhteistyötä ja palautumista. Tutkimuksen mukaan osallistava suunnittelu lisää työtyytyväisyyttä ja parantaa tilojen toimivuutta.
Palsasoiden tarvitsemat olosuhteet katoamassa vuosisadan loppuun mennessä5.6.2025 05:01:00 EEST | Tiedote
Palsasuot ovat vaarassa kadota kuluvan vuosisadan aikana, sillä niissä esiintyvä ikirouta sulaa ilmastonmuutoksen seurauksena pohjoisilla alueilla.
Laaja mittauskampanja Oulun edustalla ja Perämerellä selvittää jokivesien vaikutusta rannikkoympäristöön4.6.2025 05:02:00 EEST | Tiedote
Mittauskampanjassa 2.–6.6.2025 mitataan samanaikaisesti Oulujoen, Kiiminkijoen, rannikkovesien ja meren vedenlaatua laajalla alueella. Mukana ovat esimerkiksi sukeltava robotti ja tutkimusalus Aranda. Näytteitä otetaan ulkomereltä Nallikarin rantavesiin, ja niitä verrataan muihin Perämereen laskeviin jokiin. Pyrkimyksenä on myös perustaa pysyvä ympäristönseurannan alueellinen verkosto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme