Robotit, droonit ja kamerat saapuvat sokerijuurikaspellolle
15.6.2023 09:31:23 EEST | Idea Group | Tiedote

– Robotti jaksaa työskennellä pellolla aurinkoisena päivänä kellon ympäri ja tehostaa viljelyurakkaa huomattavasti. Se kulkee keskimäärin 900 metriä tunnissa ja kitkee hehtaarin kokoisen peltoalueen parhaimmillaan viidessä tunnissa, kertoo Sokerijuurikkaan Tutkimuskeskuksen johtaja Susanna Muurinen.
Robotin toiminta perustuu GPS-teknologiaan. Robotti muistaa kylvämänsä siemenen sijainnin ja osaa kitkeä rikkakasvit sekä rivien sisällä että niiden välissä. Tämä vähentää kemiallisen rikkakasvitorjunnan tarvetta ja mahdollistaa varhaiskevään kuorettumien eli kovettuneen maan pinnan rikkomisen.
– Peltorobotit ovat vielä harvinaisia Suomessa, ja tällä hetkellä SjT:n FarmDroid-robotti on Suomen ainoa. Muualla Euroopassa robotteja hyödynnetään kuitenkin jo enemmän myös sokerijuurikkaan viljelyssä ja uskon, että robotit tulevat jossain vaiheessa myös Suomen sokerijuurikaspelloille.
Myös kameraohjattu haraus helpottaa työtä. Edelleen tarvitaan traktori ja kuljettaja, mutta kamera lisää tarkkuutta, ajon nopeutta ja harauksen tehokkuutta.
Ruiskudroonit täsmäviljelyn apuna
Sokerijuurikkaan viljelyä ovat tulossa helpottamaan myös ruiskudroonit, joilla peltoa pystyy ruiskuttamaan tehokkaasti ja tarkasti. Droonit ovat yleisessä käytössä esimerkiksi Japanissa ja Kiinassa, mutta EU:ssa maatalousdrooneja koskeva lainsäädäntö on vielä valmisteilla: tällä hetkellä niillä ei saa levittää kasvinsuojeluaineita, kun taas lannoituskäytössä ne ovat sallittuja.
– Ruiskudroonien etu on se, että ne mahdollistavat täsmälannoituksen umpikasvustoon. Tällöin kasveja ei tallata turhaan ja lannoitusainetta kuluu vähemmän, kertoo Susanna Muurinen.
Ilmastoystävällinen sokerijuurikas
Sokerijuurikas on yksi tehokkaimmista hiilidioksidia ilmasta sitovista viljelykasveista Suomessa.
– Sokerijuurikkaan hyvä hiilensidontakapasiteetti on monelle yllätys. Sokerijuurikas tuottaa ison biomassan, joka sitoo hiilidioksidia. Hiiltä sitoutuu juurikkaaseen, naatteihin ja juuriin. Hehtaaria kohden peltoon jää keskimäärin 25–30 tonnia biomassaa palauttamaan poistunutta hiiltä ja kartuttamaan maaperän hiilivarastoa. Sokerijuurikkaan etuna on myös pitkään syksylle jatkuva kasvu, kertoo Susanna Muurinen.
Sokerijuurikkaalla on myös tärkeä rooli viljelykierrossa. Suomalainen viljelykasvilajisto on Keski-Eurooppaan nähden niukempi, ja sokerijuurikas on yksi potentiaalisimmista viljelykiertoa monipuolistavista kasveista. Sokerijuurikas on erittäin hyvä esikasvi muun muassa viljoille.
Vireä 70-vuotias
SjT täyttää tänä vuonna 70 vuotta, ja sitä juhlistettiin 14. kesäkuuta järjestetyssä Sokerijuurikkaan Tutkimuskeskuksen 70-vuotispeltopäivässä Paimion Meltolassa. Tilaisuudessa esiteltiin uusinta maatalousteknologiaa ja viimeisimpiä tutkimustuloksia. Paikalla oli noin 300 viljelijää, alan tutkijaa ja vaikuttajaa.
– Oma tutkimuslaitos on merkittävä etu koko sokerijuurikastoimialalle. Laadukas, Suomen oloihin sovitettu ja kehityksen kärjessä oleva tutkimus on tärkeää, sillä haluamme lisätä sokerijuurikkaan viljelyalaa ja kasvattaa satotasoja Suomessa, kertoo maatalousjohtaja Fanni Heinonen Sucrokselta.
Sucros vastaa sokerijuurikkaan viljelyttämisestä yhteistyössä sopimusviljelijöidensä kanssa ja sokerijuurikkaan valmistuksesta sokeriksi Säkylän tehtaalla. Yhtiö on mukana Sokerijuurikkaan Tutkimuskeskuksen omistavassa säätiössä.
Faktalaatikko
- Sokerijuurikkaan Tutkimuskeskus (SjT) on perustettu 1953 vastaamaan sokerijuurikkaan tutkimus- ja koetoiminnasta Suomessa.
- Paimiossa toimivan SjT:n tehtävänä on kehittää sokerijuurikkaan tutkimusta ja viljelyä Suomessa.
- SjT on mukana turvaamassa kotimaista sokerintuotantoa, yhtä Suomen huoltovarmuuden kannalta merkittävää tekijää.
- Sokerijuurikkaan viljelyala on yli 11 000 hehtaaria vuonna 2023, ja viljelijöitä on noin 560. Keskimääräinen viljelyala tilaa kohden on noin 20 hehtaaria.
- Tutkimuskeskuksessa työskentelee noin 7 henkilöä.
- Tutkimuskeskuksen omistaa Sokerijuurikkaan Tutkimussäätiö sr.
- https://www.sjt.fi/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Susanna Muurinen, johtaja, Sokerijuurikkaan tutkimuskeskus, p. 050 438 6191, susanna.muurinen@sjt.fi
Fanni Heinonen, maatalousjohtaja, Sucros Oy, p. 044 509 0491, fanni.heinonen@nordzucker.com
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
Idea Group suunnittelee ja toteuttaa erottuvaa viestintää, markkinointia ja tapahtumia. Olemme omistajavetoinen suomalainen yritys, jossa työskentelee yli 20 huippuosaajaa. Toimistomme sijaitsevat Helsingissä ja Turussa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Idea Group
Palkittu DA VINCI GENIUS -elämysnäyttely saapuu yksinoikeudella Turkuun20.10.2026 09:23:05 EEST | Tiedote
Renessanssinero Leonardo da Vincin visiot heräävät eloon immersiivisessä DA VINCI GENIUS -multimedianäyttelyssä, joka aukeaa Turussa perjantaina 20. marraskuuta. Turun Telakkarantaan toteutetaan koko näyttelytilan täyttäviä visualisointeja yli viidestäkymmenestä Leonardo da Vincin tunnetuimmasta taideteoksesta. Kansainvälisesti palkittu DA VINCI GENIUS on saavuttanut menestystä muun muassa Berliinissä, Floridassa ja Amsterdamissa.
Cailapilta haastaja sukille ja suklaalle: nuorten miesten innostus kauneudenhoitoon näkyy joulun 2026 uutuuslahjoissa30.9.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Satiininen ”mummomyssy” teinille, tummanpuhuva tuotesetti nuorten miesten kauneudenhoitorutiineihin ja hartsiset gua sha -hierontatuotteet koti-spahan kuuluvat tämän joulun trendikkäimpiin lahjaideoihin. Cailapin kokoamat valmiit, kohtuuhintaiset lahjapakkaukset tuovat uutuustuotteet kaikkien ulottuville.
The Mystery of Banksy niitti suosiota Turun kesässä – lokakuun viimeisille näyttelyviikoille luvassa ruuhkaa22.9.2026 13:48:10 EEST | Tiedote
The Mystery of Banksy – A Genius Mind -näyttely houkutteli kesälomakauden aikana kymmeniätuhansia kävijöitä Turun Telakkarantaan. Järjestäjä ennakoi, että 25. lokakuuta päättyvän näyttelyn viimeisillä viikoilla tullaan näkemään vielä uusi yleisöryntäys. Seuraava näyttely samassa kiinteistössä on jo tiedossa.
”Mitä mummompi, sen parempi” – Cailap seuraa tarkasti kauneudenhoidon trendejä8.7.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Mistä on kysymys, kun nuorempi sukupolvi innostuu papiljoteista ja satiinisista hiusmyssyistä, jotka vievät ajatukset Jane Austeniin ja Bridgertoniin? Mihin ”mummotuotteiden” kansainvälinen suosio perustuu ja miten Cailapin kaltainen suomalainen yritys pysyy trendeissä mukana?
Automaailman legendat kurvaavat ensimmäistä kertaa Turun Vartiovuorenpuistoon4.6.2026 08:43:48 EEST | Tiedote
Lauantaina 13. kesäkuuta järjestettävä Concours d'Elegance Finland kokoaa Vartiovuorenpuistoon kymmenittäin harvinaisia sporttisia klassikkoautoja, niiden omistajia sekä kävijöitä eri puolilta Suomea. Kohta 30-vuotias koko perheen autotapahtuma tunnetaan ainutlaatuisena yhdistelmänä historiaa, lifestylea ja kesäistä kaupunkitunnelmaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
